Kısa kısa Kosta Rika ve Jules Verne’e saygı

img_1436

Çocukken çok okurdum. Zaten yapacak daha başka bir şeyim de yoktu, küçük ve sıkıcı bir yerde çocukluğu geçen şanssızlardansanız ne demek istediğimi anlarsınız. Harfleri anlamlı kelimeler ve cümlelere dönüştürdüğümde ilk Mary Poppins ile tanıştım. O yüzden kalkık burunlu bu hanımefendinin yeri başka ama Jules Verne’ler de hep başucumdaydı. Okuduğum ilk romanı Esrarengiz Ada ile bu gezgin Fransız’ı öyle çok sevdim ki kapağında ismini gördüğüm tüm kitapları hatmettim. Dünyaya dair ilk görüşüm de hayat bilgisi derslerinde tanıtılan kutuplardan basık portakal şekilli dünya değil, Jules Verne’in anlattıkları oldu. Evdeki atlasları onun anlattığı yerleri bulup işaretlemek için kullanmaya başladım. Kalküta, Ümit Burnu, Amazonlar… Kitapta bahsettiği Amazon nehri çok çok çok genişti. Bir kanonun bir yakadan diğer yakaya gitmesi zaman alıyordu, kafamda hep o genişliği canlandırmaya çalışıyordum. Benim yaşadığım yerdeki nehrin gözümde hiçbir değeri kalmadı. Amazon olmayacaksa olmasın.

Kaptan Grant’in çocuklarının yatak yerine hamakta yatmasına özenirdim. Benim bildiğim hamaklarda dönmek isterseniz düşüyordunuz, yağmur ormanlarındaki köyün hamağında durum nasıldı? Dönmeden mi uyuyorlardı?

Ülkemizin jeopolitik önemi malum, her derste ısrarla tekrarlanırdı bu jeopolitik önem ama benim için o kadar da önemli değildi çünkü 36-42 kuzey paralelleri ve 26-45 doğu meridyenleri tropikal iklim kuşağına uzaktı. Bu nedenle tropikal meyvelere aziz muamelesi yapardım. Ananas ve hindistancevizine hayrandım çünkü bilmediğim o dünyanın büyükelçileriydi ve biraz da kıskanırdım. Çünkü ananas, meyve kimliğine rağmen seyahat edebiliyordu ama ben anadolu lisesi sınavlarına hazırlanıyordum.

Çok fazla arkadaşım yoktu, Jules Verne’in karakterleri bu açığı doldurdu.

Sonra büyüdüm, annemin kitaplığına terfi ettim, başka yazarlarla tanıştım, Jules Verne’i unuttum.

Unutmamışım.

Kosta Rika’ya gidince anladım ki aslında içimde saklıymış. Şu ana kadar gittiğim her yerde onun bir kitabına referansta bulunuyormuşum aslında. Mercan adalarında, balona binerken veya fil sırtında yolculuk ederken… Kosta Rika’da ise , en sevdiğim romanlarında anlattığı ormanlar önüme serildi. Çeşit çeşit hayvan, okyanusa dökülen geniş nehirler, kanolar, timsahlar. Yerliler ve hamak. O nedenle bence Kosta Rika’yı herhangi bir turistten daha çok sevdim.

Bu sefer uzun uzun yazmayacağım, çünkü Kosta Rika çok güzel bir ülke. Her karışı güzel. O yüzden fırsatınız olursa her yerine gidin. Aşağıdaki minik bilgilerin dışında sorularınız olursa yorum bırakabilirsiniz.

 • Kuzey ve Güney Amerika’nın birleştiği yerde, yağmur ormanlarıyla kaplı minik bir ülke Kosta Rika, güneyinde Panama kuzeyinde ise Nikaragua var. İki okyanusun arasında sıkışmış izlenimi veriyor. Güzel haber, Türkiye vatandaşları vizeden muaf.

Processed with VSCO with m3 presetProcessed with VSCO with g3 presetProcessed with VSCO with c1 preset

 • Ülkenin sloganı Pura Vida. Saf hayat anlamına gelen Pura Vida’ya her yerde rastlayacaksınız. Teşekkür etmek ve hoşçakal demek yerine ‘pura vida’ diyor Kosta Rikalılar.
 • Kosta Rikalıların dünyanın en mutlu insanları olduğu söyleniyor. Bence de Danimarkalılardan daha mutlu görünüyorlar.

Processed with VSCO with g3 presetProcessed with VSCO with m3 presetProcessed with VSCO with g3 preset

 • Kosta Rika sık sık hayvanat bahçelerini kapattığı haberleriyle gündeme geliyor ama bu bir haber değil, ülkenin kendisi dev bir hayvanat bahçesi zaten. Köprüden geçerken timsahlara selam verdiğiniz, maymunların tepenizde dolaştığı, balinalarla yüzdüğünüz, en güzel kuş türlerine ev sahipliği yapan bir yer. Bitki örtüsü olarak da Mahmut’un header’ı…
 • Kuru sezonda giderseniz aşırı sıcaktan bunalabilirsiniz. Yağışlı sezon da günlerce durmayan bir yağmur anlamına gelmiyor. Çok fazla yağıyor ama birkaç saat sürüyor ve duruyor. Tekrar gidecek olsam yine yağışlı sezonda giderim.
 • Ayahuasca gibi deneyimlere açıksanız Kosta Rika’da da bu konuda yardımcı olabilecek şamanlar var ama bu deneyim için ‘gitmesi kolay dönmesi riskli’ dendiğinden ben bulaşmadım.

Processed with VSCO with g3 preset

 • Ülke içinde pek çok aktif yanardağ var. Arenal’i görmeden dönmeyin. Bölgede zipline yapma şansınız da var, ilgi duyuyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz.

 

img_0274-1

 • Rio Celeste, Arenal’e yakın bir doğal parkın içinde. Devasa yemyeşil ağaçların içinde gerçek olamayacak kadar mavi bir su. Suyun bu kadar mavi olmasının sebebi volkanik elementler.

img_1443img_1441img_1438

 • Tortuguero ülkenin doğusunda, Karayip kıyısında bir kasabacık. Bu kasabaya sadece kanolarla gidilebiliyor; belli bir yere kadar gidip aracınızı bırakıp kano ile devam ediyorsunuz. Dünyanın en sevimli kasabalarından biri olabilir. Gece karanlığında kocaman deniz kaplumbağalarını görmek ise muhteşem. Kaplumbağanın yumurtalarını bıraktıktan sonra ağır ağır denize yürüdüğü ve dalgalar içinde kaybolduğu sihirli anı unutabileceğimi sanmıyorum.

img_1434Processed with VSCO with p5 presetProcessed with VSCO with g3 preset

 • Jacó ülkenin batısında, Pasifik okyanusu kıyısında bir sörf şehri. En azından gitmeden önce o kadarını biliyordum, bir yandan da Orta Amerika’nın seks turizminin merkeziymiş. Ummadığınız bir anda ahlaksız tekliflerle karşılaşırsanız şaşırmayın.

 

Processed with VSCO with g3 preset

 

 • Jacó’nun güneyindeki Uvita en sevdiğim yerlerden biri oldu. Ekolojik otellerle dolu, yoga ve meditasyon için gelen çok fazla yabancı var ama benim gitme sebebim daha çok Humpback balinalarını görmekti. Şnorkel için gelenlerin de oldukça fazla olduğunu ekleyeyim.

img_1440

Processed with VSCO with g3 preset
 • Kosta Rika mutfağı ağırlıklı olarak taze meyve ve sebzelere dayalı. Bununla birlikte etin de en sağlıklısı, antibiyotiksizi, tazesine ulaşabilirsiniz. Casado en ünlü yemekleri. Peru’nun ceviche’si de burada her yerde bulunabiliyor. Pina colada’nın en lezzetlisini denemeden dönmeyin.
 • Ormanda yapacağınız yürüyüşler için yanınıza uygun ayakkabı ve kıyafet almayı unutmayın. Zika vakaları görüldüğü için vücuda sıkılan sivrisinekten koruyucu spreyler de önemli.

Processed with VSCO with g3 preset

 • Mutlu Kosta Rikalılar gece araç kullanırken canileşebiliyorlar. Gitmeyi düşünüyorsanız ve araba kiralayacaksanız çok dikkatli olun, karanlıkta yola çıkmamaya çalışın. Bir de arazi aracı düşünmenizi tavsiye ederim. Pek çok yola normal araçla giremeyeceksiniz çünkü.

 

 

6 thoughts

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s