Bu bir aşçılık hikayesi değildir!

Termodinamik bilimi ile damak lezzetiniz nerede kesişir? Bildiniz ama yine de söyleyeyim: düdüklü tencerede. Düdüklü tencere mutfakta ağır sanayi havasını yayan, genelde ocağın üstündeyken mutfağa girmeyi pek istemediğiniz bir teknoloji evet ama kuru fasulye sevdasına, hasta yatağında hasretle beklediğiniz tavuk suyu çorbalara da onsuz kavuşamazsınız.

Lise kimya derslerinin gerçek hayatla kesiştiği nadir noktada yine düdüklü tencere çıkar karşınıza. Yüksek basınçta suyun kaynama noktası yükselir ve tencereden atmosfere buhar çıkışı olmadığı için normal tencerede 100 derecede sabitlenecek sıcaklık burada 125 dereceye kadar yükselir. Bunun sonucunda da normalde 2 saatte haşlayacağınız mısırları 15 dakikanın sonunda ağzınız yana yana yemiş olursunuz.

Yazının gidişatından haşlama et tarifi vermemi ya da düdüklü tencereyle kurduğum ziyafet sofralarıyla böbürlenmemi beklediğinizi biliyorum. Fakat olay ne yazık ki o kadar basit değil. Bundan 10 yıl kadar önce bir gün annemin mutfağı terk ettiği 20 saniyelik dilimde lastiği gevşediği için patlayan düdüklü tencere muhteviyatındaki 2 avuç kırmızı mercimeği elektrik prizlerinin içleri de dahil olmak üzere tüm mutfağa saçtı ve bizi badanaya mecbur bıraktı. Patladığı sırada içeride kimse olmadığı için binlerce kez şükrettik ama o günden sonra kibritten, çakmaktan bile korkan bende dev bir düdüklü tencere fobisi başladı.

Dalga konusu olsam da, dünya üstünde en çok sevdiğim şey olan ev yapımı nohut yemeğinden uzak kalsam da yalnız yaşadığım 3,5 yılda bu domestik bomba türünden uzak durdum. Ta ki gün gelip de evliliğin eşiğinde bir genç hanım olarak kıymetli eşimin annesi hanımefendiden hediye olarak düdüklü tencere alana dek.

Korkumu bildiği için kendisi bana evinin mutfağında bir demo yaptı, tencereyle birlikte pişebilecek taze taze pazardan seçilip alınmış, ayıklanmış, kaplara konmuş malzemeleri dahi verdi. Bana yapacak tek bir şey bırakmıştı. Malzemeleri doldurup o dehşet anlarını yeniden canlandırmak. Tenceremi, donmuş barbunyalarımı yüklenip eve geldim. Ellerim titreye titreye bana yüz ışık yılı gibi gelen bir sürede lezzetten yıkılan bir barbunya yemeği yaptım. Mutlu son, tencere patlamadı! Daha da mutlu son, akşama taze ev yemeği var!

Hala nohut yapmadım. Ama pinterestlerde, yemek tarifi sitelerinde tariflere, alışveriş sitelerinde tencere modellerine bakmaya başladım tabii ki. Çünkü bir konuya ilgi duyduysam boku çıkana kadar araştırmazsam hatrı kalır. Düdüklüde dulce de leche tariflerinden -süt reçeli denen übermatik lezzet- 2000 TL fiyat biçilen düdüklü tencerelere kadar hepsini inceledim, kapsamlı bir çalışma yaptım. Hala fiyatlandırma parametreleri benim için muamma. Hangi tencerelere (hatta iki tencereli setlere) 80 TL verirken hangilerini iPhone değerine alıyoruz bilmiyorum. Yeni modellerde patlama riski var mı, varsa neden bu aletlere bu kadar para isteniyor sorgulamıyorum. Yeni gelin evlerinin favorileri genelde Esse ve Tefal iken 2016 Red Dot Tasarım Ödülü’ne layık görülen marka  (tabii ki) Almanlara ait Warimex olmuş. Kendisini şuradan inceleyin lütfen.

warimax
Tasarım ödüllü Alman tankı Warimex

En büyük marifeti tek elle açılıp kapanması olan, indüksiyon tabanıyla övünen, emniyet silikonlu kapaklı modelleriyle Mars’a gönderseniz itirazsız gidecek onlarca modele bakınca soğan doğrayan bıçaklı kavanozlar değil de gerçek mutfak robotu acaba bu arkadaş mı diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Her zaman olduğu gibi yine bir yazıyı nereye bağlayacağımı bilemediğim kısma geldik. Trump’ın başkanlığı hayırlı olsun diyelim. Tıpkı Kraliçe’ye olduğu gibi kendisine de Konuk Mahmut hesabımızın kapıları her zaman açık (editörün notu: hayır değil.).

Kapak fotoğrafı buradan alınmıştır.

 

10 thoughts

 1. Nohut konusunda simitagaci’na + 1 diyorum. Ba yı Lı Rım.
  10 yaşından beri düdüklü tencere kullanan biri olarak söylüyorum. Uzay mekiği gibi bile olsa Dikkat et.
  Bak bigün 25 yıllık tecrübemle, humus yapmak üzere nohut haşlamışım. Acelem de var. Hemen nohutları çıkarıp olaya girişmem lazım. Ocaktan aldığım gibi açmaya çalışıyorum. Bak sen daha iyisin kimyada fizikte. ‘Hemen’ açmaya çalıştım. O an kafam basmadı. Soğuk suya tutmayı. İÇİNDEKİ BUHARI ÇIKARMAYI. Huuu. Di mi? Buhar buhar. Alooo.
  Naaptım.
  Dirsek attım. Kapağını açmak için dirsek attım. Ee bir yerden sonra açıldı tabi. O 1000 derecelik buharla bütün kolum haşlandı.2.derece yanık. İzi hala duruyor.
  Konuyu bağlayamdım. seni seviyorum.

  Liked by 2 people

 2. düdüklü kullanır mıyım kullanıyorum evet. ama staubları da deneyebilirsin çok korkuyorsan, süre kısalması tabii ki yok ama buhar çıkışına izin vermediği için tencelere göre nispeten hızlı ve kesinlikle lezzetli efso yemekler yaparsın.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s