So long, L. Cohen

5 Ağustos 2009. Çok sıcak bir günün gecesiydi. Aylardır beklediğim konserin gecesi. Hatırlıyorum, biletler çok pahalıydı, cebimdeki tüm parayı bilete vermiştim, gerçekten de o birkaç hafta yetersiz beslenmiş olabilirim. Bununla beraber yerim hiç fena değildi, sahneye de gökyüzündeki kocaman dolunaya da hakimdim.

Siyah yazlık elbise ve siyah sandaletlerim vardı, o güne özel makyaj da yapmıştım. Tek başına konsere giden biri için fazlaydı aslında ama heyecan. Çünkü Leonard Cohen. Şık olmak gerek.

Konser tam saatinde “Dance Me To The End Of Love” ile başladı. Cohen’in pürüzsüz sesi ve zarafeti Açıkhava’yı doldurdu. “So Long, Marianne”i söylerken o, bence ben mutluluktan başka bir boyuta geçmiştim artık. Konser bitiminde Cemil Topuzlu’dan eve 10 dakikalık yürüme mesafesini aheste aheste dolaşarak, ara sokaklarda turlayarak bir buçuk saatte geldim. Sanki eve adım atmazsam bu muhteşem gecenin etkisi daha uzun sürecekti. Tahmin ettiğimden çok daha uzun sürdü.

Birkaç ay önce ilham perisi Marianne Ihlen’in ölüm haberini alınca içime bir sıkıntı çöktü. Yaş meselesi filan değil de, sanki Marianne gittiyse Cohen de artık buralarda durmaz gibi. İşaret gibi. Zaten Marianne’in ölümünden hemen önce yazdığı son mektupta da öyle demişti Cohen:

“Pekala Marianne, çok yaşlandık ve vücutlarımız ayrı düşüyor. Sanıyorum ki çok kısa bir süre sonra peşinden geleceğim. Biliyorum, sana öyle yakınım ki elini uzatsan, elime ulaşabilirsin. Ve biliyorsun ki seni her zaman güzelliğin ve bilgeliğin için sevdim. Fakat bu mevzu hakkında daha fazla bir şey söyleme gereği duymuyorum. Çünkü her şeyi biliyorsun. Ama şimdi… Sadece sana iyi yolculuklar dilemek istiyorum. Hoşçakal eski dost, sonsuz aşk, yakında görüşürüz.”

Foto: Marianne Ihlen, oğlu ve Leonard Cohen (Source: James Burke/The LIFE Picture Collection/Getty Images)

3 thoughts

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s