Gönüllü Gümüşdil olmak isteyen?

“Zamanın başlangıcından beri, öykü anlatanlar izleyicileri sözcükleriyle büyüledi. Ama daha da nadir bir armağan mevcut. Yüksek sesle okuyarak karakterlere can verebilenler var. Gümüşdil diye bilinen bu kişilerin çoğu, yeteneklerini gizli tutmayı tercih ediyor ancak bazıları bu armağanın farkında bile olmuyor, çok geç oluncaya dek.”

Inkheart’tan

Hatırlayanlar vardır, bundan 5-6 yıl önce televizyonlarda dönüp duran bir Telefon Kütüphanesi reklamı vardı; Raskolnikov 18. yüzyıl Rusya’sında evinden çıkarken günümüz Türkiye’sinde bir adam onu izliyordu. İzliyor muydu? Duyuyordu, hayal ediyordu, demek ki izliyordu işte. Görmesi ya da görmemesi konudan bağımsızdı.

Bildiğim kadarıyla, bu reklam sayesinde ulusal kanallarda ilk kez ve bu kadar sık duyuldu Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM). Türk Telekom ile yapılan bu işbirliği ne kadar sürdü, bu arada kaç kitap okundu ve kaydedildi bilmiyorum. Ama ben o zamandan beri aklımda yer eden gönüllü okuyuculuğa, bundan yıllar sonra çalıştığım şirketin sosyal sorumluluk aktiviteleri kapsamında katılabildim.

getemlogoGETEM yetkilileri şirkete gelip anlattılar gönüllü okuyuculukla ilgili bilinmesi gerekenleri, deneme kayıtları yapıp yolladık, onaylandık, talep edilen kitaplar arasından kitabımızı seçtik ve okumaya başladık. O arada iş öldü ama ortaklık bitmedi. Şu aralar, okuduğum ilk kitabın ses kayıtlarını yakında teslim edecek olmanın heyecanı içindeyim. Pek bir marifet değil tabi, sonuçta dünyayı kurtarmıyoruz ama gönüllü işlere ucundan kıyısından bulaşmış olanlar bilirler bu minik mutlulukların ne kadar yer kapladığını.

Mutluluk sıvı gibi bence. İnsanın içinin şeklini alıyor.

Neyse, konuyu dağıtmayayım şimdi de bir işe yarayayım. Gönüllü okuyucu olmak için ille de şirketinizdeki iletişim departmanını beklemenize gerek olmadığı müjdesini vereceğim aslında. GETEM’in internet sitesinden Gönüllü Okuyucu Olmak İstiyorum bağlantısına tıkladığınızda gereken tüm bilgileri bulabiliyorsunuz. Burada bulduğunuz dosyalara göz gezdirip, deneme kaydını istediğiniz herhangi bir kitapla, istediğiniz şekilde yapabiliyor ve GETEM’e e-posta ile iletiyorsunuz. Kaydınız dinlendikten sonra her şey tamamsa onaylanıyor ve kitap seçme ile devam ediyorsunuz; yoksa “sesiniz çok alçak”, “arka plan gürültülü” gibi yorumlarla deneme kaydını tekrar göndermeniz isteniyor. Böylece, seçeceğiniz kitabı kaydettiğinizde de düzgün ve net bir kayıt yapacağınızdan ve zamanınızın boşa gitmeyeceğinden emin olunuyor.

Audiobook concept

Sesli kitap okumanın göründüğünden zahmetli olduğunu söylemem gerek. Muhtemelen en son ilkokulda, kurdeleyi hak etmek için yapmamız beklenen bu aktivitede, kendi kendime kitap okur gibi hızlı ilerleyemiyorum. Sesimin tonuna, anlaşılabilir olmaya dikkat etmek, yanlış okuduğumda ya da bir sözcüğe dilim dönmediğinde cümleyi baştan almak durumundayım… Ancak güzel bir haber de var: Eskiden bu iş için bir bilgisayar programı indirmek ve bir de onu kullanmayı becermek gerekirken, şimdi elimdeki iPhone’un halihazırda mevcut olan ses kayıt programı bile kabul görüyor. Dolayısıyla hem kitap, telefon ve mikrofonlu kulaklıktan başka bir alet edevata ihtiyacım yok; hem de yanlış okuduğum yeri baştan almak çok kolay. Üstelik, öyle çok hızlı olmam da beklenmiyor zaten; seçtiğim kitabı 3 ayda teslim edebilmem yeterli. 3 ay, bir tek kitap için oldukça uzun bir süre.

Sesli kütüphaneyi zenginleştirmek, en azından gönüllü okuyuculuğun detaylarına göz atmak için tam buraya bir tık lütfen. GETEM’den önce, sesli kitap okuyan bizlerden bilgi almak isteyenler de yazıya yorum bırakabilirler; sothyz ya da ben en kısa zamanda yanıt veririz. Bir de şu var: Kayıt cihazlarındaki sesini dinlemekten hiç hazzetmeyen ben bile bu işe girişebildiysem, azıcık boş zamanı olan herkes yapabilir, emin olun.

(Görseller, google images’dan alınmıştır.)

Yazar: bellatrixbegins

twitter, instagram: @bellatrixbegins kişisel blog: www.bellatrixbegins.blogspot.com Daha ne diyem, Mahmut mu diyem? (DEDİ)

9 thoughts

 1. Kendi sesimi duymaktan öylesine rahatsız oluyorum ki anlatamam ama yazını okuyunca aşırı derecede heveslendim ve bir işe yaramak istedim, sanırım deneyeceğim :)

  Beğen

  1. Kesinlikle denemelisin, özellikle yazdım o sesinden hazzetmeme kısmını – pek çok insanda var o çünkü :)

   Beğen

  1. Çok teşekkürler! Cep telefonundan olmadı, sabit hat da olmadığı için deneyemedim ve yazmak istemedim o yüzden; ama hala dinlenebiliyorsa ne mutlu…

   Beğen

  1. Merhaba, benimki 1-2 haftada onaylanmıştı ama bazen e-mailleri gözden kaçırabiliyorlar, ben tekrar bi hatırlatmıştım kendimi diye hatırlıyorum :)

   >

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s