La La Land – Makûs senenin şekerli finali

3857243372-la-la-land-poster-91d4-91d4-1920x1080-mm-100Biz David Lynch’in askerleriyiz, Mulholland Drive ile büyümüş nesiliz, La La Land’in şekere bulayıp burnumuza dayadığı Los Angeles’a aşina değiliz. Öte yandan, Moulin Rouge!’u sinemada izleyip aşık olmuş biri olarak ben kimim ki kurduğu naif dünyadan bize seslenen La La Land’i beğenmeyeyim. Müsaadenizle, bir daha deneyeyim.

Emma Stone ve Ryan Gosling suretinde ete – kemiğe bürünen ana karakterlerinin peşinde hep denemenin, hep yenilmenin, her seferinde daha iyi yenilmenin, parlak ve renkli Beverly Hills aleminin perdede yeniden yaratılması La La Land, show dünyasının kalbinde geçen hikayesi için fonu kurarak işe başlıyor. Her şeyden önce bir hayal kurmaya cesaret etme hikayesi La La Land, hayallerimiz için hangi köprüleri yakabileceğimizden dem vuruyor. İkincil olarak bir aşk filmi La La Land, son düzlükte kalbinizi parça parça ediyor. Son olarak bir stil ve tasarım filmi La La Land, setlerinden kostümlerine, müzik seçimlerinden oyuncuların vücut dillerine ve hatta renk seçimlerine seyircisini 2 saatlik gözünü kırpmak istemeyeceği bir hikayenin içine atıyor. Sezar’ın hakkı Sezar’a.

Ancak senaryonun çalakalemliğinden, karakterlerin kartonluğundan, bazı dans sahnelerinde, özellikle  kalabalık olanlarında, belki de özellikle tercih edilmiş beceriksizlikten bahsetmeden geçmemek boynumuzun borcu. Bu anlamda belki biraz da kaçmış fırsat La La Land, kendisinin pek üst perdeden eleştirdiği pop şarkıları gibi anlık eğlenceye biraz fazla kaptırıyor. Emma Stone ve Ryan Gosling’in göz kamaştıran kimyasının yarattığı körlük geçince ilişkinin dinamikleri üzerine yeterince kafa yorulmadığı dikkat çekiyor.

La La Land, öyle tatlı bir film ki, hakkında düşünebileceğiniz olumsuz her his vicdan azabı yaratıyor. Her geçen gün daha da sinikleşen dünyamızdan 2 saatlik bir kaçamak La La Land, gerek filmi izlerken engel olamayacağınız gülümseme, gerekse sonrasında film müziklerini dinlerken eteğinizi bırakmayacak coşkulu hisler yeni yıla da çok yakışacak şeyler. Hayal kurmanın yüceltildiği, aşkın ihtimalinin bile bir ömrü kurtarabildiği bir dünyadan size sesleniyor La La Land, davetine icabet etmenizi öneriyor, nefis filmlerle dolu harika bir yıl diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s