Yeni yıl demek hediye demek

Mahmut hediye alıp vermeyi seven bir grup. Paris buluşması sırasında masaya yığılan hediyeleri görseydiniz ne demek istediğimi anlardınız. Simitagaci‘nin gönderdiği kitaplar, Deryik‘in lavantalı çikolatası, çayı ve hatta kendi elleriyle hazırladığı dudak scrub’ı, Melahatbaykusolsam‘ın getirdiği tadelle ordusu ve kitaptan oluşan paket, Sothyz‘in bulamadığım tişörtü buldurması ve sevdiğim renklerde Paris’e kondurması, bu ekibin ta oralardan kısır malzemeleri taşıyıp, el bagajındaki nar ekşisini günlük cilt bakım yağı diyerek geçirmeleri, burada doğum günü kısırı yapmaları ve daha sayamayacağım bir sürü şey. Hal böyle olunca yılbaşı gibi gerçek bir hediye fırsatını kaçırmamız düşünülemezdi ve tabii ki mahmut’ta da Sılasumer‘in yardımıyla bir secret santa organizasyonu ya da bildiğimiz adıyla şirket çekilişi gerçekleştirdik. (Bu çekilişi geleneksel olarak kutudan isim çekmeli yapamayacak bizim gibi gruplar varsa şuraya göz atabilirler.)

Mahmut’un en yaratıcı ve düşünceli hediyecisi değilim ancak güzel hediye olur bundan dediğim şeyleri bir araya topladım. Hediyenizi henüz seçmediyseniz listeye göz atabilir, “canım kendim” deyip kendinize de alabilirsiniz.

“Hem üreten mutlu olsun, hem de sevdiklerimiz” diyenler için

Nepal Projects.

Bu aslında yeni bir proje değil, 2015 başı itibariyle başladı ama hala devam etmesi ve gördüğü rağbet açısından önemli. Danimarkalı tasarım şirketi Menu ve Note’un işbirliğiyle hayata geçen Nepal Projects, Nepal’daki kadın zanaatkarlarla yürütülen bir sosyal sorumluluk projesi ve ikinci sınıf olarak görülen kadınların durumunu, onlara sürekli bir iş sağlayarak biraz daha iyileştirmeyi hedefliyor. Himalaya kaşmiri yatak örtüleri, merino yünü  yastıklar, el boyaması şallar gibi pek çok ürüne sahip koleksiyona menu.as üzerinden ulaşabilirsiniz.

Görsel: http://fabricofmylife.co.uk

Nahıl

Yine kadın emeği, bu sefer bizden. Ben Nahıl’la sevgili Simitağacı sayesinde tanışmıştım, hediye söz konusu olunca, ilk uğradığı yerlerdendi. Özellikle keçi sütlü sabunlarını severek kullanıyordum, biz Beyoğlu’ndaki mağazasına gitmiştik ama size uzaksa, vaktiniz yoksa web sitesine alalım, mutlaka sevdiklerinizin hoşuna gidecek şeyler bulacaksınız. Şirketler için toplu siparişler de alınabiliyor, ajanda gibi klasik hediyelerin dışına çıkmak isterseniz aklınızda olsun.

Özgün işler peşindeyseniz…

Ark of Crafts

Bedri Rahmi Eyüboğlu baskılı yazmaları ararken karşıma çıkan Ark of Crafts gerçek bir hazine. Yerli sanatçı ve zanaatkarların işlerini bulabileceğiniz bu platformda ilginizi çekecek bir şeyler mutlaka olacak. Özellikle yabancı arkadaşlarınıza Türk lokumu veya nazar boncuğu hediye etmekten sıkıldıysanız bir göz atmanızı öneririm. Geleneksel yazma boyası ile elde baskı yapılan Ahtapot yazma (paspartulu) ve Halikarnassos, Tralles, Ephesos ve Side antik kentlerinde bulunan sikkelerden örnek alınarak tasarlanmış dört parçadan oluşan Arkeo’s tabak seti şu anda benim sepetimde. Geleneksel yöntemlerle elde dövülerek tasarlanan bakır çanaklarda da aklım kaldı.

Fattobene

screen-shot-2016-12-15-at-15-43-46

Fattobene, İtalyanların günlük hayatta kullandıkları birbiriyle alakasız çeşitli objeleri bulabileceğiniz bir web sitesi. Ancak İtalya’nın çeşitli yerlerinden seçilmiş, tasarımın tarihini de yansıtabilecek çok özel nesneler bunlar. Ekleyeyim, çok özel olabilir ancak aslında meraklısına özel, değilseniz ilginizi çekmeyebilir. Bence sitenin en güzel yanı ürünlerin hikayesini başarılı bir şekilde anlatması. Mesela bu yıl her yerde karşınıza çıkan, hipster banyolarının baş tacı Marvis diş macunu var ya, onun hikayesi de pek ilginç… Diş macunu, bildiğimiz tüpün içinde ilk kez 2. Dünya Savaşı sırasında Amerikan askerleri tarafından getirilmiş İtalya’ya. Savaş sonrası ekonomik bunalımında pek çok eczane de bu tüpleri referans alarak, tüketicinin ilgisini çekecek yeni diş macunu formülleri üzerinde çalışmış. Marvis’in 1950’lerde ortaya çıkma hikayesi de bu. Zarif tasarımlı, metalik tüp, dönemin diğer diş macunlarından ayrılmış. Floransa şirketi Ludovico Martelli 90’larda markayı devralmış ve 50’lerdeki orjinal tasarımı koruyarak üretime devam etmiş…

Risk almak istemeyenler için

The Nordic Cookbook

phaidonBunaldıkça gelen kuzeye göç etme isteği, Hygge, kuzey ışıkları, fiyortlar derken İskandinavya ile fazla haşır neşir olduk. Ha deyince Norveç’e gidemeyeceğimize göre Vikingler gibi beslenerek evde kuzey havası estirebiliriz. Böylece gidersek damak tadı konusunda zorluk çekmez, soslarla, pişirme teknikleriyle ilgili ahkam kesebiliriz. Hediye alacağınız kişinin enternasyonel emellerine göre bu yemek kitabının Peru, İtalya, Lübnan gibi seçenekleri de var.

Paper Candle

assouline-paper-candle

Mumlar, risk almak istemeyenlerin favori hediyesidir çünkü hemen herkes mumları sever. Ama onda da yüzlerce seçenek var ve biraz farklılaşmak isterseniz Assouline’in mumlarına bakmanızı öneririm.

Benim favorim paper candle, çilek, vanilya gibi genele hitap eden kokulardan sıyrılarak mis gibi kitap sayfası, kütüphane kokusu vadediyor. Kitap sevenler bunu da sever.

“Seni bir gün değil tüm yıl seviyorum” hediyeleri

screen-shot-2016-12-15-at-17-17-50

Belirli periyotlarla sevdiklerinizin posta kutusuna gidecek dergiler, onların belirli periyotlarla sevineceği anlamına geliyor, böylece yeni yıl hediyenizi tüm yıla yaymış oluyorsunuz. Ben Kinfolk’u seçtim ama Gentlewoman, Dansk, Monocle da gelse mutlu olurdum. Siz de hedef kişinin ilgi alanlarına göre bir dergi üyeliği düşünebilirsiniz. Bu konuda Deryik’in şu yazısından ilham alabilirsiniz. Sadece dergiyle sınırla kalmayın, bir sürü başka abonelik de var. Mesela çiçek. Her hafta, iki haftada bir veya ayda bir çiçek aboneliği almak buralarda çok yaygın, çiçeğin ne boyda olacağını ve istediğiniz periyodu seçmeniz yetiyor. Türkiye’de sadece bunu yapan, kurumlara değil bireylere yönelik bir site göremesem de Teşvikiye’deki Vesaire’nin böyle bir üyeliğe olanak tanıdığını duydum. Bir sorun isterseniz. Spor salonu, raw food üyelikleri, bir yıllık sınırsız lazer epilasyon keyfi gibi incelikler de düşünebilecekleriniz arasında.

Seyahat severler için 

long-distance_gold_21

Hong Kong’lu tasarımcı Kitmen Keung imzalı Long Distance saat, sık seyahat eden günümüz seyyahları için iyi bir hediye olabilir. Sadece seyyahlar aklınıza gelmesin, yurtdışında yaşayan, çalışan arkadaşlarınız da bu saati çok sevecek. Her an kolunuzda taşıyabileceğiniz, sade bir tasarıma sahip. Erkek saati olarak geçse de 39 mm çapı ve zarif tasarımına bakarak kadınların da kullanabileceğini düşünüyorum. 310 pound’luk fiyatı yüzünden Türkiye’ye sipariş edemeseniz de İngiltere’de yaşayan bir arkadaşınızın adresine gönderip, sonra uygun bir zamanda ondan almak gibi dolambaçlı yollara girebilirsiniz.

screen-shot-2016-12-15-at-18-11-27

Seyahat dostu PurseN

Seyahat için düşünülmüş olsa da evde de kullanılabilir, hele de kutuların içinde takıların birbiriyle fazla yakınlaşmasından, zincirlerin dolaşmasından hoşlanmıyorsanız… Bu PurseN marka bu çantaya buradan ulaşabilirsiniz. Sahip olana kadar ihtiyacımız olduğunu fark etmediğimiz, o nedenle raflarda gözümüze çarpmayan bir ürün. Yani ideal hediye. Genel olarak seyahatseverlere hayat kurtarıcı minik kutulardan, çantalardan, cüzdanlardan almak isterseniz de Muji’ye bakmayı unutmayın.

Her şeyi olanlara hediyeler

Bir pandanız olsun

adoptapanda

Her şeyi olan insanlara hediye almakta zorlandığımızı söyleriz hep. Bu durumda onlar adına bağış yapmayı deneyin. Sayısız vakıf var ama benim ilk aklıma gelen WWF. Kendi sitelerinden belirlenmiş belirlenmiş meblağlarda bağış yapıp  nesli tükenmekte olan bir hayvanı evlat edinmek ve vakfın o türü korumak için yaptığı çalışmalara destek olmak mümkün. Ne alsam diye düşünüp işin içinden çıkamadığınız arkadaşınız isme özel hazırlanmış sertifikasını görünce emin olun sevinecek.

Biraz yeşil

Pantone 2017 rengi olarak şampiyon yeşil malumunuz. Bu demek oluyor ki devetabanlarına kauçuklar, muz ağaçları eklenecek. Geçtiğimiz yıl instagram ve pinterest önderliğinde başlatılan dekorasyonda mini ev ormanı akımı büyüyecek, makreme çiçekliklerden arapsaçı, sarmaşık olarak sarkacak, menekşelere, aloe veralar eşlik edecek. Sevdiklerinize bütçenize göre yeşili bol bir bitki hediye edebilirsiniz veya çiçekçiden almak yerine kendiniz çimlendirirsiniz. Bitki çimlendirmekten anladığımı söyleyemem, en son ilkokulda fasulye çimlendirmiştim ama sezon trendlerine göre en uygunu avokado gibi görünüyor. İnternette nasıl yapılacağı ile ilgili pek çok kaynak var. Kolay gelsin.

Müzik ruhun gıdası

screen-shot-2016-12-15-at-18-32-02

Paris Operası,  2017 sezonundan yukarıdaki gördüğünüz gibi iki kişilik bir opera paketi hazırlamış. Bilet sayfasına girip üç operadan birini ve tarihini seçiyorsunuz, biletiniz posta  veya e-mail adresinize gönderiliyor. Program ve şampanya da bilete dahil… Paris Operasının noel hediyesini neden koyuyorsun diyebilirsiniz ama olsun, dursun. Neticede Paris, çok uzak değil, sizlerden biri gelmezse de gezenti mahmutlarımız için paylaşıyorum.

Huzur, mutluluk, sağlık kofresi

Tabii ki uydurdum, böyle bir kofre yok ama olabilir, hatta olmalı. Eklemeler ve çıkarmalarla böyle bir hediye çok işe yarayabilir. Multivitaminler, tatlı tatlı mayıştıran çaylar, huzurlu bir uyku için lavantalı yastık spreyi, ipek uyku maskesi, bir şişe şarap, sağlıklı atıştırmalıklar, tek kullanımlık nemlendirici maskeler ve kitaptan oluşan alternatif yılbaşı sepeti hazırlayabilir, sevdiklerinizin ruh ve beden sağlığını korumaya katkıda bulunabilirsiniz.

Suvla şarap görseli: degustasyon.org

Hediye alacak kimseniz yoksa…

newbarbies-0-0

Muhteşem yalnızlığınızdan dem vurup, epik üzüntünüzde kaybolmaya yer arıyorsanız yapmayın, çünkü bir çocuğu sevindirebilirsiniz. Sevgili Bahar‘dan öğrendiğimize göre Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin cocukdostualan@sgdd-asam.org adresine e-mail göndererek yılbaşı çekilişine katılmak istediğinizi belirtiyormuşsunuz. Onlar da size bir çocuğun ismini, yaşını ve ne hediye istediğini bildiriyorlarmış ve 26 Aralık’a kadar ilgili adrese hediyeyi ulaştırıyormuşsunuz. Bahar en son uzaktan kumandalı araba seçmeye çalışıyordu mesela^^ Pek çok şey gibi internetten oyuncak almak da mümkün, şu ve şu adresler gözüme çarptı, bol şans! Edit: Ben ve diğer mahmutlar e-mail gönderdiğimiz halde henüz yanıt alamadık. Son durumu twitter’dan paylaşırız. 

Kapak görseli: Pinterest

One thought

  1. ne mutlu ki hediye alacak kadar sevdiğimiz birçok insan var diyecektim ama kısır yapmak için malzeme taşıyacak kadar sevdiklerimiz bile var!
    ama en en en son link, belki de hepsinden daha makbul. heyecanla geri dönmelerini bekliyorum.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s