Royal Wedding: İkinci sezona hazır mıyız?

Tam sekiz yıllık aranın ardından 19 Mayıs’ta (Atamızın doğum gününe yaraşır fiyakada olmasını umduğum) bir Royal Wedding gerçekleşecek bildiğiniz gibi. Biz de Mahmut Londra muhabirimiz Deryik hanım ile düğün gününe dek tüm gelişmeleri Mahmutterlar ile paylaşmayı borç bildiğimizden #royalweddingeadimadim (dünyanın en kullanışsız hashtag’i) serisini başlattık!

Önce temel bilgilerimizi tazelemek üzere biraz geçmişe dönelim. Rahmetli Diana’cığımızın havuç kafalı minik oğlu Harry -minik dediğimiz adam da 33 yaşında bugün- tahtta beşinci sırada. Bu yüzden olsa gerek kafası biraz daha rahat. Güleryüzlü, tüm kraliyet ailesinde olduğu gibi medyayla arası aşırı resmi olmakla birlikte gayet iyi ve özellikle dünya hallerine olan yaklaşımıyla tam annesinin oğlu. Hayır işlerinde aktif rol almasının yanı sıra bir dönem orduda aktif görev aldı hatta Afganistan’a dahi gitti.

Prince Harry

landscape-1498035063-prince-harry-army

Geçtiğimiz yıllarda TV sunucuları, şarkıcılar, yengesi Kate’in arkadaşları ve sosyete karakterlerinden oluşan ve toplansalar bir futbol takımı kurabilecek sayıda sevgilileri oldu (sıralı tam liste için şuraya tık tık). İlginç bir istatistik ise bu kadınların çoğunun kendisinden yaşça büyük olması (mommy issues!). Siz sormadan ben söyleyeyim evet Meghan da kendisinden 3 yaş büyük.

Geldik müstakbel ikinci kraliyet gelini Meghan Markle’a. Kendisi birçok ciddi tabuyu yıkmayı başardı ve devamı da gelecek gibi duruyor. California’da doğup büyüyen Meghan’ın annesi ve babası kendisi 6 yaşındayken ayrılmış. Modellik ve oyunculuk yapan gelin hanımı Suits izleyicileri zaten yıllardır yakından tanıyor. 2011-2014 arasında senarist-yönetmen Trevor Engelson’la evli kalan Meghan birçok farklı alanda faaliyet gösteren bir aktivist aynı zamanda. Zaten Prens Harry’le de bir hayır işi sırasında Kanada’da tanışıyorlar.

The Crown izleyicilerinin hafızalarında taze taze yer alan Kral Edward VIII skandalını hatırlamak gerekirse, kralın aşık olduğu ve evlenmek istediği Wallis Simpson ilk eşinden ayrılmış ve ikinci eşinden de ayrılmanın eşiğinde olan bir Amerikalı idi ve kraliyet ailesi Edward’ın bu isteğini şiddetle reddetti. Anglikan Kilisesi boşanmayı tamamen reddetmekteydi ve Kilise’nin başına geçecek kişinin boşanmış bir kadınla evlenmesi kabul edilemezdi.

Kral da bu duruma göz yummayarak 1936 yılının Ocak ayında çıktığı tahttan aynı yılın Aralık ayında feragat ederek Krallığı kardeşi George VI’ya bıraktı. Bu olay hem The Crown’ın birinci sezonunda hem de The King’s Speech filminde detaylı bir şekilde işlenmekte ve tabii ki Kral Edward Bey saray adetlerine ve pek kıymetli İngiliz kilisesine saygısızlık gösterdiği için tu kaka bir karakter olarak yansıtılmaktadır.

Hal böyleyken neredeyse birebir aynı medeni halde olan Meghan’ın Kraliçe’nin onayını almış olması bir devrim olarak kabul ediliyor. Annesinin Afrikalı Amerikalı bir siyah oluşu ve Meghan’ın köleliğin belki de en büyük sorumlularının torunlarının torunları olan aileye gelin gidiyor olması da yukarıda bahsettiğimiz yıkılan tabulardan bir başkası.

Tabii ki yıl olmuş 2018 hala yüzyıllar öncesinin tutumlarıyla hareket etmek Kraliyet ailesi için bile eski kafalılık kabul edilebilir. Buna rağmen bu denli dikkat çekici ve farklı bir profilin kolaylıkla Camilla gibi ötekileştirilmesi de kabul edelim ki Kraliçe için şaşırtıcı olmazdı. Camilla’nın bet ve uğursuz bir insan oluşunun bu duruma etkisini ise bir kenara bırakalım şimdilik.

Ekran Resmi 2018-01-14 22.17.23

27 Kasım’da çiftin nişanlandığının resmi olarak duyurulmasıyla birlikte Meghan hanım kızın Suits’i bırakması da bir oldu. Tabii ki her royal highness’ın çalışması düşünülemezdi. Rol arkadaşı Suits başrolü Patrick J Adams’ın nişan duyurusuna tepkisi muhteşemdi.

Ekran Resmi 2018-01-14 22.26.03

Meghan üç yıl boyunca düzenli olarak yazılar yazdığı lifestyle blogu The Tig’i ise Nisan ayında çoktan kapatmıştı. Oldukça aktif olarak kullandığı Facebook, Twitter ve Instagram hesapları da nişan duyurusundan sonra sessizce kapandı. Bundan sonra kendini hayır işlerine adayacağını söyleyip bu durumu bir sınırlama değil de hayatının yeni bir aşamasına geçiş olarak gördüğünü söylese de biz bunu pek yutmuyoruz. Prens’le evlenmenin bazı kısıtlamalara mecbur bırakılmayı getirdiğini görmemek için aptal olmak gerekir.

Ekran Resmi 2018-01-14 22.24.02

Yazımızın son kısmına gelirken çok enteresan bir noktaya parmak basmak istiyorum. 2003 yılında çıkan ve yılbaşı denince çam ağacından sonra akla gelen ikinci şey olan Love Actually filminin bu tatlış aşk hikayesini daha o dönemden öngördüğünü söylesek başımız ağrımaz.

love-actually-harry-meghan

Böyleyken böyle sevgili Mahmutters. Kraliçe Victoria ilk kez gazeteye fotoğrafı basılan kraliçe idi, Kraliçe Elizabeth ise taç giyme töreni televizyondan yayınlanan ilk kraliyet üyesi. Kate ile William’ın düğünü sosyal medyayı sallamıştı (o dönem çalıştığım firmada gizli gizli canlı yayında izlemiştik) bakalım Meghan ile Harry’nin düğünü İngilizler için hangi anlamda çığır açıcı olacak?

Bir sonraki yazımızda Kate ile Meghan’ın tarzlarını, aile yapılarını inceleyip elticilik yapacağız. Beklemede kalın.

giphy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s