Dior harikalar dünyası

 

 

Processed with VSCO with fr4 preset

Sex and the City’de Carrie’nin ayağının kayıp yere düştüğü mağazayı hatırladınız mı? Avenue Montaigne’deki Christian Dior mağazası. 1946’da açılan mağaza, Dior efsanesinin de başladığı ilk yer…

1905’de Normandiyalı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Christian Dior’a 14 yaşındayken bir falcı kadınlar tarafından çok sevileceğini ve yaşamını bunun üzerine kuracağını söylemiş. Dediği gibi de olmuş.

“New Look”u borçlu olduğumuz Christian Dior modanın en önemli birkaç isminden. Bugünlerde yolunuz Paris’e düşerse Musée des Arts Décoratifs’deki sergiye giderek 1940’lardan günümüze moda serüvenini zevkle seyredebilirsiniz. Tasarımcının hayatından notlar kadar Dior modaevinin Yves Saint Laurent, John Galliano, Gianfranco Ferre, Raf Simons gibi kreatif direktörlerle yarattığı ikonik parçaları görme şansınız da var.

Sergiye geldiğinizde sadece 70 yılın en önemli tasarımlarını değil, David LaChapelle’den Richard Avedon’a kadar pek çok ünlü fotoğrafçının Dior çekimlerini de görme şansınız oluyor. Yeri gelmişken Les Arts Décoratifs’in en sevdiğim müzelerden biri olduğunu da ekleyeyim. Bahçesindeki -aynı zamanda Louvre’un da bahçesi ve Tuileries’e bakıyor- LouLou’da bir şeyler atıştırmanızı öneririm, oldukça iyi bir restoran. Mağazası da bence Paris’in en iyi müze mağazası. Sergi 7 Ocak 2018’e kadar gezilebilir.

*Fotoğraflar izinsiz kullanılamaz.

Processed with VSCO with fp8 presetProcessed with VSCO with fr4 presetProcessed with VSCO with fp4 preset

Processed with VSCO with fp4 presetProcessed with VSCO with kp2 presetProcessed with VSCO with fr4 presetProcessed with VSCO with fp4 presetProcessed with VSCO with fp8 presetProcessed with VSCO with fp2 presetProcessed with VSCO with fr4 presetProcessed with VSCO with fr4 presetProcessed with VSCO with fs1 presetProcessed with VSCO with fr4 presetProcessed with VSCO with 6 presetProcessed with VSCO with fp4 presetProcessed with VSCO with fr4 presetProcessed with VSCO with hb1 presetProcessed with VSCO with fr4 preset

Processed with VSCO with fr4 preset
Poivron, Christian Dior, 1952

 

Processed with VSCO with fp4 preset
John Galliano
Processed with VSCO with fr4 preset
Yves Saint Laurent tasarımı ünlü “robe trapèze” 1955 yılında Yves Saint Laurent asistan olarak işe başladı, 1957’de Christian Dior’un ani ölümü üzerine kendini markanın baş tasarımcısı olarak buldu.
Processed with VSCO with fr4 preset
Christian Dior, 1949

Processed with VSCO with fr4 presetProcessed with VSCO with 3 preset

Processed with VSCO with fr4 preset
1996-2005 arasında markanın kreatif direktörlüğünü yapan John Galliano ve tasarımları
IMG_0132
Rose Rose, 1956, Christian Dior

 

Hatırlatma: Gitmeye niyetlenirseniz biletinizi önceden online olarak almanızı öneririm yoksa gişe kuyruğunda saatler geçireceksiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s