Yenilenen Last Christmas klibi ve eskimeyen mutluluğu

O yakici bakislar
Seneler önce -en fazla 10 sene filandır, bir gece Elif’te otururken VH1’da bir klip çıktı. Elif, “Ayy! Last Christmas…” dedi ve televizyonun sesini açtı, sohbet durdu. Daha önce hiç duymadığım, dolayısıyla klibini de hiç görmediğim Last Christmas şarkısıyla o gün tanıştım. O gün o kadar etkilenmiş miydim? Yoksa sadece izlemiş miydim? Ertesi günlerde Youtube’dan yeniden izlemiş miydim? Hiç ama hiç hatırlamıyorum. O gece Last Christmas hayatıma girdi. Sanki hayatıma 100 sene önce girmişçesine girdi. Geçen yıllar içerisinde özlediğim bir içeriğe dönüştü. Birkaç arkadaşın kiraladığı o dağ evi, enfes kar manzaraları, şarap kadehleri, sıcacık kazaklar, loş ışık… Klip, sahip bile olmadan özlemini duyacağımız bir ambiyans, bir dünya sunuyordu ve ben her izlediğimde o dünyanın içinde buluyordum kendimi.

Bu sene, kutlu haber yine Elif’ten geldi, “Last Christmas klibini 4K yapmışlar, temizlemişler. Artık detaylarda dilediğimiz gibi kaybolabiliriz!” İnsanın, kendi gibi, henüz kocası ve çocuklarının peşine düşmemiş arkadaşlarının da olması çok güzel. Ben de bir şişe kırmızı şarabımı alıp Elif’in kapısını çaldım hafta sonu. Görevimiz, büyük ekranda Youtube açıp yenilenen Last Christmas klibini beraber izlemek.

İlk önce yeni klibi 3 kez izledik. Araya sohbet girdi, arkadaşlarımız geldi. 3 kez bu sefer de arkadaşlarımızla izledik. Sonra ilk versiyonda neleri kaçırmışız diye bir eski hâlini açtık izledik. Yıllarca bu kadar kötü görüntü kalitesiyle izlerken nasıl da mutlu olduğumuzu anlayamadık. Ama veriyormuş işte klip o duyguyu. Gerçek bir görsel şölen olan 1984 yapımı bu klibin restore edilmemiş versiyonunda bile mutluluğa sürüklenirken, yeni versiyonu 2019 bitmeden şarkının 35’inci yıl dönümünde bize teknolojinin bir hediyesi oldu. Gözüme çarpan detayları burada bir araya getirdim. Belki siz de benim gibi detaylarda kaybolmak istersiniz. Başlıyoruz.

1- Tekerlekler

Tekerlek1Tekerlek2

Klibimiz geniş bir dağ manzarasını takiben iki aracın kameraya yaklaşmasıyla başlıyor. “Gözüne çarpa çarpa tekerlekler mi çarptı Merve?” diye sorabilirsiniz. Ancak klibin gerçekten temizlendiğini anladığımız şaşırdığımız ilk sahne bu olduğu için buraya bırakmak istedim.

2 – Gözler, bakışlar, desenler

Üstüme düşüyordu az daha 2Karşılama2-Paisley2

Kirli kayıtta dikkat çekmeyen, çekse de net anlaşılmayan detaylar renove kayıtta insanı mest ediyor. Bu hanım kızın şal desenli gömleği, kar tanesi desenli hırkasını zar zor seçebiliyorduk; ama göz renginden yıllarca bihaber yaşadık, hay allah.

3 – Diğer kızlar, erkekler

Havali kizlar 1

Ay şükür şu kızların da yüzlerine, gözlerine kan geldi, can geldi. Kolyeleri ışıldadı, herkesin bu yemeğe süslenip, püslenip, özene bezene katıldığını gördük. İçimiz rahat etti çok şükür.

Havali kizlar 2

4 – Daha önce dikkatimizi çekmeyen karakterler

Yemek masası 1

Neredeyse bu güne kadar 250 kere izlediğim bu klipte, etnik köken çeşitliliği ile ilgili bir soru sorsalar asla bu klipte siyahi bir arkadaş olup olmadığından emin olamam. Eski versiyonda hep arada kaynamış olan bu adamın ne kadar güzel olduğunu fark edemediğimiz için mi sıradan bir kişi olarak görüyorduk, kıyafetlerinin ne kadar şık ve tarz olduğunu anlayamadığımız için mi bilemem. Ama şu arkadaş klip boyunca göze çarpıyor. Maşallah.

Yemek masası 2

Stylish 2
Şurada da iyi bu adam.


5 – Gecenin bir yarısı mandalina yiyen adam

Mandalinaci 1

Eski versiyonunda şu arkadaşın bir şeyler atıştırdığını görmekteyiz. Ancak ne kemirdiğini anlamıyoruz, umursamıyoruz da zaten. Temiz kayıtta, bildiğin mandalina yiyor bu adam! O kadar içkinin, yemeğin üzerine, mandalina atıyor ağzına! Midem yandı resmen. Allah kahretsin seni adam. 

Mandalinaci 2

6 – Moon Boot’lar

Moon Boot
Gerçek bir moda cahili olan ben, Moon Boot’lar 2000’li yıllarda Bilkent Üniversitesi’nde icat edildi zannediyordum. Çok da üzerine düşmedim o konunun. Gel gör ki restore edilen videoyu izlerken, şahin gözlerim beni şaşırtmadı. Meğer bu botlar İtalyanlar tarafından 1970’li yılların başında üretilmiş ilk kez. Birleşik Krallık müzik dünyasının stylish ablaları da tabii İsviçre’ye CAT botla gidecek değiller, bastırıp parasını almışlar. Güle güle giyinin kızlar.

7 – Aşırı anlamsız beyaz kazaklı kız

Detaylar ayna gibi parlayınca, gözümüze anlamsız sahneler de takılmadı değil. Arkadaki beyaz kazaklı abla koltuk tepelerinde ne yapıyor?

anlamsiz kiz

8 – Kişisel favorim: odun taşıyan şakacı

Videonun kirli dönemlerinden beri, içeri üstü başı karla gelen, odun taşırkenki şakacı jestleriyle grubun sevilen bir karakteri olduğu hayli belli bu arkadaşı çok seviyorum. O yüzden ona ayrı bir madde ayırmak istedim. Teşekkür ederim.

oduncu

9 – Efsane broş

Klibe damgasını vuran, eski versiyonunda bile heybetinden ve ışıltısından bir şey kaybetmeyen broşu görüyoruz. Yakından da fotoğrafını koydum, azmi olan seneye 5bin tane döktürüp ihraç etsin İngiltere’ye. Mahmut.com size artık iş planı da sunuyor, sevgilim okurlar.

 

10 – Arkadaki Rodin afişi 

Yine ilk versiyonundaki çamur gibi görüntüden anlamadığımız, yeni versiyonunda net bir şekilde görüp yine anlam veremediğimiz başka bir detay: arkadaki Rodin afişi. Sergi mi vardı o dönem, alakası neydi diye bir Google araması yaptım. Ancak bir sonuca varamadım.

Düzeltme ve ekleme: Yazıyı yayınladıktan sonra, Ankara’dan okurumuz ve arkadaşım Alev bu gizemi çözmeye yemin etmiş adeta. Ve klibin geçtiği Saas-Fee bölgesine 1 saat 25 dakika uzaklıkta bulunan Martigny kasabasında 1984 senesinde bir Rodin sergisi olduğu gerçeğine ulaşmış. Her ne kadar bu sergi Mayıs ve Ekim ayları arasında düzenlenmiş olsa da pekâlâ bu afiş değiştirilmemiş veya sergi uzatılmış olabilir.

Rodin -1Rodin -2

11 – O evde şimdi kim yaşıyor? (Alternatif Hürriyet.com.tr galerisi)

Evden genel 2
Ufak çaplı bir araştırma sonucunda, klibin İsviçre’nin kayak merkezlerinden Saas-Fee’de çekildiğini, çekimlerde 2 ayrı chalet kullanıldığını öğreniyorum. Dışarıdan gördüğümüz bir hayli görkemli görünen Chalet Schliechten hâlâ yerinde duruyor ve bir hayli değişmiş. Çekim günü, yapım ekibi evin anahtarını bulamadıkları için iç mekanları başka bir evde çekmişler. Dilerseniz Noel zamanı günlük 3800 TL vererek bu evde kalabilir, George Michael ve dadaşlarının anahtarsızlık yüzünden giremediği odalarda gününüzü gün edebilirsiniz. (Ev 8 kişiye kadar alabildiği için aslında resmen ucuza geliyor!)

Noel’i, yılbaşını, yılbaşı süslerini, ışıklarını, sofralarını, yılbaşına özgü o coşkuyu çok severim. Dolayısıyla bu klip bana hep iyi geliyor. Linkini aşağıya bıraktım. Yeri gelmişken, herkese mutlu noeller, iyi yıllar. 2020 size harika şeyler getirsin sevgilim Mahmutter’lar!..

MerryChristmas

2 thoughts

  1. günün anlam ve önemine dair daha güzel bir yazı olamazdı.
    aman din işlerini bırakalım ama böyle güzel kutlamalar için de mutlaka bahaneler yaratalım.

    Beğen

  2. Mutlu oldum resmen, bi şeyin peşini bırakmayıp benim gibi dibine kadar dalanları seviyorum. bence tutkulu insanlar olduğumuz için böyle bu😍Harika yazı, yakında Saas-Fe’ye gideceğim, videonun orda çekildiğini biliyorum ama sayende chaleti de öğrendim.Önünde fotoğraf çektireceğim, Last Christmas’ı dinlerken.With ♥️

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s