İnsan Kaynakları

Yazı: Kımır

Bundan yıllar yıllar evvel, kendim henüz daimi işsiz ve tıfıl bir genç iken, geçirdiğim başarısız iş görüşmelerine sinirlenip bloguma “insan kaymakları” diye bir yazı döşenmiştim, ardından da çat diye insan kaynakları departmanında çalışmaya başlamıştım.

O zamandan bu zamana 8 seneden fazlası geçti, ben halen insan kaynakları alanında çalışıyorum. Artık sıklıkla görüşme masasının karşı tarafında oturduğum ve önümden bol miktarda CV geçtiği için size adaylarda görmekten çok da mutluluk duymadığım şeyler hakkında konuşmak istiyorum.
Ortalama mahmutter’in de beyaz yakalı, genç (veya genç hisseden) insanlar olduğunu, kurumsal bir ortamda iş arayabileceğini tahmin ettiğimden, e bir de mahmut’un aşağı yukarı millenial’lar için adeta bir İpek Ongunmuşçasına hayatı adım adım öğretme rehberi gibi bir eğilimi olduğunu gözlemlediğim için ben de kendi bilgilerimi paylaşayım dedim. Hem belki bahsettiklerim arasında sizin de arada bir yaptığınız şeyler vardır, belki bunların görüşenin taraftaki algısını merak edersiniz?

michaelginsberg-1-1423595314

Destan değil CV
Kariyeriniz 20+ yıl ve siz de bir akademisyen değilseniz CV’niz iki sayfayı geçmesin. İlk okulunuzun ismi, üniversite ikinci sınıftaki stajınızda yaptığınız işlerin ayrıntılı dökümü bizi hiç ilgilendirmiyor. Başvurduğunuz pozisyonla ilgili yaptıklarınızı öncelikle anlatmak koşulu ile, deneyimlerinizi ölçülebilir kriterlerle, mesela sayıyla yüzdeyle anlatmanız kafi. Unutmayın ki bir CV’ye en fazla beş dakika ayırıyor, aradığımız anahtar kelimeleri, kavramları göremeyince çoğunlukla bir sonraki adaya geçiyoruz. Akademik bir geçmişiniz, yayınlarınız, patentleriniz var ama başvurduğunuz işte bunun çok da fazla bir önemi yok mu? O halde sadece linkini koyun, geçin.

Kariyer özeti mi? Şart mı?
CV’nizin en başında başvurduğunuz işle en alakalı olan özelliklerinizi, deneyimlerinizi ve kariyer hedefinizi de içeren bir kariyer özeti olsun. Kariyer özetiniz CV’nizin vitriniyse, kendinizi ortaya koyduğunuz bir düzlemde niye vitrini boş bırakmak isteyesiniz ki?
Her şeyin bir şeyi var: İş başvurusu yapıyorsanız sizi arayıp soracaklar. Profilinizle ilgileniyorlarsa görüşmeye de davet edecekler. Bu ne demek? İş arama sürecinizde telefonlarınızı duymanız, maillerinizi görmeniz gerekiyor demek. Sizi arayan insanı azarlar gibi konuşmamanız, görüşmeye davet edildiğinizde kuaför, arkadaşlarınızla görüşme gibi randevularınız arasında buna da vakit ayırmanız gerek anlamına geliyor demek. Görüşme şehrin taa o çok uzak yerlerinde de olsa görüşmeye gitmeniz gerekecek.
Özellikle de ücra yerlerde ofisleri olan şirketlerin adayları illa ki ofiste görmek istemelerinin bir nedeni de size eğer ise alınırsanız her gün gidip geleceğiniz yol hakkında da bir fikir vermektir. Eğer görüşmeye gelmek gözünüzde büyüyorsa adaylığınızı bir daha gözden geçirmeniz belki de en doğrusu olur.

MMS6_0001.jpg

Enerjik (ve derli toplu) görünün
Evet belki şu an çalışmadığınız için saatleriniz biraz kaydı, gece 4’e kadar oturup sabah kalkmak bilmiyorsunuz ama saat 11.00 de sizi arayan potansiyel işvereninizle uykulu bir tonda yaptığınız görüşme çok da parlak bir netice vermeyecektir. Siz iyisi mi iş görüşmelerine başladığınız süre boyunca size arayan bilinmeyen numaraları canlı bir ses tonuyla açmaya özen gösterin. Elinizin altında ajandanız hep olsun da görüşme tarihini hızla ayarlayabilin.
İlk görüşmeniz bir videokonferans şeklinde mi olacak? Lütfen bağlantınızın kalitesini görüşmeden önce kontrol edin, görüşme yaptığınız odanın sessiz sakin bir yer olduğundan, arkada çıplak kadın posteri, çamaşır askısı, çocuk, kedi vs gibi şeyler olmadığından emin olun.

No emoji!
Kımırcım, yuh artık sen de bizi salak mı zannettin? dediğinizi duyar gibiyim. Ben de daha neler demek isterdim ama adaylardan aldığım mailler smiley’lerden ve çeşitli işaretlerden geçilmiyor. Just sayin‘.

141023093626-don-draper-smoking-1024x576

Kokmayın
Telefon aşamalarını geçtiniz, üç dolmuş, iki otobüsle iş görüşmesi yapacağınız yere varmayı başardınız, vaktinde geldiniz, erkenden resepsiyona çökmek yerine bir köşede sigara içeceksiniz. Ay n’oolur içmeyin. Üzerine sigara kokusu sinmiş bir aday kadar itici az şey var. Azıcık kendinizi tutun. Kendinizi ağır parfümlere boğmayın. Görüşmeciniz sizi bilgi ve becerilerinizle hatırlasın, kokunuzla değil.

Takip edin
Öncelikle başvurularınızı takip edin. İş arama sürecinde Konya’da vidanjör operatöründen Eskişehir’de test mühendisliğine kadar her işe başvurduysanız bunların bir yerde kaydını tutun. Sizi arayan şirkete görüşmeye gelirim ama şirketin adı neydi, hangi pozisyondu gibi acayip sorular sormayın.
Diyelim mülakattasınız, daha konuşma bitmeden evvel bir sonraki adımın ne olacağını, size ne zaman haber verileceğini sormayı ihmal etmeyin. Ardından görüştüğünüz insanlara vakitleri için teşekkür eden bir mail atın,sonra da size verdikleri sürenin geçmesini bekleyin.
Baktınız hala mı haber yok? Lütfen bir de siz arayın, bakalım neden bu kadar gecikmişler cevap vermek için. Pasif bir şekilde beklemeyin.

what-it-meant-shouts-1200

Fazla da takmayın
Evet ekmek aslanın midesinde, evet siz de kurumsal katarlara eklenip serpilmek istiyorsunuz ama sonuçta konuya lüzumundan fazla önem addetmeyin. Sonuçta insan kaynakları departmanları da seçimlerini aynen ÖSS gibi yapıyor, bu iş bir sıralama meselesi. Diğer adaylara kıyasla nasıl o pozisyonu o zamanda nasıl doldurabileceğinize bakarak karar veriyoruz.
O iş için, o anda en uygun olan aday siz olmayabilirsiniz, bu sizin ise yaramaz, beceriksiz veya yetersiz olduğunuzu göstermez.
Bir sonraki maçlara hiç motivasyonunuzu kaybetmeden bakın. Kolay gelsin!

2 thoughts

  1. keşke ik’lar da başvuranların tüm çabaları hatrına geri bildirimde bulunsalar. Olumsuz geri dönüyorlarsa nedenini dair 1 cümle de olsa bilgi paylaşsalar.

    Liked by 2 people

  2. kımır hanımcığımızın ellerine sağlık derken, bu vesileyle neredeyse 10 yıl önce muteber bir reklam ajansına “KREATİF DİREKTÖRLÜK STAJI” için CV yollayan arkadaşın da medeni cesaretini anmak isterim…
    hedefleriniz neden küçük olsun ki?

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s