Şok-o-pop!

Kavga, polemik, basitlik, skandal…Hepsi bu kanalda!

Youtube’da makyaj cinnetleri dönemi (çok şükür) sona ererken, müthiş güzellikte Türkçe içerikli kanallar da yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Sıralı ve tam listeyi yakın zamanda yazarım, sözüm olsun. Bunların içinden en madisi Şokopop ise kendine özel bir yazıyı hak ediyor.

Türk magazin sektörüyle olan aşk – nefret ilişkimi daha önce şu yazıda da gündeme getirmiştim.  Kıytırık adam ve kadınların kıro Instagram hesaplarına paylaştıkları fotoğrafları sanki çok gizli bir veriye ulaşmış gibi paylaşan dandik programlardan gına geldi doğrusu. Televole nostaljileri yaptığımız, kalitesiz magazinin hayat kalitemizi iyice yerin dibine soktuğu bu ahir zamanlarda Şokopop’un benim için değerini anlatmaya kelimeler yetmez.

Peki nedir bu Şokopop?

Magazin sevdamı en kalbi duygularla paylaşan, yıllarca beraber 90’lar magazini hakkında podcast yapmayı hayal ettiğimiz Can’ın “Hemen Youtube’a Şokopop yazıyorsun!” demesiyle başladı her şey.

Şokopop tek kişilik dev bir kadrodan oluşan, (şimdilik) Türk magazinin kilit kadın figürlerini oldukça detaylı ve belgelere dayanarak anlatan bir Youtube kanalı.

Ekran Resmi 2018-06-07 22.30.17

Kanalın sahibi dijital olarak sesini değiştirmiş ve beyaz Venetian Volto maskesi takmış bir bey. Kullandığı jargondan ve arada videolarda gözüken siyah ojelerinden LGBTI+ topluluğunun bir parçası olduğunu tahmin ediyorum. İsmini izleyicilerine bağışlamadığı için, kolaylık olması açısından kendisinden Şokopop bey olarak bahsedeceğim.

Kendisinin yakası açık beyaz gömleği ve boynundaki Allah kolyesine bilhassa bayılıyorum (maskenin altından gözüken sakalları da unutmayalım). Magazinin altın çağına ve dönemin en büyük skandalına yaptığı bu müthiş gönderme millenial kardeşlerime yabancı gelebilir ama üzülmesinler, Şokopop müfredatını tamamladıklarında hepsine hakim olacaklar.

sokopop

Şokopop beyin videolar esnasında akıcı konuşması, konuya müthiş hakimiyeti ve ciddi sosyolojik çıkarımları işini gerçekten özenle yaptığını gösteriyor. Acayip bir arşivci yaklaşımı var, buna istinaden profesyonel medya dünyasında çalışan bir kişi olabileceği iddiaları da var Ekşi Sözlük’te.

Bu kadar övüyorsun da ne anlatıyor bu kanal?

5 Şubat 2018’de açılan kanalın ilk videosu Gülben Ergen – Seren Serengil arasındaki tüm madilikleri tek tek ortaya döken, taa 80’li yıllara gidip ikilinin kankalık günlerinden itibaren her noktaya değinen “Kan Davası Part 1” daha sonra her ne kadar Youtube’dan kaldırılsa da Facebook sayfasından hala izlenebiliyor.

Spoiler vermek gibi olmasın ama, videonun en önemli kaynaklarından birinin Seren Serengil’in yazdığı ve baş kahramanının isminin Ceren Cerengil olduğu 2007 tarihli Nefret kitabı olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim (burada random gülmemek için kendimi ne kadar tuttuğumu anlatamam. Evet Ceren Cerengil). Şokopop bey satır satır okumuş ve sindirmiş kitabı, takdire şayan.

Üç bölümden oluşan Gülben-Seren sagası bittiğinde çıtayı hiç düşürmeden, Petek Dinçöz’ün tüm televizyon kanallarından ambargo yemesine sebep olan Can Tanrıyar ile olan ilişkisine dair bir video çekti.

Bu videodan sonra bir anda ortalık toz duman oldu. Şokopop bey Tanrıyar’ın canını oldukça sıkmış olacak ki sahibi olduğu Uçankuş aracılığıyla, telif hakkı ihlali şikayetiyle videoları Youtube’dan kaldırttı. Petek Dinçöz’ün yaşadığı korkunçluklar tam da Can efendinin istediği gibi göz önünden uçtu gitti.

Şu anda tam gaz giden Seda Sayan serisinin üçüncü videosu ise daha dün yayınlandı. Henüz köpek gibi çalışıp kraliçeler gibi yaşamaya çalıştığı evreye gelmesek de Seda Bacınız dönemleri son videoda tüm detaylarıyla gözler önüne serilmekte.

Benim şahsi beklentilerim ise Sibel Can, Tarkan, Bülent Ersoy, İbrahim Tatlıses ve Hülya Avşar serileri… Ay düşünsenize Berlin in Berlin’in kamera arkası sahneleri, darbe dönemi Bülent Hanım’a uygulanan ambargo, Tarkancığımızın ABD’de çektirdiği efso fotoğrafları, Sibel Can’ın dansözlük zamanları, Asena’nın ayağına sıktıran İbo… Tansiyonum düşüyor……….

90’lı ve hatta 80’li yıllardan gazete kupürlerini ve TV görüntülerini sıkça videolarında kullanan Şokopop bey Türkiye’nin son yirmi yıldaki inanılmaz muhafazakarlaşma sürecini de hiç yorum yapmaya dahi ihtiyaç duymadan gözümüze sokuyor. Mahsun Kırmızıgül’ün oynadığı bir TV dizisinde gençlerin marihuana içtikleri sahnelerden küçük kesitler var örneğin. Mafya müdahaleleri, futbolcu-manken ilişkileri, müzik piyasasının al gülüm – ver gülüm ilişkileri falan derken basbaya sosyolojik kıymeti var videoların.

Yıllardır aradığım seviyede magazini bulmam bir yana leopar desenini bu kadar iyi kullandığı için ayrıca sevdalıyım.

Başlarken videoların girişiyle başladık, bitiş de aynı şekilde gelsin;

Düşünmeden uğra bana, kapım açık hala sana…

Ay acaba Doğuş’un da videosunu yapar mı ki?? Tinercilikten saksıcılığa…

3 thoughts

  1. Zevkten ölüyorum, mesai bitse de izlesem diye heyecan tavan!
    Çok sevgili boralunam, nasıl bir amme hizmeti yaptın bilemezsin.
    Ayrıca magazin sevdiğini söylemeye utananlar derneği başkanı olarak söylüyorum, allahiniz varsa yaparsınız o podcasti!

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s