Kadın Çizen Kadınlar

header

Kendi kendime, resim demeye dilim varmıyor ama, bir şeyler çiziktirmeye başladığımdan beri görsel sanatlara yeni bir ilgim de oluştu. Güzel sanatlardan pek anlamıyorum ama editoryel ilüstrasyonlara bakmaktan nefis bir keyif alıyorum. Sevgili melahatbaykuşolsam bana yeni bir Instagram hesabı açtı, sadece sanat sepet hesaplarını takipledim. Elime telefonumun geçtiği her an Keşfet kısmından arkadaşımın arkadaşının otuzuncu kez koyduğu kahve resmi yerine her gün birbirinden güzel şeyler çizen çoğunluğu kadın ilüstratörlerin eserlerine ve onların ortaya çıkış aşamalarına bakıyorum. Bütün bu harika yetenekler benim ve ölmek üzere olan telefonumun arasında kalmasın, bu güzellikleri herkes görsün diye şimdi bir de sizinle paylaşacağım.

Sevdiğim kadın ilüstratörlerin ortak özelliklerine bakıyorum, hepsi de kadın çiziyor, ve kadınlar ince belli, uzun bacaklı, fıstık gibi kadınlar olarak resmedilmiyorlar. Dergilerin ilüstrasyonlarındaki gibi duştan vücuduna sarılı minicik havluyla çıkmış şekilde akşamki randevuları için makyaj yaparken de resmedilmiyorlar. Doğallık, gerçekçilik, samimiyet… Ne derseniz deyin. Bir arada olsalar bile yalnız olduklarını düşündüren kadınlar. Ağzımda gevelemeyeyim, izlenmeyen kadınlar. Erkeklerin hayallerindeki her an derli toplu, temiz ve titiz, salata yiyen ve göbeksiz süs bebekleri değil de bildiğimiz insanlar. Fakat ne ekranda ne de çizimlerde öyle rastlamamışız ki meğerse bildiğimiz insan olan kadınlara, şaşırtıcı geliyor. Yani bana öyle geldi, şaşkınlık sonrası da büyük sevgi sanatçılarına karşı.

Kedisi, köpeğiyle kanepeye hiç de elegan bir şekilde uzanmamış televizyon izleyen kızıl saçlı genç kadın, sabah uykulu yüzüyle kendine kahvaltı hazırlayan bir başka kadın, geniş kalçalı, göbekli ve pofidik bacaklı, iç çamaşırlarıyla evde danseden bir grup arkadaş… Gerçekler her zaman surata tokat gibi çarpan şeyler değil, bazen ticari sanatın içinde yaygınlaşmaya başladıkça kendini gösteren ve hayatımıza sinsice giren unsurlar oluyor.

“Amma da uzattın, donu ve kazağıyla yerde oturmuş pizza yiyen kadın resmi alt tarafı!” diyenleri duyuyorum, hanginiz o? Şöyle anlatayım, ben bir feministim. Kadınların medyada daha fazla yer almaları gerektiğini düşünüyorum. Bilim insanı, politikacı, yazar olan kadınların varlığından bahsedilmesi elbette hoşuma gidiyor. Fakat bir yandan da normal insan olma hakkımızı da savunmak istiyorum. Tamamen tarafsız bir şekilde bacağında yarı çıkmış kıllarla, başkaları tarafından izlenmiyormuş gibi günlük hayatımızı devam ettiren insanlar olduğumuzu hatırlatmak istiyorum. İstiyorum ki 30 yaşını geçmiş bir adam bacaklarımızın sadece görünecek kısmını tıraş ettiğimizi duyunca şoke olmasın. İşte o yüzden bu ilüstrasyonların güzel ve renkli çizimlerden çok daha öte olduklarını düşünüyorum.

Sally Nixon

sally3

Favorimle başlıyorum. Desenleri sevdiği gözle görülür şekilde, kadınlar her etnik gruptan mevcut, kıyafetler havalı, bol bol da yemek, özellikle kahvaltı çizimi var. Sorulduğu vakit “Kadın çiziyorum çünkü güzelleri yemek çiziyorum çünkü yemeği seviyorum” diyor. Sanatçının kendini açıklamayanını ayrıca seviyorum ben de.

Instagram hesabı

Julia Bereciartu

Patates suratlı ve yuvarlak hatlı kadınları ve kız çocuklarıyla daha az ayrıntılı ama kedisiyle yaşayan yalnız bir kadın olmanın ne de güzel bir şey olduğunu hatırlatacak sevimlilikteki çizimleriyle özellikle Instagram’ın popüler ilüstratörlerinden biri. Şüpheci bakışlı kadın çizimleri Sally’de olduğu gibi yemeklerle ve bitkilerle bir arada görülüyor sık sık.

Instagram hesabı

Bodil Jane

bodil1

Instagram hesabı

Çok ayrıntılı çizimleri vahşi bitkilerle donatılmış ev arkaplanları ve huzur içindeki kadınlardan oluşuyor. Egzotik ev bitkilerine olan sevgimizle ünlü olan Mahmut’umuzun bu yüzden favorisi sayılabilir. Bodil Janes bahsettiğim öteki ilüstratörlere nazaran daha ünlü ve popüler, bilinen markalarla ürün anlaşmaları mevcut. Harika çizimlerinin üzerinde olduğu telefon kılıfları ya da bavullar almak isterseniz öyle bir olasılık var yani.

Abigail Halpin

Çok da bilinen bir ilüstratör değil ama blogundaki eskiz defteri karalamalarını keyifle takip ediyorum. Basit bir tükenmez kalem, renk istediğinde ise çocuklar için üretilmiş uyduruk bir suluboya seti kullanacak kadar mütevazı bu Maine’de yaşayan kadının izlediği dizilerden ve okuduğu filmlerden aldığı ilhamla çizdikleri ve yazdıkları pek tatlı.

Instagram hesabı

abi3

Rebecca Green

reb2

Bu biraz tartışmalı çünkü Green “kadın çizen kadın” olarak anılmak istemiyor. Olsun, Türkçe bilmiyordur devam edelim. Çocuk kitapları konusunda aranan bir isim olan Green’in kapalı Londra havasını en basit çizimlerine ve hatta iç mekanlara bile yansıtabilmesi bile başlı başına hayran olunacak bir özellik. Sürekli yenilenen stili ile kariyerinin her aşamasında heyecan uyandıracak bir sanatçı olduğu belli.

Instagram hesabı

3 thoughts

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s