Bir kısım mühim olmayan film önerileri

Noel’i kutlamasanız da muhakkak batılı kardeşlerimizin Noel ertesi adetlerini yılbaşı ertesi için birebir uyguluyorsunuzdur. Soğuk havada evde halılarda yuvarlanıp önceki geceden arta kalanları yiyip televizyonda ne varsa izlemekten bahsediyorum. Ne kadar harika bir planmış gibi gelse de kulağa öylesine açılmış televizyon keyiften çok politikacı nutuklarından başka şey sunmuyor.

Az bulunan tatil günlerinizden evde geçecek olanı yaptığı yollarla övünen bir adamı dinlemekle geçirmemeniz için kendi favorilerimden oluşan, ecnebinin feelgood movie diye tabir ettiği içinizde zerre sıkıntı, üzüntü, endişe bırakmadan izlemelik bir film listesi paylaşacağım. Önemle duyurmak isterim ki sinemanın s’sinden anlamam, işin sanat değil eğlence kısmında yer alırım. Eğer “gri hücrelerimi çalıştırmak istiyorum mon ami” diyorsanız sizleri Mahmut’un daha bilgili yazarlarının yazılarına alalım.

A Knight’s Tale

Chaucer’ın Canterbury Tales’i yeniden düşünülmüş, kariyerinin ve parlaklığının doruğundaki Heath Ledger başrole konulmuş, kadınların saçlarındaki renkli boyalar ve film boyunca sık sık çalan enfes 80’ler müzikleriyle neredeyse Covent Garden sahnesine yakışacak bir opera gibi alternatif zaman yaratılmış. Komedi dozu tam yerinde, Rufus Sewell çok yakışıklı, çay koymak için kalkarken “durdurmana gerek yok, geliyorum” dedirtmeyecek kadar da ilgi çekici. Çoluk çocuk türünden insanlar varsa beraber izleyebilirsiniz.

While You Were Sleeping

Bu romantik komediyi bilmeyen yoktur ya, belki hatırlatmak gerekir. Belki yeni nesilin romantik komediden anladığı 500 Days of Summer’dır. Hem romantik, hem komik (ki romantik komediler çoğunlukla ikisi de değillerdir) hem de çalıştığı uyduruk sanat galerisinde asistan olan kızın Manhattan’da 300 metrekare dairesindeki giyinme odasındaki tasarım kıyafetleri içermeyecek kadar gerçekçi çok şükür. Kimi kısımlarında yalnızlığa ve gerçekleşmeyen hayallere değinip iç acıtsa da kendi kulvarında gerçek bir klasik. Tekrar tekrar izlemekte, hayatın her döneminde farklı bir şeyler bulmakta hiç sakınca yok. Kız kıza izlemek için ideal. Noel döneminde geçtiği için de tam yeri tam zamanı.

One, Two, Three

Tiyatrodan uyarlama filmleri zaten çok severim, Billy Wilder’ı ise ayrı severim. Gri ve soğuk bir öğleden sonra siyah-beyaz bir komedi izlemenin keyfi ise ancak bu komedi soğuk savaş sırasında Coca Cola Company’nin sahibinin kızı ile Doğu Almanya’dan genç bir komünistin aşık olması hakkında olursa artar. Temposu hızlı, diyaloglar 30 Rock gibi, espriler, hem kapitalizm hem de sosyalizme iğnemeler su gibi akıyor. Bulabilirseniz Türkçe dublajı da pek şahanedir.

Blazing Saddles

Yine eskilerden, Mel Brooks’un çok da buruşuk olmadığı, Gene Wilder’ın hem yaşıyor hem de çok yakışıklı olduğu zamanlardan bir komedi, ama saf komedi. Politik doğruculuk henüz hayatımıza girmemiş, her türlü ofansif kelimeler havada uçuşuyor. Günlük hayatta kullandığınız çoğu esprinin bu filmden geldiğine tanık olabilirsiniz. Defalarca izlememe rağmen hiçbir zaman komikliği azalmıyor. 4chan, 9gag, ofansif mizah bizim işimiz diyen gençlerin bunların aslında 40 yıl önce yapıldığını öğrenmesi için de iyi bir fırsat. (Trailer bulamadığımdan en sevdiğim sahnelerden birini koydum.)

Trading Places

Eddie Murphy’nin yeteneğini pervasızca gösterdiği çıkış filmi. Basit ama eğlenceli bir senaryo, güzel düşünülmüş bir nature vs nurture tartışması arkaplanıyla, noel zamanıyla tarihe uygun. 80’lerin filmlerine özgü pek gereksiz kadın memeleri gösterilmesi gibi özellikleri dışında başından sonuna kadar şimdiki filmlerde rastlanmayan güzel hikayeye sahip bir yatarak izleme filmi arıyorsanız bunu tavsiye ederim.

İşte benden çıkabilecek en iyi film listesi, umarım okumaya çok iyimser başlamamışsınızdır. Pijamalarınızı giyip, renkli ışıklarınızı yakıp evdem çıkmamaya yemin etme kısmı ise size kaldı.

Resim filmhubni.org’dan alındı.

3 thoughts

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s