Her derde deva: Klasik müzik

16231357710_192e031d69_z

En sık aldığım sorulardan biri, dinlendirici bir klasik müzik listesi için neler önerdiğim oluyor. Doğrusu bu sorudan her zaman hoşnut kalmıyorum, dinlendirici eserlerin çokluğuna rağmen klasik müziğin chillout müziklerle aynı amaçla dinlenmesi fikri beni rahatsız ediyor. Richard Strauss, Wagner ve Schönberg gibi bestecilerin eserleri tekinsizlikte birbirleriyle yarışırken masum bir şekilde playlist rica edenleri bilgiç bilgiç eğitme isteği duyuyorum. Daha doğrusu duyuyordum.

Programım yoğunlaştıkça, kafamın dış yüzeyinin içeriden gelen baskıdan patlayacakmış gibi hissettikçe ben de hem yoğun hisler barındıran hem de rahatlamama yardımcı olacak bir şeyler dinlemek istemeye başladım. Aynı arayışta başka pek çok insanın da olduğunu bildiğim için de keşiflerimi dünyayla paylaşmak istedim. Dünya olmasa bile Mahmut okuyucularıyla diyelim.

Kelt müziklerinin rahatlatıcı etkisi tartışılmaz bir konu zaten, bu yüzden basit bir mantıkla İrlanda müziğinden etkilenmiş bestecilere yönelmek hiç de fena bir fikir olmaz. İngiliz besteci Vaughan Williams aynı zamanda İngiliz ve İrlanda folk şarkılarını toplayan, geleneklere bağlı biriydi. Senfonileri ve koro müzikleri gergin sabahlarınızı daha kolay geçirmeniz için bire bir olacaktır.

İngiltere’den çıkan tek sıkıntınızı alacak besteci Vaughan Williams değil elbette. Salut d’amour’uyla Elgar, kendine özel tarzıyla dinlediğiniz hiçbir şeye benzemeyen Delius’u da mutlaka denemelisiniz.

Empresyonist bestecilerin bazı eserleri yine dinlendirici özellikleriyle kulaklarınızı bayram ettirebilirsiniz ama ne dinleyeceğinizi önceden seçmenizde fayda var. Çılgınlıkları ve farklılıklara düşkünlükleriyle bilinen empresyonistler sizi aniden yerinizde hoplamanıza neden olacak bir ezginin içine düşürebilirler. Debussy’nin prelüdleri ve noktürnleri, Ravel’in bazı piyano eserleri, Faure’nin oda müzikleri özellikle yorgun bir günün sonunda akşamları pillerinizi tekrar şarj etmenize ve uykuya hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Daha yalın ama güçlü bestelerle gün ortasında dinlendirirken dinginlik verecek, zihninizi çalışmak için açacak bir şeyler arayışındaysanız klişe de olsa Glenn Gould’un Bach’ın Goldberg Varyasyonları’nda aradığınızı bulabilirsiniz. İşiniz ya da hobileriniz yaratıcılık gerektiriyor ve kendinizi bir duvarla karşılaşmış şekilde hissediyorsanız hem orijinal hem de geleneksel olmayan şekilde bestelendiği halde kendinizi dişlerinizi sıkarken bulmayacağınız şahane eserlere ihtiyacınız var demektir, merak etmeyin sorunun çözümünü benim de hayranlığımın gün geçtikçe arttığı Hindemith’in piyano için yazdığı Ludus Tonalis bestelerinde bulacaksınız.

Elbette ki Mahmut ekibi olarak dinleyeceğiniz müzikleri deneme yanılma yöntemiyle bulmanızı beklemiyoruz, bu nedenle size test edilip onaylanmış, günün her saatinde dinleyebileceğiniz kapsamli bir Spotify listesi hazırladık. Ekibimizin sahip olduğu eklektik müzik zevkinin listelerine her zaman ulaşmak için mahmuttheblog hesabımızı Spotify’da da takip etmenizi tavsiye ederiz.

One thought

  1. Güzel olmuş, fena değil, ama kısa olmuş, dahha eklenecek tonla şey var tabii. Bir ikisini sayayım, Grieg’in Peer Gynt’ı, Piano Concerto No:1’i, Hollberg Suite’i, sonra Smetana’nın Ma Vlast’ı, bir de, kimindi unuttum, galiba Sibellius’un Finnlandia’sı da gayet güzeldir. Melodik, senfonik, kafa dinlemeliktir. Daha bu sabah çaldım, sık sık da dinlerim. Keyif verirler, güzelliktir. Esenlikler..

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s