İlaç iyi eder, ilaçlanmak öldürür

İstisnasız tüm insanlığın hemfikir olduğu bir kaç nokta varsa bunlardan birisi Tarkan sevgisi ise bir diğeri de ilaç firmalarına olan nefrettir biliyorsunuz. Keşke hiç kimsenin ilaca ihtiyacı olmasa ama henüz tüm hastalıkları yeryüzünden silecek kadar ilerlemedi bilim ne yazık ki.

Dolayısıyla ilaç sektörünün ve Sağlık Bakanlığı uygulamalarının tam göbeğinden para kazanan birisi olarak bu konuda benim de söyleceklerim var.

benim-de-sc3b6yleyeceklerim-va
Umut Sarıkaya <3

Twitter’da özellikle son dönemde ilaç istek ve bağışlarının çılgınca yayılmasına tanık oluyorum. İnsanlar tüm iyi niyetiyle “kan bağışı oluyorsa ilaç bağışı neden olmasın” diye düşünerek ya da nereye başvuracaklarını bilemedikleri için Twitter’da güvendikleri insanlardan yardım istiyorlar. Fakat ilaç meselesi hafife alınacak gibi değil. Eczane dışında bir yerden temin ettiğiniz ilaca asla hiçbir zaman güvenmeyin, aklınıza dahi getirmeyin. Kaldı ki yaşanan temin problemleri ile ilgili (bunu söylediğime inanmıyorum ama) devletin oldukça sistemli çalışan yöntemleri var.

lac

Arkadaşımın regl ağrısına bu ağrı kesici çok iyi geliyormuş, bana da verdi.

Hiç duydunuz mu bilmem, penisilin alerjisi diye bir şey var. Anafilaktik şok ile ölüme kadar götürebiliyor. Bu alerji doğuştan da olabiliyor hayatınızın herhangi bir döneminde bir anda da çıkabiliyor. Penisilinle bir alıp veremediğiniz yoksa bile varlığından dahi haberinizin olmadığı bir ilaç molekülüne alerjiniz olabilir. Bu yüzden daha önce kullanmadığınız bir ilacı doktor size reçete etmediyse kullanmayın. En azından öncesinde doktorunuza telefonda da olsa danışın.

Büyükannemizi kanserden kaybettik, elimizde fazla kemoterapi ilaçları kaldı, ihtiyacı olana verelim.

Başınız sağolsun öncelikle. Elinizde fazla kalan ilaçları lütfen bir eczaneye ya da daha önceden tedavi için gittiğiniz hastaneye iade edin. Sizin hastanızın ihtiyaçları ile bir başka hastanınkinin aynı olması neredeyse imkansız. Molekül aynı olsa dozu değişir, yan etkisi farklıdır, hastalığının ihtiyacı farklıdır. Zaten sanmam ki hiçbir doktor biz bu sefer bu ilacı istiyoruz diye gelen hastaya o ilacı kullansın. Çok büyük ihtimalle direkt çöpe gidecek verdiğiniz ilaç. İnsanlara iyilik yapmak isterken zarar verir duruma düşmeyin. Biliyorum o ilaçlar çok pahalı, siz de durumu olmayan kişilere destek olmak istiyorsunuz ama bu ilaçlar zaten devlet tarafından karşılanıyor.

Hastanede yatan yakınımız için acilen XX ilacına ihtiyacımız var hiçbir yerde bulamadık, elinde fazla olan ne olur bize ulaşsın!

Hastanenin çevresindeki tüm eczaneleri gezdiniz, aradığınız ilaç bir türlü bulunamıyor. Öncelikle eczacılardan ecza deposunu aramasını rica edin. Zaten siz söylemeden yapacaklardır ama olur da yapmazlarsa bunu talep edebilirsiniz. Hatta aradığı ecza deposunda bulunamazsa farklı ecza depolarını da denemesini isteyin. Hangisi diye gerilmenize gerek yok onlar zaten adları gibi biliyorlar.

İlacınız depolarda da yok. Bu durumda lütfen Twitter’a ya da Facebook’a ilaç ilanı koymadan önce 7 gün 24 saat hizmet veren Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi SABİM‘i 184 numaralı telefondan arayın. Devlet kurumudur, kimseyi bulamam, problemimi çözemezler diye düşünmeyin. İnanın Türkiye’de devletin ilaç tedarik yönetimi belki de dünyadaki bir çok gelişmiş ülkeden daha iyi durumda. İlaç Takip Sistemi adı verilen ve her bir ilacın barkodu ile kayıt edildiği sistem tüm ilaç kalemlerini üreticisinden başlayarak eczaneden çıkışına kadar takip eder. Aldığınız ilacın kalitesiyle, ambalajıyla vs. ilgili bir sıkıntı olduğunda da bu sistem sayesinde üreticiye kadar geri giderek problemi çözebilirsiniz.

Siz Twitter’dan size tüm iyi niyetiyle yardım etmek isteyen birinden ilaç aldığınızda ise bu ilaç kayıt dışı olarak size ulaşmış olacaktır.

SABİM talebinizi alacak ve anında ilaç firmalarına dönerek tedarik için terör estirmeye (şaka) başlayacaktır. İlaç firmalarının pazara sundukları ilaçları tedarik mecburiyeti var zira.

Doktor bize YY ilacını reçete etti ama bu ilaç Türkiye’de yokmuş??? Yurtdışındaki takipçilerim ne olur yardım edin!

Türkiye’de pazarda olmayan ithal ilaçlar bazen doktorlar tarafından reçete edilebiliyor. Böyle bir durumda eskiden Türk Eczacılar Birliği (TEB) reçetenizle birlikte gittiğinizde ilacın yurtdışından getirilmesini sağlıyordu. Fakat Mayıs ayından itibaren artık bu görevi Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) devrettiler. Bu uygulamayla ilgili detaylı açıklamaya SGK’nın websitesinde buradan ulaşabilirsiniz. Bu uygulama dahilinde SGK’nın PTT ile yapmış olduğu anlaşmayla adresinize geliyor ihtiyacınız olan ilaç.

Sağlıklı günler dileklerimizle,

Mahmut Sağlık Ekibi

Not: Başlık bu blogun güzide yazarlarından Deryik’in zamanında blogunda yazdığı yazıdan (ve blogun ana sayfasında da yer alan bir mottodan) çalınmıştır!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s