O ağacın altında!

Berna Paris’e taşındığında pek çok eşyasını geride, İstanbul’da bırakmıştı, ama yanına aldığı birkaç parça arasında yıllar evvel ona hediye ettiğim o kanaviçe işlemeli kutu da vardı. Bunu bana söylediğinde gerçekten çok sevinmiştim. Aralarında olamadığım bir yeni yılda neredeyse çocukça bir sevinçle masalarına bırakıp kaçtığım o sevimli kutu, şimdi yeni hayatında ona eşlik ediyordu. Gökçe’ye içi küçük hatıralarla dolu çiçekli kutuyu gönderdiğimde yüzünün nasıl bir ifadeye büründüğünü göremedim, ama telefonda titreyen sesinden hediyesini ne kadar sevdiğini tahmin etmek zor değildi. Melis ve Gazoz’la tanışmamın şerefine bir küçük hediye vermek istediğimde bu kez gülen yüzlü bir melek imdadıma yetişmişti. Sanıyorum ki hâlâ onu bıraktığım yerde, Melis’in banyosunda mis gibi lavanta kokmaya devam ediyor. Benzer bir kokunun Tuay’ın odasında da olduğunu bilmek benim için ayrı bir gülümseme sebebi. New York ayazındaki Ceren’imiz, açıp her baktığında gülümsesin diye ona hediye ettiğim mor nakışlı kutusuyla Kaş’ta bir tam gün dolaşmıştı. O mutlu olunca ben de mutlu olmuştum. Son olarak bazı Mahmut’larımızın Atina zirvesinde Zeynep’in elinde beliren mavi entarili zarif bebek, birkaç gün boyunca onlarla etrafta dolandı, fotoğraf karelerinde bile yerini aldı. Zeyno da bu küçük arkadaşını sevmişti, yaşasın!

Nahıl Dükkan’dan çıkan bazı hediyeler böyle böyle yeni sahiplerini buldu işte. Ben hediyelerin özellikle el yapımı olanlarını çok seviyorum. Her zaman için uygun olmayabilirler, ama zamansız küçük sürprizler için gerçekten işe yarıyorlar. Bir de mesela İzmir’in bir köyünde işlenmiş el emeği göz nuru bir oya bilekliğin, Viyana’daki bir arkadaşımın bileğinde olması, benim için hayata ayrı bir hoşluk da katmış oluyor. Hele bir de o bileklik kadın kadına bir dayanışmanın habercisiyse.

Beyoğlu Bekâr Sokak’ta bulunan Nahıl Dükkân da aslında Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın iktisadi işletmesi. 2003 yılında hayata geçirilmiş bir proje. Burada gördüğümüz her şey kadınlar tarafından üretilmiş, el emeği ürünler. Amaç da bu zaten: Üretim üzerinden özellikle yoksul kadınları hayata dahil etmek, bu sayede onlar için bir gelir kaynağı yaratmak, ekonomik dönüşümlerine katkıda bulunmak. 15 yıla yakın bir zamandır bunu yapıyor Nahıl. Bireysel kadın üreticiler ve kadın kooperatiflerinin ürettiklerini biz Nahıl dostlarıyla buluşturarak ismine yakışır bir şekilde evlere bereket taşıyor. Yıllar içinde büyüdü, deneyimleri çoğaldı, bireysel üreticilere ve kooperatiflere yenileri eklendi, derken kurumsal işbirlikleriyle toptan üretimler başladı ve böylece Nahıl üzerinden şekillenen üretim ağı daha da genişledi.

Bugün Türkiye’nin dört bir yanında, Çanakkale, Eskişehir, Düzce, Ödemiş, Urla, Karşıyaka, Bornova, Bayraklı, Bodrum, Isparta, Manisa, Karadeniz Ereğli, Ankara, Trabzon, Hayat, Mardin, Gaziantep, Diyarbakır, Urfa gibi şehirlerdeki bireysel üreticiler ve kooperatiflerle kocaman bir ailesi var Nahıl’ın. Özel günler, toplantılar, event’ler için hediyeler ya da kurumlara, markalara özel çözümler de yine Nahıl’dan.

Peki kimler Nahıl’ın üretim ağına, nasıl dahil olabilir?Öncelikle şunu hemen belirteyim, üretici her kadına, kadın grubuna ve kooperatiflerine açık bir platform Nahıl. Bir şeyler üretmek istiyor ama işe nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız kapısını doğrudan çalabilirsiniz. Çünkü Nahıl size ürün geliştirme desteği vererek hem bakış açınızın gelişmesine katkıda bulunuyor hem de üretiminizi ekonomik bir değere dönüştürmede aracı oluyor. Aynı zamanda üretimde çeşitliliğin sağlanması, pazar araştırması ve ulaşılabilir fon kaynakları gibi konularda deneyim alışverişi sağlıyor. Zaman içinde kadınları ortak üretim paydasında buluşturmak, tek başına üretim yapanları kendi çevresinin dışındaki üretim ağına dahil etmek de hedefler arasında.

Nahıl’da satışı gerçekleştirilen bir diğer ürün grubu ise ikinci el ürünler. Dükkânda giysiden kitaba, oyuncaktan aksesuara pek çok ikinci el eşya da bulmak mümkün. Özellikle dönem giysilerine meraklıysanız mutlaka bakın derim. Dilerseniz siz de eşyalarınızı bağışlayarak katkıda bulunabilirsiniz. Tüm bunlardan elde edilen gelirler, üreticilere ekonomik bir destek sağlamanın yanı sıra KEDV’e bağlı kadın ve çocuk merkezlerine de katkı sağlıyor.

Şimdi bir de Suriyeli sığınmacılara insani yardım desteğinde bulunan gruplarla işbirliğine gidildi. Bu işbirlikleri kapsamında üretilen ürünler hem dükkanda hem de Nahıl’ın geçtiğimiz günlerde online satışa başlayan internet sitesinde (www.nahil.com.tr) bizlerle buluşacak.

Nahıl’ın İstanbul dışında Mardin’de de bir şubesi var. Yakın bir zamanda ise İzmir’de olmayı planlıyorlar. İzmir, kadın kooperatiflerinin en yoğun olduğu il. Hali hazırda 15 kadın kooperatifi aktif bir biçimde üretim yapıyor. Balçova, Bornova, Urla, Ödemiş, Bayraklı, Bergama, Kavacık, Çeşme, Karşıyaka… Gidişata bakılırsa bu sayı daha da artacak. Nahıl Dükkan, İzmir’deki şubesinde kadın kooperatiflerine tasarım, ürün geliştirme ve pazarlama desteği de sunarak biraz daha etkin bir rol oynayacak. Çünkü Ürünlerin tasarımla buluşması, pazarlanabilir olması ve yerel özelliklerine göre konumlandırılması önemli. KEDV’in belirlediği öncelikli bölgelerde   önce kadınların yetenekleri keşfedilecek, ardından bu yeteneklere göre üretim ve pazarlama süreci şekillendirilecek.

Nahıl’da bulunan ürünlerin tamamı doğal. Kumaşlar, ahşaplar, danteller, keçeler, oyuncaklar, sabunlar, reçeller, bitki çayları… Bu açıdan da içinize siniyor. Üstelik çoğu, kültürel bir öge aynı zamanda. Çünkü her biri geldiği coğrafyadan izler taşıyor. Hani diyorum “iyi hediye” diye bir şey varsa, Nahıl ürünleri bunun bir karşılığı gibi. Hem çevreye ve sağlığa dost, hem de kadın ve çocuk merkezlerine tam destek. Üretici kadınlar için de bir gelir ve dayanışma kapısı.

L1180082 3

Son günlerin güzel haberiyse şu: Nahıl’ın 27 Mayıs Cumartesi günü (yani geçtiğimiz hafta) Ahırkapı Armada Otel’de başlayan Garaj Şenliği, Haziran boyunca her cumartesi – pazar devam edecek. Ahırkapı’ya en son Hıdırellez’de gittik ben ve arkadaşlarım, sene içinde buralara neden daha çok gelmiyoruz diye üzüldük. Alın işte biz İstanbullular’a mis gibi bahane. Yukarısı Sultanahmet, dibinde Cankurtaran, aşağılar Sarayburnu… Özellikle vintage sevenlerdenseniz hiç durmayın. Aksesuar, giysi, dekoratif ürünler, CD, kitap ne ararsanız var. Hem gidip oralarda gezinelim hem de şu küçücük dükkâna yeni dünyalar kuracak kadar emek, dayanışma ve hayal sığdıranlara bir destek de biz verelim, verelim ki o ağacın altında buluşmuş olalım, di mi?

*************KUTU******************

Etrafta ne var?

Erol Taş Kahvehanesi: Cankurtaran’ın henüz değişime boyun eğmemiş sokaklarında güzelce turlayın, buralar size bol bol fotoğraf çektirtecek.  Sonra geçin Erol Taş Kahvehane’sinde bir çay-kahve molası verin.

Yeşil Ev: Çelik Gülersoy’un aramızdan ayrılmadan İstanbul’a yaptığı en büyük güzelliklerden biri Soğuk Çeşme Sokağı ve Yeşil Ev. Ağaçlarla kaplı serin bahçesi bir durup soluklanmak için güzel olabilir. (Yeni işletmecileri Yeşil Eve sadık bir hizmet modeli benimsemişlerse tabii, umarım.)

Gülhane Parkı: Ramazan’da, üstelik de bir Cumartesi günü burada yer bulabilir misiniz emin değilim, ama İstanbul’un hâlâ yeşil alan olarak kendini muhafaza etmeyi başarmış bu güzel parkı için yer kapmaya değer.

Arkeoloji Müzesi: Şehrin biriciği. Düşünün ki içinde 1 milyonu aşkın eser var, gez gez bitmez. Buraya birkaç gün ayırmak için ben de kendime söz veriyorum.

Balıkçı Sabahattin: Kendisi vaktiyle New York Times’a kapak olmuş bir balıkçımızdır. Eskiden bütün bir sokağa yayılıyordu mekânın kalabalığı, uzun zamandır gitmediğim için son durumu bilemiyorum ama takip ettiğim kadarıyla hâlâ favori.

Giritli: Ahırkapı denince ilk akla gelen mekanlardan biri. Onun da ünü Balıkçı Sabahattin’den geri kalır değil. Çok normal, zira mekân da sunduğu lezzetler de başarılı.

Armada Teras: Yaz kokteylleri eşliğinde manzara keyfi için buraya.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s