Pek heyecanlı film haberleri

Geçtiğimiz günlerde şurada sonbahar film festivallerinden ve de onların dönemlik film iştahımıza etkisinden bahsetmiştik. Venedik ve Telluride yerini Toronto Film Festivaline bıraktı, ama ne bırakmak. Okyanusun öte tarafından her gün başka bir başyapıt haberi geliyor, minik kalbim buna epey zorlukla dayanıyor.

Joker – Todd Phillips

Neden izleyelim: Venedik’ten sürpriz bir Altın Aslan ödülü ile ayrılan Joker ile alakalı güçlü bir koro “başyapıt” nidaları paylaşsa da, filmi bir şiddet güzellemesi, #incel (internette aradığınızda çıkacaklardan biz sorumlu değiliz) kültürünün manifesto filmi olarak gören, toksik erkeklik denen belayı haklı çıkarır nitelikte bir duruşu olduğunu söyleyenler de yok değil. Baş roldeki Joaquin Phoenix’e ilk Oscar’ını getireceğine kesin gözüyle bakılan filmin IMDB puanı 10’a yaklaşsa da kendi puanımızı vermek için kendi gözlerimizle görmemiz gerekiyor. İhtimaldir ki bu senenin popüler kültür olayı olacak, yüksek sanat meraklıları ile eğlencelik filmleri sevenleri bir araya getirecek film olacak kendisi. Benim için filmin asıl çekici tarafı Martin Scorsese filmografisinin 3 incisini, Taxi Driver, Ragging Bull & King of the Comedy ilham kaynakları arasında gösteriyor olması.

Ne zaman: Türkiye’deki vizyon tarihi 4 Ekim, FilmEkimi takviminiz çok dolu değilse ya da İstanbul’da yaşamıyorsanız 4-6 Ekim hafta sonuna biraz renk getirebilirsiniz.

Hustlers – Lorene Scafaria

Neden izleyelim: Gösterildiği ilk andan itibaren “JLo için Oscar !” kampanyasının yolunu açması yeterli sebep aslında. Kamera arkasındaki Lorene Scafaria’ın en bilinen işleri pek az bilinen Seeking a Friend for the End of the World ve The Meddler. Kendisi hakkında en iyi bildiğimiz şey karakterlerine şefkatle karışık bir ilgiyle yaklaştığı. Özünde bir dönem filmi olan Hustlers, 2008 ekonomik krizinin en derin noktasında striptizciler, Wall Street kurtları ve New York’un emniyet güçlerinin etrafında geçen hikayesiyle ve yıldızlardan mürekkep kadrosuyla ilgimizi talep ediyor.

Ne zaman: 13 Eylül olarak belirlenmiş olan gösterim tarihi belirsiz bir tarihe ertelenmiş gibi. Ahlakımızı korumaya kalkan birileri filmi izlememize engel olmaz umarım ki.

Waves – Trey Edward Shults:

Neden izleyelim: Variety dergisinin gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olarak selamladığı Waves, bu yıl ödül törenlerinin tozunu attıracak gibi. Ben kendi adıma bu yılın Moonlight’ı olma potansiyeli görüyorum. Fragmanındaki o çok konsantre hissin bütün filme yayılıp yayılmadığını görmek için bile izlerim, sizi bilmem.

Ne zaman: Henüz Türkiye dağıtımcısını bilmiyoruz, ama A24 filmleri er ya da geç Türkiye’ye uğruyor. Başka Sinema; duy sesimizi.

Just Mercy – Destin Daniel Cretton

Neden izleyelim: Oscar’ın bir başka iddialısı, ırkçılık ve idam cezası gibi iki zorlu konuyu perdeye taşıması, esas oğlanının idealist bir avukat olması ile birilerinin bu seneki favori filmi olacaktır illa ki. Jamie Foxx’un idam mahkumu aile babası performansı ile ciddiyetli aktör kontenjanına oynaması, kendini Denzel Washington’ın halefi olarak konumlandırması mümkün.

Ne zaman: Kim bilir ?

Portrait of a Lady on Fire – Céline Sciamma

Neden izleyelim: Cannes’da en muhabbetle karşılanan filmlerden olan Portrait of a Lady on Fire, sadece senaryo ödülü almış olması haksızlık olarak nitelendirilmişti. İki kadın arasındaki derin tutkuyu, özellikle “bakış” ekseninde izleyen filmin kendisinin fragmanının yarısı kadar iyi olması bile izlemek için yeterince iyi sebep.

Ne zaman: FilmEkimi için açıklanan ilk filmdi kendisi, festivali iple çekmemizin de temel sebebi.

Knives Out – Rian Johnson

KO_11039.dng

Neden izleyelim: Sinemada en son ne zaman iyi bir dedektiflik hikayesi izlediniz ? James Bond ile Kaptan Amerika’yı bir araya getiren oyuncu kadrosu ve Agatha Christie’yi kıskandıracak kurgusu ve barındırdığı sınıf eleştirisinin dozu (biz yabancı eleştirmenlerin yalancısıyız!) ile türün meraklısını salona çekecektir diye düşünüyoruz.

Ne zaman: Amerika’da gösterim tarihi 27 Kasım olan Knives Out için Türkiye’den henüz bir vizyon tarihi haberi yok.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s