Yoga ve Godfather kornası

Yoga dersimizin sonunda on dakikalık şavasana pozunda dinleniyorduk. Önceleri on dakika niye boş boş yatıyoruz ki diye hoca hadi şavasana dedi mi havluyu matı toplar stüdyodan çıkardım. Neyse ki yavaş yavaş kendimi bir bilene emanet etme mücadelesinde iç kontrolümü yendim de artık hocaya teslim olabiliyorum.

this-is-not-lying-down-this-is-savasana-yoga-quoteGeçenlerde en sevdiğim saatteki- hava aydınlıkken girip çıktığımızda kararmış olan- derslerden birindeydik. Ders boyu arka planda belli belirsiz çalan (fazlasıyla) huzurlu müzik hepimizin şavasanaya girip sessizleşmesiyle birlikte ön plana çıkmış oldu. O esnada bir de ahenkli ahenkli ötüşerek odadaki müziğe vokal yapar gibi bir kuş ailesi geçip gitti. Sınıfça azami huzur düzeyine ulaşmışken caddeden yer yer yükselen korna seslerini bastıran gürbüz bir Godfather kornasıyla sıçradık hepimiz. (Şehir içi yogası bu kadar oluyor işte) Şavasananın tüm ciddiyeti dağıldı, hepimizi bir gülme aldı. Sınıf dağılırken hoca ‘Arkadaşlar’ dedi, ‘Sizlerden bir ricam var. Lütfen hiçbir zaman poza gireceğim diye taviz vermeyin’ dedi ve ekledi ‘yani kas sağlığınızdan.’ ‘Kendinizi zedeleyecek kadar zorladığınızda aklınıza hep bu korna gelsin, bir şeyi elde etmek için başka bir şeye zarar vermek bu kadar komik çünkü.’

Tesadüf o ya, aynı günün sabahında mülakat yaptığım bir adayın da benzer bir şey söylediğini hatırladım; belki de ben benzer bir yöne çekmiştim söylediğini. Konuştuğu bir yönetici kendisine ne kadarlık bir pazarlama bütçesi yönettiğini sormuş, bu soruyu ne kadar yadırgadığını anlatıyordu. Sorulması doğru olan soru ‘marketing cost per acquisition’ olmalıymış. Hocanın söylediğiyle birleşince o günkü mesajların enigması
‘yaptığın şey için ödediğin bedel’ olarak yankı buldu haliyle. Bugün enerjimi ne için
harcadım? Neden bilmem kime sinirle çıkıştım? Neden bilmem kimin beni terslemesine maruz kaldım? Geceyi ne için uykusuz geçirdim? Ben burada ne yapıyorum? İstediğim romanı okumak yerine neden işte işime yarar diye istemediğim bir kitaba başladım?

Birçok insanın yoganın her köşeyi dönünce karşımıza çıkmasından ve kişi başına iki yoga hocası düştüğü rivayetlerinden dolayı konuya mesafeli olduğunu biliyorum ama inanın bu sporun nadir bir güzelliği var. Kendi deneyimimden yola çıkarak yogada gördüğüm şudur ki; pratiğini içinden gelen akışta yapınca, düzenini (beslenme, uyuma) birileri bunun doğru olduğunu söylüyor diye değil de etkisini gözlemleyip ikna olarak yogana adapte edince, yoga hedefini kendin belirlediğinde sonuç da süreç de içine siniyor. O zaman başkasının gösterdiği yogayı değil, tamamen kendi yoganı yapabiliyorsun. Vücudunun dirençlerinin ve esnekliklerinin bilinciyle bazen çok kısa sürede bazen birkaç yıl içinde ama neticede istediğin ilerlemeyi kaydediyorsun. ‘Benim kollarla bu poz mümkün değil’ dediğin poza yıpratıcı bir hırsla değil de kendine uygun bir disiplinle doğal yollardan ulaşabildiğini görüyorsun. Kol pozunu ne güzel yapıyor diye imrendiğin insanların da sana başka bir pozu yapabildiğin için imrendiğini fark ediyorsun. Bu farkındalık da imrenme duygusunu takdir etme duygusuna dönüştürüyor.

Çünkü nihayetinde herkesin amacı bir şeyi başarmak veya bir sorunu aşmak
olsa da herkesin esnekliği ve poza girme yöntemi farklı. Ortak olan neticede o poza girme arayışı içinde olmak. Belki de bu yüzden birine akıl vermek de tüm iyi niyetten bağımsız olarak bazen gereksiz hatta sakıncalı olabiliyor. ‘O kadar akıl verdim ama hâlâ kendi bildiğini okuyor’ diye eleştirmek de bir o kadar haksız bir yukarıdan bakış. İyi niyetin ve erişilmek istenen noktanın ortak olduğunda hemfikir olanlar, birbirlerine kendi yöntemleriyle pratiklerini yapma alanını tanıyabilirlerse, yıpranma ve yıpratma payı da herkes için daha az olacak. Sonrasında zarar vermiş olabileceğin veya kaçırmış olmaktan pişmanlık duyacağın şeyler için başa dönmek gerekmesin diye. Çünkü her şeyi kitabına göre ve öğretilen formatta yaparak görünmez olabiliriz. Göze çok batmadan, hatta gözlere hitap ederek, eleştirilecek boyutta aykırılıklarımız olmadan. Sıradan ve kendini keşfedememiş bir biçimde.

*Mevzu bahis Godfather kornasını internetten almak mümkünmüş, tüm büyük e-ticaret
sitelerinde var. ‘Baba korna’ olarak da aratabilirsiniz.

godfather kornası

2 thoughts

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s