Hopper realizminin askerleriyiz

A Hotel Room – Edward Hopper

Yazı: Ezgi Topçuoğlu

Edward Hopper’la Madrid’deki Thyssen Museo’yu ziyaretim sırasında tanıştım. Şehirde geçirilecek 1-2 saatimiz vardı. Reina Sofia ve Prado Müzesi’ne en az yarım gün ayırmak gerekirdi. O yüzden daha ufak ve derli toplu olan bu müzeyi tercih etmiştik. Resimlerin önünde avare avare gezinip aramızda suya sabuna dokunmayan yorumlar yaparken bir resmin önünde zınk diye durdum. Bavullarını açmadan odanın bir köşesine bırakmış genç bir kadın yatağının ucuna oturmuştu. Geceydi, yine de aydınlıktı, ama kadının yüzü gölgede kalmıştı. İç çamaşırlarıyla oturuyordu ve ellerinde o zaman kitap sandığım ama sonradan hakkında biraz araştırma yapınca bilet olduğunu anladığım bir şey tutuyordu.

Ortalamanın üzerinde bir kitap okuyucusu, ortalama bir sinema izleyicisi ve ortalamanın altında bir müzik dinleyicisi olarak tanımlardım kendimi. Ama daha önce okuduğum hiçbir satır, izlediğim hiçbir sahne ya da kulağıma çalınan hiçbir nota bana Edward Hopper’ın “A Hotel Room / Otel Odası” resmi kadar yalnızlığı hissettiremedi. Yalnızlık, bir yandan da derin bir umursamazlık… Çakılıp kaldım resmin karşısında, eşime “Sen devam et, ben biraz burdayım.” dedim ve uzun süre resmi seyre daldım.

Aylar sonra bir gün bir eğitimde, eğitmenin duvara yansıyan masaüstü resmini gördüğümde ben bu çizgileri, bu sadeliği ve bu keskin duygu aktarımını tanıyorum dedim kendime. Bu sefer resimden taşan duygu “sığınmışlık, güven arayışı”ydı bana göre. Yanılmamıştım, bu da Edward Hopper’ın “Nighthawks / Gece Kuşları” isimli eseriydi.

Nightawks - Edward Hopper
Nightawks – Edward Hopper

Sonunda “ressamım”ı bulmuştum. En sevdiğim yazar, en sevdiğim şarkı, en sevdiğim yönetmen vardı da; en sevdiğim ressam ve resim yoktu o zamana kadar. Van Gogh resimlerine bakmaktan zevk alırdım. Picasso’yu tabi ki gördüğüm yerde tanırdım. Dali’yi anlamakta zorlandırdım. Gauguin içime neşe verirdi. Miro’yu ne yapsam anlamlandıramazdım. Edward Hopper’ı ise araştırdıkça, okudukça daha çok sevdim.

1882 – 1967 yılları arasında yaşamış olan Hopper, erken Amerikan realizminin öncü isimlerinden. Gençliğinde kısa bir dönem Paris’i ziyaret etmiş ama fakat buradaki yaygın akımlardan etkilenmeyip kendi realist çizgisini devam ettirmiş.

Resimlerinin çoğuna konu ettiği kadınlar yalnız, kimi zaman depresyona meyilli gibi görünseler de ilginç bir şekilde mutsuz da denemez ifadelerine. Ressam, bu kadınları çizerken fırtınalı bir evliliği yıllarca sürdürdüğü Josephine’i model almış. Josephine’le genelde Edward’ın kıskançlıkları yüzünden çokça kavga ettikleri, bu kavgalar sırasında da Jo’nun Edward’ı ısırdığı söylenirmiş.

Resimlerindeki hüzünlü kadınlara, adeta tenimdeymiş gibi hissettiren yaz güneşine, tekinsiz gecelere, kalabalıklar içinde bile yalnızlığını hissettiren insanlara hayran olmamak imkansız ama asıl ustalığı insan figürü olmayan ve ışığı adeta bir kahraman gibi resmin içine dahil ettiği “Rooms by the Sea – Denize Bakan Oda” ve “House by the Railroad – Demiryoluna Bakan Ev”de ışıldar Hopper’ın.

 

Hopper’ın realizminin büyüsünü basit bir Google araması ile yaşayabilirsiniz ama ölümünün 40. yılında eserlerini yerinde görmek isterseniz, seyahat planlarınıza (hele de Amerika’ya kadar gidiyorsanız) aşağıdaki müzelerden bir ya da birkaçını dahil etmenizi öneririm:

 • Hotel Room – Thyssen–Bornemisza Müzesi (Madrid)
 • Nighthawks – Chicago Sanat Enstitüsü (Chicago)
 • House by the Railroad – MoMa (New York)
 • Rooms by the Sea – Yale Üniversitesi Sanat Galerisi (New Haven)
 • Sunlight in a Cafeteria – Yale Üniversitesi Sanat Galerisi (New Haven)
 • A Woman in the Sun – Whitney Amerikan Sanatları Müzesi (New York)
 • Summer Interior – Whitney Amerikan Sanatları Müzesi (New York)
 • Tables for Ladies – Metropolitan Müzesi (New York)
 • Office in a Small City – Metropolitan Müzesi (New York)
 • East Wind Over WeehawkenPennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi (Philadelphia)
 • Automat – Des Moines Sanat Merkezi (Iowa)
 • Two on the Isle – Toledo Sanat Müzesi (Toledo)

Görseller http://www.edwardhopper.net adresinden alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s