Bizim Büyük Challenge’ımız 2019’da da devam ediyor!

Kendi aramızda muhabbet ederiz diye başladığımız sonrasında kendiliğinden büyüyen Bizim Büyük Challenge’ımızın üçüncü yılının sonuna gelmiş bulunmaktayız. Başladığımızdan nicelik olarak çok farklı bir yerde olsak da challenge kendi grubumuz için hala aynı amaca hizmet ediyor. Biz hala kitaplardan konuşmaya, birbirimizi challenge üzerinden motive etmeye devam ediyoruz.

Bununla birlikte birtakım değişiklikler de olmadı değil. Geçtiğimiz senenin sonunda gerek sevgili Mahmut’ta, gerek 5Harfliler’de challenge ile ilgili yazılarımızın yayınlanması ve bazı binlerce takipçili Instagram hesapları tarafından keşfedilmemiz üzerine bir anda Instagram’da 2,000 küsür takipçimiz, Goodreads grubumuzda 500 küsür katılımcımız oldu.

Tabi çokluk mefhumuyla ilgili güzide atasözümüz, bu çoklukta da kendini anımsattı. İlk şokumuzu daha 2018 başlamadan “Ben iki kitap okudum bile” diyen bir hanımefendi ile yaşadık. Sonra “Ben bu kitapla şu beş maddeyi tamamladım!” diyen başka bir hanımefendi çıktı karşımıza. İşi gücü bırakıp, sırf bizim iyiliğimiz için, sözlüklerinden challenge kelimesinin Türkçe karşılığını araştıranlar, bizim de bildiğimizi fakat bilerek kullanmadığımızı öğrenince hakaret edenler mi dersiniz; “Eleştiriye açık olun, bakarsınız yarın bir gün bu işten çıkar da sağlarsınız” diyen mi istersiniz? Katılımcılarla muhabbetimiz, ilk üç sene tatlı tatlı “Şunu bu madde için okusam olur mu” sorularından ibaret iken, böyle kavga dövüşe evrildi 2018 başlarında.

Kapatıp gitsek mi diye delirdiğimiz bu dönem neyse ki kısa sürdü. Tabi biz öncelikle insanlara laf anlatmaya çalışmaktan vazgeçtik, sormayan kimseye bir şey anlatmaz olduk; fakat öte yandan okurlar da gevşedi. İnsanların yeni yıl hedefi gazıyla katılım gösterdiği challenge’a ilgileri bahar aylarında kayboldu. Özellikle yaz başından itibaren hep aynı katılımcıların Instagram paylaşımlarını görmeye başladık. Bütün bunlara rağmen pozitif dönüşlerimiz artmaya başladı. Her ne kadar yarıda bırakan birçok katılımcı olsa da, hedefini tamamlayanların sayısı haliyle hiç olmadığı kadar çok. Öyle ki, saymayı bıraktık artık. Geçen sene de söylediğimiz gibi, amacı “kitap konuşmaya bahane yaratmak ve okuma alışkanlığımızı farklı bir düzenle yönetmek” olan challenge’ımızdan özellikle okuma alışkanlıklarını düzene sokma konusunda verim aldığını söyleyen çok katılımcımız oldu, biz de çok mutlu olduk tabi ki.

bbc-2019-2

Challenge’ın bizce en güzel tarafı esnek olması. Katılımcıların bizim hazırladığımız madde kadar kitap okuma zorunluluğu yok, kendi istediği kadar hedef belirleyebilir. Böyle yapıyorsa okumak istediği maddeleri baştan seçmek zorunda değil, zaman içinde okudukça seçebilir. Hedefini tutturamayacağını anladıysa sene içinde motivasyonunu yüksek tutmak adına hedefini ulaşılabilir bir sayıya küçültebilir, ya da erkenden tamamladıysa aynı mantıkla hedefini yükseltebilir. Kitapları sene başında seçme zorunluluğu yok, 2017 challenge’ımızın “2017 yılında çıkan bir kitap” maddesi tek istisnası olmak koşuluyla yeni kitap alma zorunluluğu yok, hatta istemezse kimseyle paylaşma zorunluluğu dahi yok.

Challenge’ın esnek olmadığı tek bir istisnai maddesi var, o da yazar maddesi. 2018 yılında “Bir Yaşar Kemal kitabı” maddesi koymuştuk. Böyle bir maddeyi bundan sonraki her challenge’da olmasını planlıyoruz, bunun temel sebebi bu yazarların, sevmeyenlerin challenge’ımıza katılmasını istemeyeceğimiz kadar muhteşem olduklarını düşünmemiz. Böyle yazar maddeleri dışında “katı” madde yazmayı tercih etmiyoruz. Çünkü düşünülenin aksine madde ne kadar sınırlayıcı olursa o kadar “challenging” olmuyor. Bizim temel amacımız okuma düzenini farklılaştırmak, challenge’ı takip edenlere zorla kitap okutmak gibi bir derdimiz yok (aslında kimseye zorla kitap okutmak istemiyoruz, üçüncü kişilere karşı bir misyonumuz yok).

Edebi türleri bu sebeple pek “madde” olarak algılamıyoruz. Öneri olarak sürekli aldığımız “bir biyografi/otobiyografi kitabı” maddesini hiç yazmamamızın sebebi bu. Bir madde için farklı okurların birbirlerinden çok farklı kitapları seçmelerinin, challenge’ın “kitap konuşmaya bahane yaratmak” amacıyla örtüştüğünü düşünüyoruz. Bir biyografi kitabını gözüne kestirmiş, okumak isteyen bir katılımcı, bunu yine birçok maddeye sayabilir. Maddelerin esnekliği, sizi konfor alanınızdan biraz çıkıp, yeni tecrübelere açsa da yine aslında okur olarak kendi alışkanlıklarınızı çok bozmuyor. Tabi bunların istisnaları oldu. Örneğin 2017’de şiir kitabı maddesi yazmıştık. Sene sonunda yeni maddeleri belirlerken dördümüz de şiiri böyle bir hedef doğrultusunda okumaya çalışmaktan rahatsız olduğumuz konusunda hemfikirdik; “İsteyen başucunda tutsun şiir kitabını, ya da başka maddeye saysın” deyip bir daha yazılmamak üzere arşive kaldırdık. Ya da 2017’de birlikte, 2018’de ayrı ayrı yazdığımız bilim-kurgu ve fantezi türlerini de başından beri, istisnai okurlar dışında hep göz ardı edilen türler olduğunu düşünerek kayırmak istediğimiz için yazmıştık; artık bu kadar kayırmanın yeteceğini düşünerek yine bu sene yazmadık.

Bu mantığı güderek yaptığımız değişiklikler dışında yine çok verim alınmadığını, veya hep aynı kitapların okunduğunu düşünerek sildiğimiz maddeler; veya gelen önerileri de dikkate alarak oluşturduğumuz yeni maddeler de oldu. En sevdiğimiz maddeler olan kadın yazar/kadın karakter maddelerini, ufak tefek değişikliklerle bu seneye taşıdık. Yine enginlere sığamadık, madde sayısını az da olsa arttırdık; 36’ya çıktık. Challenge maddelerini bu sayılarda tutmamızın amacı bu sayıdan fazlasının challenge’ın “challenge” olma özelliğini kaybedeceğini, az sayıda hedefin gaza gelen her okur için tamamlanabilir olmasını ve en önemlisi, çok sayıda madde içinde çil yavrusu gibi dağılınca arkadaşlarımızla konuşacak ortak bir şeyimizin olmayacağını düşünerek sayıyı sınırlı tutmaya çalıştığımızı belirtelim de kimsenin kafasında soru işareti kalmasın.

bbc-2019-1

Biz yine maddelerin, hatırlatılması gereken bazı kuralların ve beğendiğimiz katılımcı fotoğraflarının paylaşıldığı Instagram’da ve 2019 maddelerini konuşabileceğimiz sahibinden sıfır ve süper-demokratik grubumuzla Goodreads’te sizlere bir tık mesafede olacağız. Ayrıca çağrı merkezimizden bizlere ulaşa- yok, çok şükür o kadar da olmadık. Ama hala tatlı listelerimiz ve görsellerimiz şu linkte mevcut.

Not: Yine geçen seneki gibi sticker seti de olacak ama onun için biraz daha bekleyeceğiz.

Herkese keyifli okumalar ve şimdiden iyi bir 2019 dileriz.

Bizim Büyük Challenge’ımız ekibi

One thought

  1. ALEMİN KRALI GELİYOOOOOO! (yalnız “geliyo” değil; “geliyor” olacak. madem kitap okuyorsunuz, bunu da bilmeniz lazıasdjhkhsdjf)

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s