Instagram o kadar da bozmadı aslında?

Kendisi hayatımıza gireli dolu dolu 7 yıl olmuş. 6 Ekim doğumlu sevgili Instagram’ımız gerçek bir terazi burcu. Şaşaayı, süsü, lüks yaşamı seviyor, dedikoduya bayılıyor. Özgür bağımsız bir birey olarak başladığı hayatına Facebook gibi bir kalantorla hayatını birleştirerek devam ettiğinden beri biraz değişti. Gösteriş düşkünü oldu demek istemem ama çok bozdu….

Instagram’ın çok bozduğunu ekşi sözlük okurları yeterince duymuştur diye düşünüyorum. Bu tarz platformlarda feed’inizi (bunun Türkçe güzel bir karşılığı var mı?) takip ettiğiniz kişilerle bizzat kendinizin oluşturduğunuzu düşünürsek bozanın Instagram mı yoksa sizin kendi çevreniz mi olduğunu durup düşünmek gerekebilir. Sadece soruyorum….

Lafı uzatmayayım, kişisel hesaplar sizi kesmemeye başladıysa, tbt’lerden, yüzüne nazar boncuğu yapıştırılmış yenidoğanlardan, fotoğraf altı yazılarıyla “blogger” olmuş reklam panolarından sıkıldıysanız bozulmuş Instagram’larınıza biraz yenilik gelsin ister misiniz? Başlıyoruz hazırsanız?

Sally Hewett – sally_hewett

Görüp görebileceğiniz en ilginç hesapla başlamak istedim. Sally Hewett İngiliz bir sanatçı. Likra, dolgu malzemeleri ve nakış kasnağı ile muhteşem çalışmalar yapıyor. Web sitesinde “insan vücudunu çok sevdiğini ama bu sevgisinin idealize edilmiş bedenlere değil, özellikle yaşadıklarını, tecrübelerini, başına gelenleri izlerle yansıtan bedenlere karşı olduğunu” anlatıyor. Bazı durumlarda NSFW (ofis ortamı için güvenli olmayan) görüntülerle karşılaşabiliyorsunuz ama Instagram’ın anlamsız “kadın memesi” düşmanlığı politikasını alt ettiği için bile çok seviyorum.

Art Garments – artgarments

Klasik portrelerde saçlar, takılar, giysilerdeki minik detayları yakalayan muhteşem bir hesap. Nasıl sonsuz bir kaynağa sahip olduğunu düşündükçe heyecanlanıyorum. Müzelerde hızlı hızlı önünden geçip sadece portre sahibinin yüz ifadesini yakaladığımız o resimlerde ne detaylar varmış insanın aklı duruyor.

Cheeky Exploits – cheekyexploits

https://www.instagram.com/p/BcdZjwOlQp6/

Mottosu “dünyayı popolarla mutlu etmek” olan yine hafifçe NSFW bir hesap. Olabildiğince muhteşem manzaralarda, bireysel, çift olarak, çoklu gruplar halinde popolarını paylaşan insanların fotoğrafları. Bu konsepti nasıl buldular, bu fotoğrafları kim çekiyor, çektikleri sırada etrafta başka insanlar yok mu, Batı’nın ahlaksızlığı dedikleri bu mudur, aklımda çokça soru var…Hesapta en revaçta pozlar ise denizleri, nehirleri, şelaleleri arka planına alan popo fotoğrafları. Muazzam.

The Jungalow – thejungalow

Şöyle şıkır şıkır dekorasyon sevdalılarını mutlu edecek bir hesap var sırada. İskandinavlıktan, minimallik sevdalısıyız diye tahta kaşık övecek aşamaya gelmekten, soğuk renklerden sıkıldıysanız, azıcık bohem atın üstüme diyorsanız kaktüsler, etnik parlak renkli desenler, bol ışıklı sofralar için sayfamıza bekleriz. Web sitelerinden alışveriş yapma imkanı da var ama birbirimizi kandırmayalım isterseniz, dolar 4 lira. Mahmut üst orta sınıftır dediysek o kadar da demedik.

Dressed to Match – dressedtomatch

Modern tablolarla pişti olan insanlar, murallerle takım giyinen hanımlar beylerin hesabı Dressed to Match. Tabii bu piştiler tesadüfi olmuyor, bir proje dahilinde ustalıkla çekilmiş fotoğraflar.

Vintage 70s – vintage70s

https://www.instagram.com/p/BckkNnDFN9U/

Instagram feed’ime biraz Tumblr biraz Pinterest havası gelsin, avam halktan uzaklaşayım, siyah beyaz fotoğrafın, tişört arkasından gözüken meme uçlarının güzel kadın görsellerinin dibine vurayım diyorsanız doğru yerdesiniz. Hesabın adı her ne kadar 70’ler olsa da yeterli cool’luğu sağladığını düşündükleri noktada 90’lar çocuğu Macaulay Culkin’i, eline alanı otomatikman tarz bi birey yapan iPhone X’i yapıştırmaktan geri durmamışlar. Yine de gözüme hoş gelsin yeter diyorsanız memnun kalırsınız kanımca. Bu hesabın da kimi noktalarda NSFW’ye kaydığını bildirmekte fayda var.

Homemade is Happiness – homemade.is.happiness

Tasarımcı ve yemek fotoğrafçısı Zeynep Dinç’in iki Instagram sayfasından ilki Homemade is Happiness’a karnınız açken girmeyin. Ekmek üstü lezzetlerde yaratıcılığı sınır tanımayan Dinç bolca yumurta, avokado ve peynirle rüyalarınıza girecek güzellikte öğünler hazırlıyor. Sulu yemek canınız istemediğinde, dışarıdan bir şeyler söylememek için de yeminliyseniz bu hesap hayat kurtarır.

The Curvy Magazine – thecurvymagazine

İdeal vücutlu kadının Kate Moss olduğu, sürekli diyet sürekli vicdan azabı alt metinli binlerce sayfa dergileri satır satır okuduğumuz ilk gençlik dönemlerimden şu günlere geldiğimize inanamıyorum gerçekten. İsterse kapitalizmin oyunu olsun isterse sadece bir aktivizm trendi olsun umrumda değil. Kim bilir kaç kez bedenimi sevmediğimden cehenneme dönen günler yaşamışımdır. Her tipten her şekilden bedeni hem kadınlar için hem de erkekler için en güzel şekillerde paylaşan bu hesabı çok seviyorum.

Rock That Museum Kid! – rockthatmuseumkid

Müzeler ve çocuklar bizim memlekette çok parlak bir ikili olmasa da Avrupa ve Amerika’da okulların öğrencileri düzenli olarak müzelere götürdükleri, tüm müzelerde çocuklara özel hazırlanmış bölümlerin olduğu bilinen gerçekler. Bu hesap da müzelerde keyfine bakan çocukları paylaşıyor.

Hot Dudes Reading – hotdudesreading

Metroda karşınıza oturup ilk iş çantasından kitabını çıkaran kişilere daha bir alıcı gözle bakıyorsanız (bir de erkeklerden hoşlanıyorsanız) bu hesap tam size göre. Bir dönem Türkiye’de de yapılmaya çalışılan ancak fikir sahiplerinin cep telefonu yerine yalnızca profesyonel fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekme ısrarı yüzünden kısa ömürlü olan kitap okuyan insanları fotoğraflama projesinin Amerika’da can bulmuş seksi bir hali Hot Dudes Reading. Bu hesaptan sonra bir çok farklı “hot dudes” konseptli hesap çıktı Instagram’da ama hiçbirisi (tamam belki birazcık Hot Dudes with Dogs) bu kadar başarılı olamadı.

Kapak fotoğrafı: 9to5mac

4 thoughts

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s