Foça Foça taşın kara

Foça

Foça, hakkında saatlerce konuşulabilecek ama hiçbir şey söylenemeyecek bir yer. (En azından sevenleri için.) Bir rivayete göre Foça’nın bir “kara taş”ı varmış. Ola ki o taşa basarsan, dönüp dolaşıp yine Foça’ya gelirmişsin. Kimse bu taşın yerini bilmese de, tekrar tekrar Foça’ya gelenlerin sayısının çokluğu bu efsaneyi doğruluyor.
Foça ile ilgili diğer bir konu ise foklar, yani denizkızları, yaaani Sirene.
Foça, Fokai, Fokea… Adını foklardan alan bir yer burası. Sayıları az da olsa hâlâ bizi terketmediler. Bu bilgi cepte dursun. Birazdan lazım olacak.
Bir de Foça’da “Siren Kayalıkları” diye anılan bir yer var. Siren Kayalıkları, fokların alanı. Peki adı neden Siren Kayalıkları?
Eskiden, çoook eskiden, geceleri Foça açıklarından geçen denizciler, denizkızlarının şarkılarını duyarlarmış. Sesin geldiği yöne baktıklarında ise balık etli ve balık kuyruklu denizkızlarını görürlermiş. Eh, yokluk yaman… Denizkızlarının peşine giden denizciler, gece karanlığında kayalıklara çarpıp az gemi batırmamışlar. Denizkızı “Sirene” zamanla “Siren” olmuş ve kayalıklara adını vermiş.
Peki size, fokların siren sesine benzer bir ses çıkardığını söylesem? Kadın görmeye hasret bir denizcinin bu sesleri kadın sesi, fokları da denizkızı sandığını da ekleyerek denizkızı efsanesinin nereden çıktığını açıklasam? Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız siren kelimesinin aslında denizkızı demek olduğunu da eklesem?
Hazır kaptırmışken Foça hakkında bir trivia daha vereyim: Zamanında savaşlar sebebiyle Foça’yı terk etmek zorunda kalan Foçalılar, onca yol gittikten sonra “Tamam” diyorlar “Foça gibi bir yer bulduk!”. Bu buldukları ve yerleştikleri yer Marsilya. Hatta bugün, Marsilya ile Foça kardeş şehirler. Hatta ve hatta o zamanlar Foçalıların beraberlerinde götürdükleri horoz simgesi, bugün Fransa’nın simgesi olarak kullanılıyor. Bu arada mübadele ile Foça’dan gidenlerin bir kısmı da Halkidiki’ye yerleşiyor ve yerleştikleri yere Nea Fokea adını veriyorlar. İşin garibi, Nea Fokea’yı gördüğüm anda bayılmıştım. Kara taşın etkisi burada da sürüyor demek.
Neyse boş muhabbeti bırakıyorum. Son dakika tatil kararlarına yardımcı olması için genel konulara geçiyorum.
Foça’ya Arabasız Ulaşım: İzban diye anılan banliyö hattına havaalanından binip, Hatundere durağına kadar yaklaşık 30 durak gidilir. Yolculuk uzun gibi görünse de, unutmayın ki İzmir’in bir ucundan diğerine ulaşıyorsunuz. Hatundere’de indiğiniz yerden kalkan Foça otobüslerini rahatça göreceksiniz. (Kalabalığı takip etseniz de olur.) Otobüs ile 30-40 dakika süren bir yolculuk sonunda merkeze ulaşıyorsunuz.
Foça İçinde Ulaşım: Foça içinde ise pek uzun mesafe gitmeyeceksiniz. Hatta belki hiç gitmeyeceksiniz. Gerekirse yürümenin haricinde sık sık kalkan ve Yeni Foça’ya kadar giden dolmuşları veya otostopu tercih edebilirsiniz. Otostop yaygın bir kültür bu bölgede. Öyle ki siz dolmuş beklerken bile biri kendiliğinden durabilir.

Gezmekler: Küçücük fıçıcık bir sahil kasabası. Bir ucundan bir ucuna aheste gideyim deseniz en fazla yarım saatini alır. Büyük Deniz ve Küçük Deniz diye anılan iki minik koydan ibaret bir merkez; birkaç tarihi eser; ufak bir çarşı; sahil boyunca restoranlar; güzel bir günbatımı. Merkezde 1-2 minik plaj/platform/iskele var ve buralardan denize girilebiliyor. Ayrıca Yeni Foça yönüne giderken yol üstünde koylar mevcut. Bu koyların en yakınına yürüyerek bile ulaşılabiliyor. Diğerleri için ise yukarıdaki formül geçerli: dolmuş/otostop. İşletmeler değişken olabildiği için özellikle bir koy ismi vermek istemiyorum. Sadece, eğer kumsal istiyorsanız Voodoo ve Hanedan’ın sizin için daha iyi olacağını söyleyebilirim. Diğer koylar çoğunlukla taşlık fakat denizin altı pek hoş. Tabii bir tatil yöresi klasiği olarak tekne turları da mevcut. Balıkçıların yanında sıra sıra dizildikleri için sizin aramanıza gerek yok, onlar sizi bulur.

Konaklama: Kendisi de küçük, pansiyon ve otelleri de. Çoğunlukla az odalı, küçük işletmeler. (Hayatımda gördüğüm en küçük otel/pansiyon odası Foça’daydı.) Pansiyon tipi ise genellikle oda-kahvaltı. Ben illa büyük tesis isterim diyenlerin fazla seçeneği yok. Zaten olanı da gerçekten tercih etmek isteyeceğiniz bir yer değil. Hem merkezde kalıp akşam yemeği/yürüyüşü/eğlencesi sonrasında kaldığınız yere yürüyerek dönebilmek varken başka maceraya gerek yok.
Yeme-İçme: Foça eşittir deniz ürünleri. Tabii ki bu ezberi bozan yerler de mevcut. Mesela Kuzina, az sayıda masası, güzel zeytinyağlıları ile akşamları tatlı bir meyhane iken gündüzleri de mükemmel bir kahvaltı ile kalpleri fetheden bir yer. Tek sorunu ara bir sokakta olması. Denize bakmak isteyenleri konumu ile üzebilir ama yemekleri ile de gönlünüzü alır.
Deniz kıyısına inmeden devam ediyorum çünkü çoğunlukla birbirinin aynı yerler. Gözünüzün kestiğine yerleşiniz efen’im.
Deniz kıyısına inmedim ama limana doğru bir yere gidebiliriz: Fokai Restoran
Özenli mezeleri ile başımın tacı.
Hiç denk gelip gidemediğim içimde kalan bir arkadaş tavsiyesi: Volkan’ın Yeri/Aheste
“Mezesinde, deniz ürünlerinde gözüm yok” diyenleri İtalyan şefimizin ellerine teslim ediyorum: http://rosoleristorante.com
Denize karşı soluklanmak isteyenleri tatlı taş binamıza alıyoruz: Kavala Cafe & Winehouse
Son olarak meşhur Girit Sakız Dondurmacısı Nazmi Usta ile kapanış yapıyoruz.
Gece Hayatı: Sahilde yürüyüş, çilingir sofrası dışında etkinlik arayanlar için her yıl birkaç mekanda mutlaka canlı müzik oluyor. Test edip onaylamadım ama bazen gerçekten iyi bir gruba denk gelinebileceği rivayet olunuyor. Hoop tekrar dönüyoruz Foça’nın küçüklüğüne: Eğer böyle bir mekan varsa zaten o sizin önünüze düşer.
İyi tatiller!

Yazar: zapbeeblebrox42

if i ever meet myself, i'll hit myself so hard i won't know what's hit me.

2 thoughts

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s