Kedilere dair

Kedilere Dair, hayatı türlü karakterdeki kedilerle geçmiş Nobel Ödüllü Doris Lessing’in anlatı kitabı. Kitap tam bir libreslow. (Yazar burada cittaslow kavramına gönderme yapıyor) Kedi sevmeyen, beslemeyen bir insana ne kadar durağan gelecekse, kedi düşkünlerinin de bir o kadar yaşayarak okuyacağı bir kitap. Kedisine genelde şöyle hitap ediyor Doris Lessing kitabında: “Ah kedi; derdim, daha doğrusu tapınırdım: Güzeeeel kedi! Nefis kedi! Zarif kedi! İpek kedi! Tüylü baykuş gibi yumuşacık kedi, kelebek patili kedi, süslü kedi, inanılmaz kedi! Kedi, kedi, kedi kedi.”

Sarhoş gibi uykuya dalışları, uyanışlarındaki uyuşukluğun güzelliği, yürüyüşlerindeki zarafet, bir şey isteme biçimlerindeki karakterli yalvarış. Sırf sizinle yaşıyor olmalarının bile eve yaydığı muhteşem enerji. İki patisiyle bir objeyi tutmaya çalışmaları, bazen o patileriyle sizi uyandırmak için usulca yüzünüze dokunmaları. Başlarını hafifçe eğerek güzel kedi gözleriyle uzun uzun size bakıp anlamını çok merak edeceğiniz kedi sesleri çıkarmaları. (Şekil 1-A) Kapsama alanlarına giren tüm seslere karşı sorumluymuş gibi komik bir duyarlılık göstermeleri, sayısız kez duydukları bazı seslere hep ilk anki gibi şok olmaları. Tüm bunları her gün gözlemlemek hep aynı tadı ve huzuru verebiliyor. Sevgiye ihtiyaç duyduklarında sizi kendi yöntemleriyle bundan haberdar etmeleri ve isteklerini kolayca karşılayabiliyor olmak da ayrı bir haz veriyor insana.

Kedi1
Şekil 1-A

Duygu durumlarını ve isteklerini insani ihtiyaçlar üzerinden tanımlama içgüdüsüyle bazen ambale oluyor insan. Sık sık camın önüne geçmiş sevdiceğini bekler gibi kuyruğunu sallaya sallaya dışarıyı izlerken buluyorum bizimkini. (Şekil 2-A) İnsanın çok fena “Bizimle mutlu musun? Seni sokaktan kopararak iyi mi yaptık, dışarıda olmayı mı tercih ederdin acaba?” diye sorası geliyor. Özellikle o tüm vücudundakinden bağımsız sensörler taşırcasına hareket eden kuyruğun şifresini bilebilmeyi çok isterdim.

kedi2
Şekil 2-A

Kedilerle ilgili müthiş derinlikli gözlemleri olan bir diğer yazar da Bilge Karasu’dur bana göre. “Besleriz; en ufak bir beklentimiz yerine gelmediğinde de ‘nankör’ deriz ona.” der. Kedilerin ‘zorluğu’ ve bir kediyle yaşamanın sabır gerektirdiği durumları da şöyle açıklar: “Sabır bir bakıma, bir tepki yokluğuna dayalıdır. Sabır göstermek, gösterilebilecek bir tepkiyi gösterememektedir. Ancak gösterilebilecek tepkinin iki yanca da bilinmesi durumunda sabırdan söz edilebilir. Bizimle birlikte yaşayacağına göre, diyoruz, bizim düzenimize uysun. Doğru. Her konuk, az ya da çok bunu yapar zaten. Evin düzenine uyar. Uymayanın konukluğu sona erer. Ama hayvanlarımız konuğumuz değil, yaşam ortağımız. Köle hiç değil. Eğitim dediğimiz, onu, kendi dünyasını büyük ölçüde bırakıp kendi dünyamızı bütünüyle benimsemesini, kendini bizim dünyamızda ‘yararlı’ kılmasını amaçlar gibidir… Ne de olsa, yaşama kararını biz veriyoruz çünkü” (Ne Kitapsız, Ne Kedisiz)

Benim kedi besleme deneyimim hepi topu bir sene. Dolayısıyla önceleri muhtemelen elim kediyle ilgili bir kitaba gitmezdi, bir kedi şiddeti haberine standart bir duyarlılıkla üzülür isyan ederdim. Şimdi karşınızdaki tüm yaşama sınırını belirleyebileceğiniz kadar göreceli güçsüz bu hayvanı döverek öldüren bir askerin, komşusunun köpeğini tüfekle öldüren adamın, içindeki vahşi duyguları bir hayvan üzerinden dışa vuran insan psikolojisinin şokunu üzerimden kolayca atamadım. Dünyasını keşfetmesi, beraber yaşaması çok güzel canlılar bunlar ama bu duyguları bile saf sevgiyle değil isyanla karışık işleyebiliyoruz maalesef. Kedi sahiplenmeyi düşünen, ‘Ya aslında istiyorum ama bakımı zor değil mi, zaten ben tüm gün işteyim yazık hayvana’ diyenlere tecrübeyle sabit bilgilerimi aktarmak ve aslında kedi sahiplenmenin hiç de cesaret istemeyen bir açılım olduğunu paylaşmak isterim. Öyle görünüyor ki evler belediyelerin bakımı ve yabancıların muamelesinden, bizim sevgi ve sahiplenmemiz de yasalardan daha koruyucu.

Kedi bakımı ne gerektirir

 • Düzenli kum temizliği (Günde ayırmanız gereken maksimum zaman: 3 dakika)
 • Tırnaklarını kesmek, tüylerini taramak (Haftada ayırmanız gereken maksimum zaman: 15 dakika; bunları veterinere de yaptırabilirsiniz)
 • Aşılar (Parazit, karma, lösemi, kuduz aşıları/ ilk yıl için ortalama maliyeti ortalama 800 TL, sonrasında azalıyor)
 • Kısırlaştırma (Veterinerde ücreti yaklaşık 600 TL, belediyeler de yapabiliyor)
 • Yem ve su tazelemek

Not: Kumunu düzenli temizlediğiniz sürece asla kedili ev kokar diye bir şey yok. Zaten temiz kalmak için sürekli kendini yalayan bir hayvandan bahsediyoruz. Tuvalet eğitimi de son derece basit. Biz kediyi aldığımızda yaklaşık 2 aylıktı. Arka ayaklarından tutup kum dolu tuvaletine doğru kediyi yaklaştırdığınızda sizden kurtulmak için ön patileriyle kumu eşeliyor ve bu şekilde kumun eşelenebilir dolayısıyla tuvalet yapılabilir bir alan olduğunu anlıyor. Bir kez bile tuvaletini dışarı yapmadı. Zaten topaklanma özelliği olan kumlar temizlemesi çok basit şeyler.

Kedi sahiplenmek istiyorum ama acaba nereden?

Instagram’da takip edebileceğiniz bazı hesaplar: @kesmeseker, @yedikulebarinakk, @yeni1yuva

Not: Belediyelerle iletişine geçmeden önce belediyelerin faaliyetlerini ve haklarında çıkan haberleri incelemenizi öneririm.

Hayvan haklarıyla ilgili STK’lar

 • Empati Derneği
 • Yedikule Hayvan Dostları Derneği (YHDD)
 • Hayvanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği (HAÇİKO)
 • Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF)
 • Hayvanseverler Derneği (HaySev)

Darısı tüm isteyenlerin başına.

kedi3.png

 

6 thoughts

  1. Harika bir fikir Silgi Hanımcım. Yeni bir kedi anası olarak kahvelerimizi yudumlarken kedili hayatla ilgili sorularımla seve seve kilit atmak isterim

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s