Bizim Büyük Challenge’ımız 2018

2018-jane-austen-illustrasyon
Yazı: Sine & Sinem
İllüstrasyonlar: Dinem
Biz, kitap okumayı ve kitaplar hakkında konuşmayı çok seven dört kızdan oluşan bir arkadaş grubuyuz. Birimiz İstanbul’da, geri kalanımız Ankara’da yaşadığı için; neredeyse tüm haberleşmemizi Whatsapp grubumuz üzerinden gerçekleştiriyoruz.  Konuşmalarımızın hatrı sayılır bir kısmını, “Şöyle bir kitap var okudunuz mu?”, “Ben şunu okuyorum, harika!” ya da “Bunu okuyorum ama siz sakın okumayın, çok kötü” ile başlayan diyaloglar ve okuduğumuz kitaptan beğendiğimiz ya da diğerlerinin fikrini merak ettiğimiz bir pasajın fotoğrafının atılması oluşturuyor. Goodreads’in yıllık kişisel ve sayısal challenge hedefleri de bunun üstüne eklenince her an kitap konuşulan bir ortamın içinde olmamız kaçınılmaz.
2015 yılında, iş yerinde boş bir gününde sıkılan Sine bize denk geldiği  bir tematik okuma listesini yolladı ve “Biz de buradan madde seçsek, bunlara göre kitap okusak nasıl olur?” dedi. Fikir çok hoşumuza gidince bir araya geldiğimiz bir gün, o listeden 17 madde seçtik ve listeledik, Dinem bize minik bir görsel hazırladı, sonrasında bu görseli Instagram hesaplarımızda paylaştık. Challenge maddelerini tartışabileceğimiz bir ortama ihtiyaç duyulabilir diye Goodreads’te de bir grup oluşturduk.
Ekran Resmi 2017-12-16 13.47.48
Bu işe başlarken tek amacımız her madde üzerinden hangi kitabı okuduğumuzu birbirimize anlatarak, ya da seçim yapamayan birimizin fikir almak için diğerlerine hangi kitapları okuyacaklarını sorarak kitaplar hakkında konuşacak daha çok şeyimiz olması ve elbette daha prensipli okuyabilmekti. Zira her ne kadar kitap okumayı çok sevsek de; iş, güç, sorumluluklar, “ay hemen bi bakıp çıkacağım” diyerek girilip saatlerin su gibi geçirildiği, bir akşamın daha heba edildiği sosyal medyalar yüzünden Goodreads’teki sayısal hedefini tutturmakta veya genel olarak motive olmakta zorlandığımız da oluyordu. Belki katılmak isteyen birkaç kişi daha olur diye düşünsek de; kar topu etkisi olacağını tahmin etmemiştik; challenge’ın fotoğrafını gören üçüncü kişiler de katılmak istediklerini söyleyince, dört kişi olarak başladığımız tematik challenge’ımız, bir anda 15-20 kişinin aktif olarak katıldığı bir oluşuma dönüştü. Challenge’ın adını konuşurken Sinem Barış Bıçakçı’nın Bizim Büyük Çaresizliğimiz’ini hepimiz çok sevdiğimiz için ona atıfta bulunmayı teklif etti ve anında kabul edildi. Adıyla müsemma Challenge’ımızı, yeni hashtag’iyle paylaşım yaparak tamamlamaya çalışırken; o 15-20 kişiden oluşan tatlı katılımcılarımız, 2016’nın sonlarına yaklaştıkça 2017 için de bir challenge yapıp yapmayacağımızı sormaya başladılar. Tabi ki yapacaktık.
Ekran Resmi 2017-12-16 13.59.46
İlk sene 17 madde ile başladığımız challenge’ı, bu sefer bazı katılımcıların çok çabuk tamamlayabilip yıl ortasında hedefsiz kalmaktan mağdur olmaması adına, 30 maddeye çıkardık. Deneysel başladığımız ilk sene, başka bir challenge’tan uygun maddeleri seçtiğimiz için, seçtiğimiz gibi İngilizce bırakmıştık. 2017’de ise artık bu işten beklediğimizden çok verim almamızdan dolayı sahiplendiğimiz challenge’ımızın özgün ve bize ait olması için neredeyse tüm maddeleri baştan yazdık, Türkçe yazdık, katılımcılardan öneri aldık. Sevgili Dinem’e listeyi “Bu sefer başlığında ‘Bizim Büyük Challenge’ımız’ yazsın” diye verdik, bize sürpriz olarak yukarıda gördüğünüz şahane görseli hazırladı. 2017’de 30 maddeyi hedefleyip tamamlayan, hedeflemediği halde tamamlayan, tamamlayıp aşan birçok katılımcı oldu; çok mutlu olduk. 2017’nin sonlarına doğru 2018 için de hazırlıklarımızı tamamladık, yine aynı mantıkla hareket ederken 30 maddeye de sığamadık, 35 yaptık. Dinem’in yoğun gündemi nedeniyle zaten çok güzel olan 2017 görseline Jane Austen’ın harika cümlesini yerleştirmesini istedik ama kendisinin içi rahat etmedi ve daha da şahane bir görsel hazırladı.
2018-liste
Maddelere karar verirken, challenge’ın her geçen sene daha fazla insana ulaştığını göz önünde bulunduruyoruz. Bu sebeple herkes için erişilebilir maddeler olmasına dikkat ediyoruz. Bazı klasik veya çok sevilen maddeleri olduğu gibi sonraki seneye taşıyoruz. Önceki senelerde deneyip verim almadığımızı, kitap bulmakta zorlandığımızı, veya herkesin aynı birkaç kitabın etrafında dolandığını düşündüğümüz maddeler varsa sonraki sene listeden çıkarıp, yıl içinde aklımıza gelen farklı fikirlerden ve katılımcı önerilerinden yola çıkarak yeni maddeler ekliyoruz. Kadın yazar kitaplarının daha az okunduğunu düşündüğümüz için mutlaka en az 3-4 maddeyi kadın kitaplarına ayırıyoruz. Normalde çok vakit ayıramadığımız türler için de konfor alanımızdan çıkabilmek için kendimizi zorlamak adına birkaç madde ekliyoruz.
Daha önce de söylediğimiz gibi, bu challenge’ı oluşturmamızın temel sebebi, kitap konuşmaya bahane yaratmak ve okuma alışkanlığımızı farklı bir düzenle yönetmekti. Bu sebeple kurallarımız oldukça esnek, herkes yayınlanan listeden istediği sayıda kitabı kendine hedef belirleyebilir. Daha küçük hedef belirleyen katılımcının hangi maddeleri okuyacağını sene başından seçmesine gerek yok, herhangi bir sıralama takip etmesine gerek yok; yıl içinde hedefini tutturamayacağını anlayınca daha da küçültebilir, veya küçük hedefini tutturunca daha büyük bir hedefle kendini zorlayabilir. Hepsini tamamlayıp bir tur daha bile dönebilir. Bizim kısıtlayıcı olarak yalnızca iki basit kuralımız var: Birincisi, kitapları elbette challenge’ın geçerli olduğu yıl içinde okumak; ikincisi, aynı kitabı birden fazla madde için okumamak.
Challenge, Dinem’in harika görselleri ve Instagram hesabına challenge fotoğrafları koymamız sayesinde bizi aşan bir şey haline geldi. Görüyoruz ki insanların hem kitaplar hakkında konuşmaya, fikir danışmaya, hem de okuduklarını disipline etmek için bir araca ihtiyaçları var. Böyle bir şeye aracılık etmiş olmaktan çok mutluyuz, katılmak isteyen herkesi de bekler, buraya kadar sıkılmadan okuyan herkese bol kitaplı güzel bir 2018 dileriz.

5 thoughts

  1. Harikasınız. Sanırım bu tempoya yetişemem, yılda 24 kitap civarında performansım. Ama sizi izleyeceğim. Bir de fikir; kitap değiş-tokuşu da yapılabilir bu grup içinde. Kitapla kalın:)

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s