Oyunlarda girdiğim mutfaklar

Mutfak işlerine özellikle merak duymadım hiç. Mutfak işleri derken yemek yapmaktan bahsediyorum; yoksa mutfak toplamayı, bulaşık yıkamayı severim aslında. Daha doğrusu, tercih hakkım varsa siz yemeği yaparsınız, ben gerisini hallederim.

Yemek yapmak içgüdüsel, deneysel yapıldığında iyi ve makbul. Bir tutamın, bir pinçiğin, göz kararının egemen olduğu mutfak topraklarında benim bir laboratuvar deneyi edasıyla yaklaştığım kesin ve net ölçütlerin işi yok. Dolayısıyla ben mutfağa girdiğimde ortaya yine yemek çıkıyor belki, lakin çıkan yemek bazen kimya labında yaptığımız şekilsiz ve ağır kokulu sabuna benziyor. İşe yarıyor ama satsan satılmaz yani.

Hal böyleyken, uzun saatler boyu başında oturduğum, bir bölüm daha, bir tane daha derken neredeyse sabahladığım oyunlar çoğunlukla çay çorba yapmalı, zamana karşı yarışmalı, müşteri kaprisi çekmeli oyunlar. Neyin içine ne konacağı belli, öyle kafadan atmalara izin yok, üstelik tam da benim son dakikacılığıma uygun şekilde sürekli pürdikkat koşuşturmalı.

Anlayacağınız, sanal mutfaklara meraklıyım. En çok sevdiğim oyunlar ise GameHouse’un Delicious serisi ile, son haftalarda takıntılı şekilde tekrar tekrar oynadığımız PlayStation oyunu Overcooked. Hazır bayram tatili münasebetiyle pek çoğumuz evimizde otururken, bu oyunlardan biraz bahsedeyim de başkalarının saatleri de tablet ya da konsol başında geçsin istedim, nihahahaa!

overcooked cover

Overcooked!

Evde iki kişi oynayabileceğimiz bir PS4 oyunu ararken, öneri üzerine indirdiğimiz Overcooked 1 ila 4 kişiyle oynanabiliyor. Bir harita üzerinde, giderek zorlaşan ve karmaşıklaşan bölümlerden geçiyor, dolayısıyla her bölümde daha dikkatli ve hızlı olmak zorunda kalıyorsunuz. Bir mutfağın içinde oradan oraya koşturur ve birbirinize çarpıp dururken “Tabak lazım tabak!”, “Domates marul kessene”, “Ay, çorba yanıyor!” diye bağırıyorsunuz.

Sadece soğan çorbası yaparak başladığınız menüye hamburgerden pizzaya, türlüden burritoya pek çok yiyecek ekleniyor. Yanlışlıkla bir sonraki siparişi yaptık, yemeği yaktık, mutfağı ateşe verdik filan derken siparişi azıcık geciktirdiğinizde acımasız müşteriler bahşişinizi kesiveriyor. Sizin orda buzullar üzerinde kayarak ya da bir kamyondan diğerine atlayarak yemek pişirmeniz kimsenin umrunda değil tabi!

overcooked ss1

overcooked ss2

Öyle alengirli bir senaryo aramıyorsanız bu oyun sizi tatmin eder. Biz şimdiye dek 2 kişi olarak oynadık ama eminim bu oyun ne kadar kalabalıksanız o kadar keşmekeş ve eğlenceli olacak. Gamepadlerinizi alıp birinizin evinde toplanın bence.

Delicious: Emily ve bitmeyen maceraları

Benim hiç aşina olmadığım Cooking Dash, Wedding Dash tarzı dash parantezli oyunlar gibi, Delicious serisi de artık sayısını şaşırdığımız kadar çok oyuna sahip. Genel olarak restoran işleten Emily’nin maceraları olarak özetlenebilen bu oyunda Emily, mutfakta aşçı, kasada patron, lokantada garson. İdeal kadın, yani!

Oldukça detaylı senaryolara sahip oyunlarda Emily’nin sevgili bulmasını, evlenmesini, çoluk çocuğa karışmasını, sonracıma çocuğunun hastalığı, babasının evden kaçışı filan gibi türlü dramı izliyor, her bir oyunda değişen restoranlar ve zorlaşan kademelerle kendimizden geçiyoruz. Bu arada Emily’nin zaman geçtikçe güzelleştiği, oyunları kronolojik sırayı gözeterek oynayanların dikkatinden kaçmıyor tabi. Doğru saç rengi ve iyi bir plastik cerrah her şeyi çözüyor anlaşılan!

emily ss3
veresiye satan / peşin satan

Delicious serisinin en çok sevdiğim taraflarından biri, müziklerinin ve efektlerinin çok iyi oluşu. Bunlar tüm temayı kafanızda oturtmanıza yardımcı oluyor, oyunun sizi başından kaldırmayan inceliği de burada zaten. İrlanda’da sürekli bira içen kırmızı yanaklı adamlara servis yaparken, başka bir bölümde eskimolarla takılıyor, Sounds of Mohonk Mountain tarzı huşu dolu müzikler eşliğinde kımız filan yapıyorsunuz. Paris’te tatlılara gömülürken, balayı için gittiğiniz adada balık tutup pişiriyor, deniz kabuğundan kolye yapıyorsunuz.

En iyi zaman yönetimi oyunu olma konusunda ödüllü bu oyunların ilk 5 ya da 10 bölümü ücretsiz oynanabildiğinden, tablet oyunlarını sevenlere denemesi bedava!

(Görseller çeşitli oyun sitelerinden alınmıştır.)

Yazar: bellatrixbegins

twitter, instagram: @bellatrixbegins kişisel blog: www.bellatrixbegins.blogspot.com Daha ne diyem, Mahmut mu diyem? (DEDİ)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s