Yumuşak Temas-Bölüm 1

Geçtiğimiz hafta bir gün, son derece mutlu ve şarap sarhoşu bir halde eve geldim. 32 yaşıma ramak kala, geçtiğim yollara üzülüp kızsam da; geldiğim nokta için özellikle bu sene evrene teşekkür ettiğim bir hayatım var. O gece de bunu düşünerek uyudum ve saat 5’te feci bir mide bulantısıyla uyandım. Aldığım ilaçların da etkisiyle, zaman zaman böyle şeyler yaşayabiliyorum ve yatak odasından banyoya giden yolu 4 milisaniyede katetmenin ustası oldum diyebilirim. Bundan 5 sene önce olsa, evde başka bir insan yoksa yatağa döndüğümde kendimi çok yalnız ve mutsuz hissederdim ama artık değil; çünkü benim için endişelenen ve hep yanımda olan biri var: Gazoz.

Size hayatımı 2011 yılı kışında, bir daha asla eskisi gibi olmamak üzere değiştiren gri çocuğumdan bahsetmek istiyorum. İş hayatımda, ne gibi sonuçlar doğuracağını bilmediğim ama hissiyatıma güvenmek istediğim radikal kararlar alıp uygulamaya koyduğum Kasım ayı idi. 2 sene önce, kira kontratını imzalarken “kesinlikle” evde hayvan istemediğini söyleyen yaşlı ev sahibimin gönlünü düzenli ödemelerim ve benden beklemediği mazbut hayatımla almıştım. Şimdi sıra, o güzel emrivakiye gelmişti. Çocukluğumdan beri, tüm hayvanları eve getirip ciğerime sokma eğiliminde olduğum için; karar verme aşamasında çok zorlu bir sürecin beni beklediğini sanıyordum. Yanılmışım. Hayvan sahiplendirme ilanlarına bakarken; evdeki diğer kediler tarafından dışlanmış, dünya güzeli kardeşlerinden gözle görülür miktarda ufak, endişeli bakışlı ve koltuk altından çıkmayan Gazoz’u gördüm. Hikayesi neydi bilmiyorum, ama o kadar tatlıydı ki; birinin onu sırf bebekken çok sevimli diye sahiplenecek olması düşüncesi çok üzücü geldi. O fotoğrafa bakarken bilmediğim şeylerden biri de şuydu; Gazoz’un ürkek, az gelişmiş ve endişeli siluetinin içinde hasta bir böbrek vardı. Onu gördüğüm günün gecesinde, İkitelli’ye gidip hayatımı değiştirecek 500 gramı satın almadık sahiplendik.

O gece başlayan birlikte yaşamımızda, çocuğumun sağlığıyla ilgili çok sorun yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz. Benim güzel oğlum, ömür boyu ilaçlı mamalar yemek, düzenli tetkik yaptırmak ve dönem dönem ilaç kullanmak zorunda. Kronik hastalığını kontrol altında tutmak için kullandığımız ilaçlar, zaman zaman başka sorunlara yol açabiliyor; bu da bize beklenmedik veteriner ziyaretleri, endişeli geçen günler, sayısız tetkikler olarak geri dönüyor. Gazoz’un bana yaşattığı sayısız güzel şey karşılığında, layıkıyla yaptığımı düşündüğüm ve iyi ki o da bana denk geldi dediğim tek şey sanırım bu. Onun sevgisi ve sorumluluğu, ihtiyacı olan her şeyin giderilmesi; bu hayatta hesabını vermekle yükümlü olduğum tek şey.

Bunun karşılığında ise, o bana unutulmayacak sayısız güzel an ve duygu vermeye devam ediyor. Öyle ki, biraz eli kalem tutsa; “bu ilişkide hep veren taraf benim sanırım” diye karşıma dikilip hesap sorabilir gibi geliyor. Bu yazı dizisinde, sizlere Gazoz’la yaşamanın ayrıcalıklarından bahsetmeye çalışacağım.

Evet Sevgili Mahmutterlar! Eğer Gazoz’la hayatı paylaşıyorsanız;

 • 26 yaşına kadar yüz üstü ya da yan yatan biriyken, artık yalnızca sırtüstü yatıp onu göğsünüzde uyutmanız gerektiğini kabullenmeniz gerekir. Minik kalbini kalbinizin üstüne koymadan uykuya dalmasını istemek, tüm gün işten gelmenizi heyecanla bekleyen birine yapılacak en büyük haksızlıktır.
 • Klozeti ne için kullandığınızı gözlemleyip, ondan öyle bir beklentiniz olmadığı halde bir gün siz dişlerinizi fırçalarken çişini oraya yaparak sizi şok edebilir, kum temizlememeniz için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu gösterir.
 • Arkadaşlarınız gelirse, sizinle oturmak ister. Masada iseniz masada, koltukta iseniz koltukta, yerde iseniz yerde. Ona açılmış bir yer yoksa, bu talebini kibarca dile getirir. Uzun, ince bir “miiyyy” her zaman bunun içindir.
 • Geçen 5 senede olduğu gibi gelecek yıllarda da onsuz duşa girmeniz söz konusu dahi olamaz. Bu Gri Çocukluk Kitabı’nın değişmez maddelerinden biridir. Suyu, ıslanmayı, etrafı ıslatmayı, ıslanan şeyleri izlemeyi pek sever.
 • Ömründe ilaçlı mamasından başka bir şey yememiştir. Islak mama dahi sevmez, tek zaafı zeytindir. Zeytin yalamak için catnip’inden vazgeçer. Zeytinyağı kutsalıdır.
 • Koltukta siz nasıl oturuyorsanız öyle oturur. Sol ön patisini koltuğun koluna uzatır; dik durur, kamburunun çıkmamasına özen gösterir.
 • Dünyadaki tüm insanları sever fakat benzin istasyonlarındaki pompacılara süper ayar olur. Evde kedi, arabada ise kalesini koruyan bir kaplan kesilir. Onu tıslarken duyabileceğiniz tek an, bir pompacıyla göz göze geldiği andır.
 • Araba demişken; yolculuklarda arabanın modeline göre tüm seyahati arabanın arka camında ya da vites kutusunun orada geçirir, arabaya bindiği ilk 10 dk.da bu karar verilir, seyahat uzunluğu ya da koşullarına göre katiyen değişmez.
 • Yazları sırt üstü, kışları yüz üstü uyur.
 • Evde temizlik olduğu günler temizliğe eşlik eder. Gecesinde horlayarak uyur.
 • Ağladığınızda kucağınıza çıkar. Burnu siyah olmasına rağmen içi pembe olan patileriyle yüzünüzü iki yandan tutar, yanaklarınızı yalar. Kollarıyla boynunuza sarılarak uyur. Üzgün olduğunuzu sezer ve istisnasız sezdiği her seferde bunu yapar. Hastaysanız bunu anlar. Ağrıyan yerinize patisini koyarak kucağınıza çıkar. Çok hastaysanız, onun da böbrek sorunları artar. Birlikte hasta olursunuz, ilaç saatleriniz kesişir.

Yazının başında da anlattığım gibi saat 5’te feci bir mide bulantısıyla uyandığınızda, aldığınız ilaçların da etkisiyle, yatak odasından banyoya giden yolu 4 milisaniyede katederken; koşarak peşinizden gelir. Sonra sizinle yatağa döner. “Zor günler geçirdik, ama güzel şeyler de oluyor” dersiniz, “miyyyyrr” diyip sokulur ve asla yalnız olmadığınızı size hissettirir. İşte Gazoz’la hayat böyle bir şeydir.

img_4947

Yazar: melahatbaykusolsam

hayata karşı çok ilgiliyim.

8 thoughts

 1. Sofi’ciğimin ilk göz ağrımın firari olduğu şu günlerde burnumdan balon çıkarttım sayende Gazoz kardeş, sağolasın. Bak bu Melis bizim aşırı kıymetlimiz, bu kızı üzersen karşında beni bulursun Gazoz biladerim ona göre.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s