Bir albüm / Bir dizi

7abe2638f5980a53a5e9c96d8626ad92

Selah Sue

89 doğumlu Belçikalı şirinlik muskası yetenekli mi yetenekli bu kadın, ıssız adaya düşsem yanıma alacağım üç şeyden biri. O bana şarkılar söylesin, ben ona hindistan cevizi toplayayım, tuttuğum balıkları yedireyim, yaşayıp gidelim…

Bu bebeğin hali hazırda 3 albümü var ama ben 2011 çıkışlı ilk albümünü tavsiye edeceğim. Hani bazen  sanatçılar bir albüm yapar ve içindeki tüm şarkılar o kadar iyidir ki o albümün üstüne çıkmak ne kadar yetenekli olursa olsun sanatçı için çok zorlaşır ya (bknz. Levent Yüksel- Med Cezir) hah işte bu albüm de bence öyle. Havaların hafif ısınmaya başladığı şu günlerde gündelik işlerinizi yaparken ya da arabada güzel bir yolculuk sırasında açın ve dinleyin bence çok seveceksiniz.

Canlı performanslarında da enerjisi ile herkesi etkisi altına alan bu güzel gözlü kadın şarkı sözlerini çoğunlukla kendisi yazıyor ve sahnede kendine has bir şekilde çok tatlı salınıyor.

Albümdeki favori şarkılarım; HEPSİ! Şaka şaka birkaç favorimi şuraya iliştireyim dinlerken beni hatırlayın; Raggamuffin, Black Part Love, Explanations, This World

fbs1_picker_598x336

Flesh and Bone

Kıyıda köşede kalmış, yeri göğü inletmemiş belki ama ayakları yere basan kaliteli bir mini dizi Flesh and Bone. Drama sevenleri böyle alalım. Dizi tam manasıyla kan, ter ve gözyaşı ekseninde geçiyor. Sadece drama olarak nitelendirilmiş olsa da gerilimden de payını çokça alıyor bence. Dizi başlar başlamaz balerinlerin acımasız ve bol entrikalı dünyasına hızlı bir giriş yapıyoruz. Ana karakterimiz Claire (Sarah Hay) tanrı vergisi bir yetenekle doğduğu için deliler gibi çalışan, prova yapan ve kendine saygısını kaybetmek pahasına ödünler veren diğer dansçılardan hep bir adım önde oluyor ve giderek büyüyen bir nefret yumağının ortasında kalıyor. Claire’in sorunları maalesef bale kariyeri ile sınırlı değil, çok daha büyük trajediler içeren bir geçmişi ve sevimsiz bir ailesi var.

8 bölümden oluşan dizinin hemen tüm oyuncuları profesyonel dansçılardan oluşuyor. Belki de bu yüzden balerinlerin insanı yoran disiplinlerini ve acımasızlıklarını iliklerimize kadar hissediyoruz.

Dizide tek hoşlanmadığım nokta daha detaylı işlenebilecek bir sürü karakter olmasına rağmen mini dizi olması sebebiyle bu karakterlerin çok yüzeysel işlenmiş ve bazı detayların havada kalmış olması. Mesela ara ara durdurup o sahneyi geri aldıracak kadar enteresan tiradlar atan Romeo’nun hikayesi neydi? Ya da striptiz klübü işleten Rus mafyası Sergei’nin sık sık ortaya çıkan pamuk kalbi ve sürekli vurgulanan, balerin kızlarımıza karşı aşırı korumacılığı/hayranlığı neyin nesiydi? Kesin balerin bir sevgilin vardı ve başınıza türlü müsibetler geldi Sergei biliyorum bunu! saklayamazsın benden!! Neyse…

Oyuncularımızın çoğunun ilk oyunculuk deneyimi olmasına rağmen gayet iyi iş çıkarmışlar ama benim için en iyisi, hırs küpü, küstah ve biraz da deli sanat yönetmenini canlandıran Ben Daniels’dı.

Dizinin açılış şarkısı  “Obsession” u nefis görüntüler eşliğinde “Karen O” seslendiriyor. Kendisine hayranlığım The Girl with the Dragon Tattoo soundtrackindeki  Trent Reznor ile coverladığı  Immigrant Song’dan beri katlanarak devam ediyordu zaten.

Dizi ile ilgili her detayı nasıl sevmişsem artık yazıyı asla toparlayamıyorum şimdi fark ettim. Neyse finale geldim. Ah o final ki ne final hem de. Sadece dizinin finali için yapılan ve tüm dizi boyunca da hazırlıklarını izlediğimiz “Dakini” gösterisi ile kapatıyoruz Flesh and Bone defterini. Gerçekten final gösterisini kaç kez izledim bilmiyorum. Sarah Hay sen şöyle kenarda dur lütfen çünkü bu sahnede tüm övgüyü Ross karakterini oynayan Sascha Radetsky’e vereceğim. Adamdan gözlerimi alamadım desem yeridir.

Böyleyken böyle sevgili mahmutterler, daha önce dinlediyseniz/izlediyseniz ya da yazıdan sonra merak edip vakit ayıracak olursanız düşüncelerinizi yorum olarak bırakırsanız çok sevinirim. Neler düşüneceksiniz çok merak ediyorum.

Görseller: Pinterest

2 thoughts

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s