Kapının Kilidini Değiştirdim!

Tüm zamanlar listemde ilk üçe kafadan giriş yapan Showtime dizisi The Affair hakkında konuşmak için işte geldim buradayım Sevgili Mahmutterlar. (Yalnızca ben demiyorum, Golden Globe da diyor.)

İsminden anlaşılacağı üzere; konu evlilik dışı ilişki yaşayan bir kadın ve erkeğin ilişkisi, onların evli oldukları insanlar, sosyal çevreleri ve aileleri üzerinden devam ediyor. Oldukça klişe, öyle değil mi? Bu dizide değil. Öncelikle anlatım tarzıyla, türünde yapılmış izlediğim en iyi yapım olduğunu söyleyebilirim. Olayları yasak ilişkimizin kadın kahramanı Alison (Ruth Wilson) ve erkek kahramanı Noah’nın (Dominic West) gözünden ayrı ayrı izlediğimiz dizide, zaman içerisinde aldatılan kadın Helen (Maura Tierney)  ve aldatılan adam Cole (Joshua Jackson) da bize gözlerini ve kalplerini ödünç veriyor. Her detay dizide o kadar güzel işlenmiş ve bir yerde mutlaka”bunu neden öğrendiğimi şimdi anlıyorum” diyorsunuz ki, özete dair dahi hiçbir ayrıntıya girmek istemiyorum. Ama aldatılanlara acıdığınız, aldatanlara kızdığınız (ya da tam tersi) bir dizi değil, bunu söyleyebilirim. Maura Tierney, senaryo/oyunculuk/yönetmenlik dışında dizide benim bayıldığım bir diğer unsur. 50’li yaşlarında hala bu kadar çekici ve tatlı olması, böyle güzel giyinmesi, içten güzel kahverengi gözleri, tüm zayıf noktalarıyla; sütyeninin askısına nazar boncuğu takma arzusu uyandırıyor.

helen

Çok aşık olduğumuzda yaptıklarımız, pişmanlıklarımız, asla yapmayacağımızı söylediklerimiz ama yaptıklarımız, sonra zihnimizin onları inkar edişi; iyi oyunculukla tepside sunulmuşken almamak olmaz. Başkasının kendini haklı çıkarmak için çırpınışlarının, bir kırılma anında gözyaşları ya da öfke krizleriyle akıp gittiğini görmek; bizzat yaşamaktan daha kolay çünkü. Tanıdık bir mimik görmek, arkasından ne geleceğini bilmek ama bir şey yapmak zorunda kalmamak daha kolay. The Affair bize bunu veriyor.

Hikayeden dozunda bir romans ve biraz da kötülük/entrika bekliyorsanız yanlış yerdesiniz. Sizi sürekli duygu salınımları içerisinde sürükleyecek bir olay örgüsü var, dizinin derdi sanki biraz sizi rahatsız etmekmiş gibi. Herkesle empati kuracaksınız. Yine de değişmeyen tek şey Noah’ya olan nefretiniz olacak. Bunu garanti edebilirim. Bu akşam gerçekleşecek 3.sezon premier’ine yetişemediğiniz için ise asla üzülmeyin, keşke benim de izleyeceğim onlarca bölüm olsaydı.

Ha bir de; “o” bölümü izlerken kötü bir gününüzdeyseniz belki Helen’la sarhoş olup, şarkı söylersiniz.

“I changed the lock on my front door so you can’t see me anymore
And you can’t come inside my house, and you can’t lie down on my couch
I changed the lock on my front door

I changed the lock on my front door, I changed the number on my phone…”

fotoğraflar için tıktık: imdb.com; http://photos.laineygossip.com/articles/the-affair-recap-14oct14.jpg

Yazar: melahatbaykusolsam

hayata karşı çok ilgiliyim.

6 thoughts

  1. Merhaba! Showtime’ın kendi applerinden ve önerdiği platformlardan -hulu, apple devices vb.- izleyebilirsiniz. Torrent dünyasında illegal yollar da var elbet ama biz hiç öyle şeyler yapar mıyız….
   Sevgiler

   Beğen

   1. Teşekkürler, seyretmeye başladım bile. Kesinlikle aklımıza bile gelmez öyle şeyler…
    Sevgiler

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s