Cenevre Göl ya da “bu yıl aldığımız vergileri ne yapsak” Festivali

Yurtdışı seyahatlerimin bir kısmı, oldukça plansız şekilde o şehirdeki en civcivli, festivalli, konserli güne denk gelir. Paris’e gittiğimizde örneğin, bilet alırken 14 Temmuz’u seçtiğimizi fark etmediğimizden, kendimizi dev havai fişek şenliğinin ortasında bulmak mükemmel bir sürpriz oldu. Hayatımda ilk kez Amerika’ya ayak bastığımda, New York ahalisiyle beraber 4 Temmuz’u kutladık. Arkadaşlarımın “amaan Frankfurt sıkıcı ya” beyanları yüzünden iş toplantısının şöyle bir Berlin’de, bir Amsterdam’da değil de Frankfurt’ta yapılacak olmasına üzülmüş, ama yine de memleket görme dürtüme yenilip haftasonunu şehir merkezinde geçirmeye karar vermiştim. İyi ki de vermişim. MuseumSufer‘e denk gelip hem ufacık bir ücret karşılığında tüm müzeleri gezdim, hem de nehir kenarına kurulan minik butik ve barların arasında renkli, canlı, müzikli saatler geçirdim.

Bu yüzden, gelmeyi daha geçen hafta planlayıp, dün sabah vardığım Cenevre’de de Göl Festivali’ni tutturuverdiğimi öğrenince nasıl şaşırdığım tahmin edilebilir. 4-14 Ağustos arası düzenlenen festivalde, muhtemelen cumartesi gecesine denk getirilerek büyük bir havai fişek gösterisi yapılıyormuş. Lunaparkı, sonunda peluş hayvan hediye etmekli basketbol / atış oyunları, patlamış mısır falan gibi türlü festival ıvır zıvırının yanı sıra hem de (“festivallerin olmazsa olmazı 20 aktivite” yazısı için başka sitelere bakabilirsiniz).

Dün gece, nicelik olarak değilse de nitelik olarak gördüğüm en iyi havai fişek gösterisini izledim (Temmuz’lar kusura bakmasın). 50 dakika süren müzikli, koreografili bir şölen düzenlemiş adamlar. Göldeki teknelerin ışık oyunları, yanar döner alevli botlar ve dev fıskiye de cabası. Öğrendiğime göre, her yıl şehir halkı arasında referandum yapılıp “bu yıl da vergilerinizi bu havai fişeklere harcayalım mı?” diye soruluyormuş. Sahil kenarındaki coşkuyu görünce, insanların neden yıllardır “evet yanıtı verdiğini anlıyorsunuz. Ha bu arada, herhangi bir şeyi kutlamıyoruz; yani bu festival “Cenevre’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 782. yılı” gibi bir sebeple düzenlenmiyor. Göl festivali, işte. Adını kimsenin bilmediği, öğrendiyse de unuttuğu ve Cenevre Gölü demenin kolaylarına geldiği su birikintisi aşkına, durduk yere eğlence!

Zenginin festivali züğürdün çenesini yorarmış diyor ve çektiğim birkaç fotoğraf ve video ile sizleri baş başa bırakıyorum.

IMG_8645IMG_8667IMG_8678IMG_8681IMG_8687IMG_8725

Hata
Bu video mevcut değildir
Hata
Bu video mevcut değildir

Yazar: bellatrixbegins

twitter, instagram: @bellatrixbegins kişisel blog: www.bellatrixbegins.blogspot.com Daha ne diyem, Mahmut mu diyem? (DEDİ)

2 thoughts

    1. Ay ben bunu görmemişim! Tamam paylaşıcam. Ama sonra altından dev bi şenlik çıkmazsa sorumluluk müessesemize ait değildir :D

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s