Neden opera ve neden Mahmut?

cat

Operayı çok seviyorum. Kendimi bildim bileli, kreşte Bugs Bunny’nin Sevil Berberi çalan bölümünü dinlediğimden beri sever ve dinlerim ya, asıl anlamını yaşım ilerledikçe çözdüm. Müzikli tiyatro, şarkı söyleyerek derdini anlatma olmadığını müzikalden farkının ne olduğunu ancak olgunlaşıp da çoğu hissi tattıktan sonra anlıyor insan. İşin aslı opera insan hislerinin en yoğun olanlarının iletilmesi için çıkarılmış bir yöntem. Öyle yoğun ve uçlarda hisler olacak ki konuşarak, yazarak ifade edilmesi imkansız olduğu için karakterler bunu yalnızca şarkı söyleyerek ifade edebilecek.

Üzerinden yıllar geçmesine rağmen kıskançlık, aşk, öfke ve çaresizlikle ilgili aryalar, aşıkların birbirlerine kırgınlıkla dillendirdiği düetler hala geçerliliğini koruyor. Müziğin gücü iletişimde sözlerin asla ulaşamadığı ayrı bir kanal açıyor. 2017 yılında bile hala birbirimize uzun uzun derdimizi anlatmak yerine Youtube’dan ve Spotify’dan şarkı linkleri vererek anlaşıyoruz.

Tabii operanın ilk çıktığı zamandan bu yana müzik, özellikle de popüler müzik inanılmaz bir hızla genişledi. Herkesin spesifik müzik zevkleri, son derece niş playlistleri ve başka şeyleri beğenmeyen havaları var. Buna rağmen sevdiklerimizi başkalarına dinletmek derdindeyiz çünkü yalnız olmadığımızı bilmek istiyoruz. Birileri de bizim hissettiklerimizi hissettiğini söylesin istiyoruz. Tek başına son derece cılız çıkacak sesimizin kalabalıkta destek bulacağını bilmenin rahatlığını istiyoruz.

Mahmut’un kuruluş amacı bir yerde de buydu. 19 insan birbirimizden gayet de farklı yaşamlar sürsek de benzerliklerimizi de kutlamak istedik. Birbirimize verdiğimiz “yanındayım” hissini sadece aramızda tutmak istemedik, herkese ulaşsın istedik.

Geçen gün nereden aklıma düştüyse Shelley’nin The Mask of Anarchy şiiri geldi, “Ye are many – they are few” diye bitiyor fakat ben hiç de many hissetmiyordum. Böyle umutsuz anlarda birbirimize her şeyden çok ihtiyacımız oluyor. Evde tel başınayken dışarıdan gelen gürültü insana kendini yalnızmış gibi hissettiriyor. Bu karamsarlıkla savaşmak için Mahmut ekibi ve okuyucuları olarak kendi gürültünüzü oluşturacak, yalnız olmadığınızı, gayet de çok sayıda olduğumuzu hatırlatacak bir müzik listesi hazırladık. Şarkıların sözleri ve özleri belki de çok göndermeli değil ama mesajımız çok açık: Biz de buradayız.

Fotoğraf: @silgihanim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s