Evde spor yapmak

Farkındasınızdır, özellikle büyük şehirlerde tüm yaşamı kendi konfor alanlarımıza, daha çok da eve taşımak yönünde bir eğilim var. Filmleri evde izliyoruz, özel yemeklerimizi eve sipariş ediyoruz, arkadaşlarımızla evde toplanıyoruz, biramızı, kahvemizi dahi evde yapmaya çalışıyoruz. Bunun onlarca farklı sebebi var tabii, güvenlik, toplumsal dönüşüm, şehrin kültürel sahnesinin geçirdiği değişimler gibi. Bunu sadece ben söylemiyorum bakın Vogue da aynı fikirde.

Sevsek de sevmesek de (beden sağlığını geçtim akıl sağlığımızı en azından koruyabilmek için) spor ve egzersiz de eve taşımaya çalıştığımız aktivitelerden bir diğeri. Tabii ki spor salonundaki genel havadan motive olan, her gün iş / okul çıkışı spor çantası kolunda trafiğe girip sporunu yapmaya giden irade ve disipline sahip kişiler de mevcut ama ben kesinlikle bunlardan değilim.  Benim gibi bir çok kişi de özel yoga / pilates dersleri olsun, evlere alınan (ve çoğunlukla alınışından 1 ay sonra elbise askısına dönüşen) koşu bantları, kondisyon bisikletleri olsun, yakası yamulmuş tişörtüyle, pijama altıyla evinin rahatlığında egzersiz yapmayı spor salonuna gitmeye tercih edebiliyor.

28eab73947ec77b3a9e08ad306ec7d25

Teorik olarak tek bir ders videosu ile aylarca egzersiz yapabileceğinizi düşünebilirsiniz ama olmuyor. Üniversitedeyken hevesle (ve dev bir pilates topuyla birlikte) satın aldığım orta seviye pilates DVD’sinden üçüncü günün sonunda tiksinmiştim. Dersi veren antrenörün ses tonunu, esprilerini, nefes alıp verişlerini tekrar tekrar duymak sinirlerimi zıplatıyordu. Tabii ki birinci haftayı bile tamamlayamadan bıraktım.

Youtube ise bu konuda sonsuz bir kaynak. Çok kaliteli ve çeşitli içeriğe sadece reklamlara katlanarak ulaşmak gayet mümkün. Yalnızca bir mat/havlu/örtü kullanarak yapılacak esneme ve bölgesel kasları çalıştırma odaklı programlar olduğu gibi çok daha iddialı HIIT (high intensity interval training) programları ya da dumbbell ve diğer malzemeleri kullanarak yapılabilen cardio programları da yine elinizin altında.

Aşağıdaki Youtube kanallarını verirken özellikle dikkat ettiğim nokta ekstra bir ekipman gerektirmemesi oldu. Eğer evinizde dumbbell, kettlebell gibi ekstra egzersiz ekipmanları da varsa zaten kim tutar sizi.

photo
Cassey Ho

Blogilates: Amerikalı biyolog ve pilates eğitmeni Cassey Ho PopPilates ismini verdiği programı ve özellikle aylık egzersiz takvimleriyle ünlü. Çocukluğunda jimnastik sporuyla da ilgilenen Vietnam asıllı fitness kraliçesinin asıl markası bence “suck that belly button in” cümlesi. Cassey ile çalışacaksanız bu cümleyi beyninize kazıyın. Kısa ve etkili videoları ile vücudun spesifik kas gruplarını çalıştırmak, tüm vücuda yönelik orta uzunlukta egzersizler ve kardiyo yapmak, egzersiz sonrası esnemek ve hatta headstand ve split gibi özel duruşlara çalışmak mümkün. Aynı zamanda blogunda beslenme konusunda da öneriler bulunuyor. Cassey Ho ile yeni tanışanlardansanız 28 günlük Beginners’ Calendar programları sizin için. Tüm egzersizler Youtube’da mevcut. Tek ihtiyacınız ise üzerinde egzersizleri yapabileceğiniz bir mat.

55e05b434f4b23e0fa589f926bbee8f4
Mahmut kadınları egzersiz yaparken

Fitness Blender: Daniel ve Kelli Segars isimli bir çiftin kurduğu diğer bir favori egzersiz platformu. Daniel bey gıda ve beslenme üzerine, Kelli hanım ise sosyoloji ve psikoloji üzerine eğitim almış personal trainer’lar. Sektörün fazla para odaklı olduğunu düşündükleri ve bilinçli egzersiz yapmanın herkesin hakkı olduğuna inandıkları için bu işe girmişler. Fitness Blender’ın Youtube kanalında 500’den fazla egzersiz videosu var ve her hafta da sayı artmaya devam ediyor. HIIT ya da denge egzersizleri, haftalık challenge’lar, ısınma hareketleri, esneme hareketleri gibi çokça kategorinin yanı sıra beslenme ile ilgili tavsiyeler de bulunuyor.

overweight-exercise-850x468

BeFit: Ben henüz hiç kullanmasam da internetin en meşhur fitness challenge’ı olan 30 day-shred‘in ve Yoga Meltdown programlarının sahibesi Jillian Michaels BeFit bünyesinde. Fitness Blender’a benzer şekilde kategorilere ayrılan BeFit’te de beslenme hakkında bilgilendirme videoları, soru cevap videoları, yoga programları bulabiliyorsunuz.

Yoga with Adriene: Bir milyonu aşkın üyesi olan Youtube kanalının sahibesi Adriene Mishler Amerikalı bir aktris ve yoga eğitmeni. Henüz kendisi ile hiç egzersiz yapmamış olsam da çok rahatlıkla diyebilirim ki, tedavi amaçlı, başlangıç seviyesinde, kilo verme amaçlı, çok seyahat edenler için yoga gibi kategorilere ayırdığı videoları ile işine ne kadar titiz yaklaştığı belli oluyor.

e9e91346d032ac78a7b23f30d3e5573a

Leslie Sansone’s Walk at Home: ’80’li yıllarda aerobik dersleri veren Leslie Sansone fitness konusunda sözü geçen bir hanımefendi. Videolarını izlerken aklıma neden ısrarla Peg Bundy’nin yüzü ve WASP kısaltması geliyor bilmiyorum ama oldukça faydalı ve değişik bir egzersiz tarzı olduğu kesin. Evden çıkmadan yürüyüş yapıyorsunuz. Hava soğuk, yağmur yağıyor, yakınımda yürüyüşe uygun yer yok mazeretlerine yer bırakmıyor. 1 mil, 3 mil, 5 mil derken günde 30-35 dk ayırarak ciddi bir egzersiz programı yapmış oluyorsunuz. Leslie hanımın videoları Youtube’da yer alsa da daha çok DVD satmaktan yana bir anlayışı olduğunu da not etmek gerek.

Hepsine tek tek tıklayıp “abone ol” butonuna bastınız mı? Kabul edin bu enerji dolu kadın ve adamları görünce insan gaza geliyor. Blogilates’in Beginners Calendar 2.0 programını bu hafta bitirecek olmanın gururuyla dolup taşarak yazdım ben bu yazıyı mesela. Bitirdikten sonra bir kaç gün ara vereceğim ve ondan sonra yine Cassey Ho’nun hazırladığı PIIT28 (Pilates Intense Interval Training) programını yapmaya niyetim var. Şöyle söyleyim, ilk haftayı aksatmadan halledince insan gerçekten alışıyor ve heveslenmeye başlıyor. Kilo vermek ya da incelmekten öte güçlendiğini hissetmek müthiş bir başarı hissi veriyor. Yokuşun tepesindeki evime yürürken bundan bir ay önce nefes nefese kalıyordum. Şimdi ise hem telefonda konuşup hem yürüyorum ve eve geldiğimde hala kedime laf yetiştirecek enerjim oluyor.

Hazır Ocak ayını daha yeni yarılamışken siz de bir ucundan tutsanız mı? Unutmayın, bir davranışın vücudunuza alışkanlık olarak yerleşmesi 21 gün alıyor.

Not: Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce genel sağlık durumunuz ve varsa özel sağlık problemlerinizle ilgili mutlaka doktorunuza danışın. Mahmut spor yap dedi, kolumu bacağımı sakatladım olmasın sonra.

Fotoğraflar Pinterest’ten alınmıştır.

3 thoughts

  1. yogaglo diye bir site var; bana çok pahalı gelen yoga stüdyolarına kamyonla para dökmektense oraya üye oldum. 16 dolar aylık ve çok iyi hocaların dersleri var. onu da tavsiye ederim, özellikle jason crandell’in derslerini. ^.^

    Liked by 2 people

  2. benim böylesi bir öz disiplinim olmadığı için henüz 2 günden öteye geçemedim ama ilgilenenler için minik bir bilgi:
    bir de kayla itsines var. sadece e-book idi ama şimdi aylık üye olunan aplikasyonu da çıktı.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s