2017 Yazında alınacak 6 çılgın karar

Mahmut’umuz ilk oluştuğu, okunmaya açıldığı günlerde noktürnal bir insan olmakla ilgili bir şeyler yazmıştım. Üzerinden bitmek bilmeyen, yorucu ve olaylı bir yıl geçti. Bu sürede sabah insanı olmanın avantajlarına şahit oldum. Güneş ışığını her ne kadar sevmesem de onun melankoli öldürücü gücünü kabul etmek zorunda kaldım. Yeni ilgi alanları edindim, gündüz ne kadar çok vaktim olursa o kadar verimli olduğumu farkettim.

Bütün bunlar pek güzel de insan kendini ha deyince değiştiremiyor. Kışın kısa ve karanlık günlerinde dönüşümü yaşamak zor. Hayatınızda köklü değişiklikler yapmak istiyorsanız yaz mevsimi bunun için çok uygun. Kış yorgunluğu yerini bazen geceleri uykunuzu kaçıracak bir enerjikliğe bırakıyor, gün içinde tek isteğiniz sıcak yatağın altına girip baygıncasına bir uyku çekmek olmuyor. Hal böyle olunca yazın gidilecek yerler, yapılacak eğlenceli şeyler yerine öğretmenin gözde çocuğu gibi kendime bir liste yapmaya karar verdim, gündelik hayatımda değişmesi gereken şeyler diye. Önümüzdeki üç ayı siz de verimli geçirmek isterseniz diye, kararlarımı sizlerle konuşayım istedim.

1. Uyku Düzeni

Kışın verimli uyku hakkında çok yazı okudum, hiç uygulamaya koymadım. Erken yatıp kalkma tek başına işe yaramıyor. Uykudan iki saat önce elektronikleri kenara koymak, şekeri ve alkolü gece saatlerinde kesmek, yatmadan önce sıcak duş mu kalkınca soğuk duş mu daha faydalı karar vermek… İdeal uyku düzenimi önümüzdeki aylarda tutturmaya kararlıyım.

2. Hobilere Vakit

Artık yeni uyku düzenim sayesinde elde edeceğim sabah vakitlerinde ya da başka zamanlarda sevdiğim ilgi alanlarına doğru düzgün vakit ayırma hayallerim de var. Akşam yatmaya hazırlanırken okunmamış kitaplara bakarak yutkunmayayım. Sosyal medyada, parkta güvercinleri kovalayan çocukla kavgada ve Shaun Evans’ın resimlerine bakmada harcadığım zamanı kısıtlayacağım demek ki.

3. Eski Dostlar, 3 Yıldır Görmediğim Kuzenler

Kışın zor geldiği için görüşülmeyen bütün vefalı arkadaşlarla buluşulacak, sevdiklerimiz cepte diye rahata düşülmeyecek. Buluşulamayanlar uygun vakitte aranacak, sohbet edilecek, gönül alınacak. Ama sevdiklerimiz diye not düşeyim. Sırf geçmişiniz var diye sizi mutsuz eden insanlara zorunlu hissetmeyin, aman. Arayıp sormamanın size suçluluk hissettirdiği insanlardan bahsediyorum. Kill Bill’deki gibi liste hazırlayın dilerseniz, hatırını aldığınızın ismini çizin. Türkan Şoray gibi resimlerini perde arkasına asıp üstlerine rujla çarpı da atabilirsiniz.

4. Kayıp Nişanlım

Savaşa gitmiş, geri dönmemiş fakat öldüğü haberi de gelmeyen nişanlımı bulmak için uzun, karmaşık, heyecanlı ve aslında bu süre zarfında kendimi de bulacağım ve olgunlaşacağım bir yolculuğa çıkmam gerekiyordu fakat ne zamandır erteliyordum. Hazır mevsim uygunken bunu da aradan çıkarabilirim. Başka kayıp nişanlısını arayanlarla arama grubu oluşturabilir aynı zamanda sosyalleşebiliriz.

5. Eğitim – Öğrenim

Wikipedia’nın ulaşıma kapatılması bizi durdurmasın. Merak ettiğimiz bilgilere uzaktan göz kırpmayı bırakalım, interneti politik kavgalar için kullanmaya ara verelim ve neye ilgi duyuyorsak ona yoğunlaşalım. Tek bir şey olsun ama, abartıp dallanıp budaklanmayalım. Good Will Hunting’de Matt Damon diyordu ya hani, kütüphaneden bedavaya öğrenebileceğin bilgi için okula bilmem kaç bin dolar ödüyorsun diye. Harvard’a alsalar ben de giderim ona lafım yok da şu fırsatı artık kullanalım diyorum. Ben mesela edebiyat teorisi öğrenmek istiyorum. Siz de artık ne istiyorsanız, ama gerçekten istiyorsanız önce güzel bir okuma listesi yapın. Kitapların ve makalelerin listesini çıkarın, bilgisayarda oyalanıyorsanız makalelerin çıktılarını alın. O da yetmesin Yahoo gruplar hala duruyordur, birine katılın, başka meraklılarla sohbet edin, fikir alın, fikir verin. Bilgiyi hava atmak için değil de zevkiniz için keşfedin.

6. Sigarayı Bırakmak

Ben sigara içmiyorum. Siz de bırakın, dumanı bana geliyor dışarıda otururken. Yardım gerekiyorsa burada yazımız bulunuyor.

Yazıyı şu anda tekrar okudum ve ne kadar sıkıcı bir insan olduğuma şahit oldum. Demek ki dürüst bir yazı olmuş. Elbette aynı kararları uygulamak zorunda değilsiniz, hayat akışınızda her ne sorundan rahatsızsanız ona yoğunlaşın. Yeter ki kendiniz için olmasına dikkat edin, gerekli motivasyonu verecek tek şeyin bu olduğunu düşünüyorum çünkü.

2 thoughts

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s