Yumuşak temas – Bölüm 2

Birlikte geçirdiğimiz 6. senenin içindeyken, Gazoz’da artık insanların gözle göremedikleri değişiklikler olduğunu hemen farkettiğim ve soluğu veterinerde aldığımız olağan akışa ikimiz de çoktan alıştık. Minik güzel böbreklerinin durumuna göre ilaç ve mama değişiklikleri, düzenli veteriner kontrollerinin yanı sıra; ev hayatımdaki her şeyi ona göre ayarlamak ve küçük beyninde strese ve endişeye neden olacak tüm faktörleri ortadan kaldırmak öyle düşündüğünüz kadar kolay olmadı. Stresle tetiklenen böbrek hastalığı, bir arada yaşamanın gerektirdiği fedakarlığın her türlüsüne ihtiyaç duyuyordu. Çelimsiz, hasta ve istenmeyen kardeş Gazoz’la birlikte benim de kendime çekidüzen vermem gerekmişti. Ama önemseyince oluyor. Algılarınızı değiştirince oluyor. Dünyanın gidişatının dayattığı o sonsuz bencillik döngüsünden çıkınca oluyor. Sorumluluk sahibi olunca da oluyor. Bu yazıda, biraz da ofansif bir şekilde, evinizde tüylü kedi çocuğunuz varsa yapmak zorunda olduğunuz şeyleri yazacağım. Umarım bazı kapıları açar.

Kediler hayvandır. Hayvanların insanlar gibi bilinci yoktur. Eğer evcil hayvan sahiplenip onu eve alıyorsanız, pencerelerinize içeri doğru açılan sineklik yaptırmak zorundasınız. Balkonunuzu kedinize göre tasarlayamıyorsanız, kedinizin balkona çıkmamasına olağanüstü dikkat göstermek zorundasınız. Kedisinin ölümünün ardından“ 7 senedir balkona çıkardı, nasıl düştü anlamadım.” diyen insanlar var. Buradaki ölen/felç ya da sakat kalan kediye çok yazık, bu bir kaza değil.

Sokaklarda maalesef çok sayıda hasta hayvan var; salya ve dışkıdan bulaşan ve ölümcül olan kedi hastalıkları da ilkbahar ve sonbahar döneminde salgın şeklinde yayılıyor. Eve ayakkabınızla girmemeli, ayakkabılarınızı ortalıkta katiyen bırakmamalısınız. Kedileriniz yerden  20 cm yukarıda geziniyor, terlik ya da ayakkabı giymiyorlar, yalanarak temizleniyorlar.

Eh tabii bu kadar değil. “Ben ona evimi açtım, başka da bir şey beklemesin” diyenlerden değilseniz:

  • Dışarıdan eve girince ellerinizi yıkamayı unutmamalısınız.
  • Kedilerinizin yanında sigara içmemelisiniz, minnacık ciğerlerine yazık. Bir de yalayarak temizledikleri tüylerine bunu yapmamalısınız. Çocuğunuz varsa/olsa, onun yanında içer miydiniz?
  • Ortalıkta yere düşürebilecekleri ve üstüne düşebilecekleri bıçak vb. sivri, kesici aletler bırakmamalısınız.
  • Boğazlarına dolanabilecek ipleri (örn. stor ipleri) ortadan kaldırmalı, korunaklı hale getirmelisiniz.
  • Sularını her gün tazelemelisiniz.
  • Kemirdiklerinde, oynadıklarında elektrik çarpabilecek kabloları erişimlerine açık bırakmamalısınız.
  • Kumlarını her gün temizlemelisiniz, düzenli olarak da değiştirmelisiniz.
  • Tuvalet alışkanlıklarını, kumda kalma sürelerini ve çiş yapma sıklıklarını takip etmelisiniz. Tuvalette çok fazla zaman geçirmek, kumuyla oynamaya başlamak belli başlı idrar yolları/böbrek sorunlarının işareti olabiliyor.
  • Sağlıklı bir kedinin dili pembe olmalı, dilde olan renk değişikliklerini takip etmelisiniz. Örneğin, dilde meydana gelen ve kısa sürede yok olmayan koyu mavi/siyah renklenmeler böbrek hastalığının belirtisi olabilir.
  • Ortalıkta yutabilecekleri iğne, ufak cam ve metal parçaları bırakmamak konusunda çok dikkatli olmalısınız.

Eve bir havyanı aldıysanız, attığı her adımda güvenliği ve sağlığını gözetmek zorundasınız. Kendinize yiyecek bir şey hazırlayacak haliniz vaktiniz olmasa dahi onu doyurmak, güvende tutmak zorundasınız. Evinize onlara özen gösterecek misafirleri kabul etmek zorundasınız. O sinek telini yaptırmak zorundasınız.

20130819_194933.jpg

Haydi, yaz gelmeden pamuk eller cebe. Hayat ihmal etmeye gelmez.

06639ad580f8af11561ff5ee44f75e97

Yazar: melahatbaykusolsam

hayata karşı çok ilgiliyim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s