Yazsız memlekette yaz

IMG_8758

Sevgili mahmutter,

Bu satırları sen sıcaktan koltuğa yapışmış bir halde veya evin tek esen köşesi orası olduğu için balkon kapısının önünde parkelere yayılmış bir şekilde okuyor olabilirsin.  Belki ağzından günlerdir esti/ esmedi/ nem/klima/ kumanda/ buz/ karpuz dan başka anlamlı kelime çıkmamış olablir.

Benim ise derdim farklı. Benim dünyamda yaz çoğunlukla uzak memleketlerde gördüğüm, kendi dünyamda fazla tecrübe etmediğim bir şey. Geldi mi de haftalar günler bazında değil, saatlik olarak geliyor. Daha kokteylimizin buzları erimeden yağmura yakalanıyoruz.

Bu yazıyı Türkçe yazdığımdan anlaşılacağı gibi, anamdan böyle doğmadım. Ben de Türkiye’de yaşadığım yıllarda yazları üç ay boyunca güneşin parladığı, sıcak, zaman zaman dayanılmayacak kadar sıcak bir mevsim olarak bilirdim. Hollanda’ya taşınınca hayatımda değişen kavramlardan bir tanesi de mevsimler, daha da önemlisi yaz oldu.

Artık benim için yaz her şekilde (hızlı hızlı, yavaş ve iri damlalar halinde, yandan, yukarıdan ve hatta aşağıdan) yağan yağmur, illa ki bir kere vuran dolu demek.  Yaz, senede en azından bir kere ‘donuna kadar’ diye tabir ettiğimiz şekilde ıslanmak demek. Yaz, deri ceket ve fular ama açık ayakkabı ve çorapsız etek demek. Yaz, özenip karpuz almak ama aslında birazcık üşüyerek yemek demek. Akşamları açık pencereyle yatmak ama battaniyeye sarılmak demek. Evden bütün bir gün için dışarı çıkarken yanına güneş gözlüğü, şemsiye, güneş kremi, kazak almak ve hepsini gün içinde kullanmak demek.

Şikayet ediyorum zannetmeyin, aslında yazı olmayan memlekette yaşamanın da birtakım avantajları var. Sonuçta yaz dediğimiz şey aslında sadece etrafımızda yüzecek bir yer varsa ve çalışmıyorsak anlamlı bir şey benim için. Ofise sıcakta, ter içinde, makyajım akmış, saçım başım birbirine geçmiş bir şekilde gitmek zorunda olmadığım için memnunum.  Sıcakta eli ayağı iki numara şişen biri olarak 35 derece benim neyime allasen?

Hem sıcak havada insan mesai arkadaşlarının çok da hoş olmayan yüzlerini daha kolay görür. Ne kadar serin hava, o kadar az kokan mesai arkadaşları demek, yanılıyor muyum efendim? Yazı sıcak geçen bir iklimde yaşasaydım, içinde bulunduğum iş kolu itibariyle de göreceklerim beni erkeklerden sonsuza kadar soğutabilirdi. Sonuçta bir bina dolusu yazılımcı ile çalışıyorsanız illa ki kargo şort, illa ki outdoor sandaletinden çıkmış bakımsız ayaklar göreceksiniz. Yazılı/ sloganlı tişörtün altından görünen atletleri olan adamlarla toplantı yapacaksınız. Ve evet, çorap üstü sandalet hayatınızın kaçınılmaz bir parçası olacak. Senede üç beş gün çekiliyor da, üç ay olsa ruhen sarsılırdım.

Peki hava her gün sıcak, güneşli olsa, üç ay cayır cayır yaz yaşasak ne hakkında konuşacaktık? Devamlı yağabilitesi olan yağmurla normalde son derece düzenli ve kurallı hayatımızda devamlı bir sürpriz var. Barbeküyü ateşleyeceğiz ama dışarda tufan mı var? O gün festivale gideceğiz ama bakalım belimize kadar çamura mı batacağız? Bunlar olmasa bu çok düzenli memlekette artık iyice hızlı karar verme melekelerimizi kaybederdik. Teşekkür ederiz yağmur ve fırtına, bizi her an mental olarak survival modunda tuttuğun için.

Ya güneşin tepemizde olduğu zamanlarda nasıl spor yapacaktık? Şu anda bir nebze fit isem, bunu makul havaya borçluyum. Hem insan yağmur altında koşarken hiç üşümüyor, aksine tatlı bir duş etkisi yapıyor yaz yağmuru (Tamam, burada artık abartmış olabilirim).

Özetle yaz, bence sadece yazlıkta güzel bir şey. Biz burada daimi yağmur yüzünden yemyeşil olmuş parklarımız, yosun tutmuş taşlarımız ve güzellikten asla nasibini almamış ama çok işlevsel yağmurluklarımızla mutluyuz.

Görsel: Pinterest

One thought

  1. Yazları sadece tatilde güzel… Yaz sıcağının altında tatil yapamadan çalışanlara tam bir zulüm yaz sıcakları… Kuraklıkları, orman yangınları da cabası… Çok mu kötü bu yaz, tabi ki hayır… Yazlar en aydınlık günlerimiz bizim… Ellerinize sağlık, güzel yağmurlarda ıslanın…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s