Bu aralar ne yesek: Basta!

En baştan belirteyim: lezzet durakları, yemek, gurmelik ve ilgili konularda -haşa- iddialı değilim; o yüzden bu yazı boyunca fine dining, bistronomi, michelin yıldızı gibi havalı tabirlere rastlayamayacaksınız. Fakat bendeniz bırakın bu terminolojiye hakim olmayı, her ne kadar tarife bakmadan bardağa su bile koyamasam da gerektiği zaman bir-iki tane şef arkadaşım olduğunu cümle içerisinde kullanıyorum. (Yazı süresince de bu durum geçerli olacak.)
Yıllar boyu oburluk peşinde şehir şehir gezmişliğimi inkar edecek değilim ama son birkaç senedir malum ve sair sebeplerden ötürü İstanbul içinde evden çıkmaya bile imtina eder oldum, hah belki de tam da bu yüzden aylar evvel hakkında bolca yazılıp çizilmiş olan Basta!‘ya da ancak dün gitme fırsatı bulabildim.

IMG_4082.jpg

Hikaye çoğunuzun malumu: Nicole’ün eski şefi Kaan Sakarya ve ortağı şef Derin Arıbaş “Şefler sokağa indi!” diyerek bir sokak çıkarması yapıyor ve bizleri bildiğimiz sokak lezzetlerinin, bilmediğimiz kadar lezzetli halleriyle buluşturuyor.

IMG_4073.jpg
Humus, Günün Salatası ve Bodrum Mandalinalı Gazoz <3

Mesela bu yukarıdaki arkadaşlar; reçetesi (tarif yerine reçete yazınca daha havalı oluyor diye düşündüm?) Suriyeli şeflerden öğrenildiği bilgisi internetlerde gezen humus, günün salatası ve bodrum mandalinası gazozu.

Gelir gelmez gömdüğümüz için fotoğrafını çekemediğim iki şahane şey daha var: füme kaburgadan yapılan Dana Dürüm ve Kuzu Burger. Et tüketmeyenler için de -yine tadının şahane olduğunu duyduğum- Vejetaryen Dürüm’ü de saygıyla analım.
Evet yemekle ilgili bir post yazıyorum ama ana yemeğin fotoğrafını çekmeyi unutuyorum, n’apalım, olabilir… Benim iki tane şef arkadaşım var sonuçta.

Ve asıl geldik, bir aydır süren Mahmut suskunluğumu bozduran ve sizi Basta!ya muhakkak uğramanızı önermemin sebepleri olan, kalbimde ve midemde asla dolmayacak bir yer edinen o iki yıldıza:

Screen Shot 2016-11-13 at 20.11.30.jpg

IMG_4081.jpg
Basta Sütlaç ve “Paris Brest” Pralinli Teker Ekler

-Biri silgihanım olmak üzere iki tane şef arkadaşım olduğunun yanısıra- Bilmeniz gereken diğer şeyler: Basta!da her şey 20TL’nin altında ve Kadıköy Rexx sinemasının azıcık aşağısında.

Şimdiden afiyet olsun!

Kapak fotoğrafı müdavim.net adresinden alınmıştır. Diğer fotoğraflar yazar tarafından çekilmiştir.

Yazar: sothyz

sevdigim seyler, sevmediklerimden az.

5 thoughts

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s