“Sigarayı bıraktım” demek için 3 gün beklememek

5 yıldır içtiğim sigarayı bıraktım. Sigaraya başlayışımın, daha doğrusu paket taşımaya ve doktorlar sorduğunda utançtan hafif alçalan bir sesle “evet içiyorum” demeye başlayışımın ibretlik ya da ilginç bir hikayesi olmadığı için, bırakışımı paylaşayım istedim. Yıllarca akciğerlerine asfalt döşeyen kendisi değilmiş gibi, sigarasız geçirdiği ilk günden itibaren “çok zararlı mok zararlı” diye kafa ütüleyenlerden olmayacağım; bunun hiç işe yaramadığını, içine margarin tıkıştırılmış damarların başrolü oynadığı kamu spotlarından biliyoruz zaten… Lakin bu yazıyla insanlığa bir faydam da olursa ne mutlu bana.

Sigaraya başlamamda gerçekten ilginç bir taraf yok: Friends’teki Rachel’ı andırır şekilde, şirketin “temiz hava alma” molalarında başladım bu illete. Biliyorsunuz hiçbir şirket çalışanlarının sigara içmesini açıktan desteklemez; ancak sigara içmek zorunda olmak gibi geçerli (!) bir nedeniniz yoksa saat başı açık havaya taşınmanız ya kaytardığınız, ya da dedikodu yaptığınız manasına gelir… Neyse. Ayda yılda bir karşısına çıktıkça bir karanfilli sigara içen birinden; otlakçılığı kendine yediremediği ve zaten aromalı olmayan sigaraları ayık kafayla içemediği için paket taşıyan birine evrildim hızla. Bir molada üç sigara yutan zincir içicilerden olmadım, günde bir paket de bitirmedim hiç ama istikrarlı bir içiciydim. Ta ki Gana’ya gidip, son haftalarımda sigarasız kalana kadar. Çakmağın bile markette satılmadığı bir yerde mentollü sigara bulmak imkansız olduğundan ve sigara içmek için bile kapının önüne çıkmak, boğucu sıcağa karşı izolasyon istediğinden, bir süre içmeyiverdim. Türkiye’ye dönünce de, hiç bırakmamışım gibi devam ettim içmeye.

Çünkü zaten bırakmaya hiç niyetlenmemiştim.


Screen Shot 2016-09-16 at 12.35.56.pngAllen Carr’ın “Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu” kitabını, arkadaşlarının tavsiyesiyle okumaya başlayan kuzenimden öğrendim. Kindle’a attım ve epeyce bekledi o kitap; sonra bir gün, yine yurtdışında sigarasız kalmış ve onlarca avroyu sigaraya harcamaya içim elvermediği için tütün sarmaya terfi etmişken aklıma geldi kitap, okumaya başladım. Kitapla ilgili yazacaklarımı okurken kafanızda bana dair birkaç nokta olması faydalı olur:

1. Bir kitap okuyup / bir film izleyip hayatın değişeceğine inanmam.

2. Kişisel gelişim kitaplarına prim vermem, kendileriyle her fırsatta dalga geçerim.

3. İnanmadığım ama başkalarının gerçekliğinde direttiği şeyleri sırf “belki bir bilmediğim vardır, ben haksızımdır” diye denerim, adetimdir. Şimdiye dek haksız çıkmadım. (Bahçeşehir’deki o şarlatan medyuma verdiğim 100 liraya hala biraz üzülüyorum.)

Allen Carr’ın kitabını okumaya başladığımda kafamda sigarayı kesin olarak bırakma gibi bir niyet yoktu doğrusu. Yine de “bakın, kitap nasıl da işe yaramadı nanik naniiiik” deme hevesinde olduğum sanılmasın. Ruh halim daha çok “daha da zehirlenmeden bıraksam iyi olur aslında, elime de yakışmıyor meret, boşuna para harcıyorum, hoşlandığım insanlar genelde sigara içmiyor zaten, bu kadar insanın bir bildiği olabilir, deneyelim bakalım bir şey kaybetmeyiz” dolaylarındaydı. Bu sonuncusu özellikle önemli ve kitapta da bundan bahsediliyor: Sonuçta en kötü ihtimal sigara içmeye devam etmek olduğuna göre, bırakmayı denememeyi seçmek bayağı anlamsız (hoşlandığınız insanların tepkisine ise bel bağlamayın, benden söylemesi).

Yazının bu noktasından itibaren kitapla ilgili söyleyeceğim şeyler spoiler içerebilir. Ancak bunun hiçbir önemi yok, çünkü kitabın amacı belli, içinde ne yazdığını da hepimiz biliyoruz aslında. Sigarayı bıraktırma amacı güden bir kitabın, size sigarayla ilgili şimdiye kadar hiç rastlamadığınız çarpıcı açıklamalar ve şok edici pozlar sunmasını bekliyorsanız, şimdiden gidip goodreads‘te kitaba 1-2 yıldız verenler kervanına katılabilirsiniz (tek amacı kapağında yazan bir kitaba, bu tek amaca ulaşmasına rağmen düşük not vermek basbayağı kötü niyetlilik bu arada. “20 yıldır içtiğim sigarayı bıraktım” diye yorum yazan meczuba sormak isterdim, kitabı hangi edebi şaheserle karşılaştırdığı için elinin 2 yıldıza gittiğini…)

Yaklaşık yüzde otuzunu ilk oturuşta bitirdiğim bu kitabın bir aldatmaca olduğunu düşündüm başta, itiraf ediyorum. Çünkü yazar yeni hiçbir şey söylemiyor, ama bunları söylemeyeceğinden bahsederek sayfaları dolduruyordu; “size akciğer kanserinin en önemli sebebinin sigara olduğunu söylemeyeceğim, çünkü bunu zaten biliyorsunuz” gibi. Bir şeyi birkaç defa duymak bende alerji yarattığı için kitabı birkaç gün kenara attım, ama sonra belkibirbildiğivardır’cılığım baskın çıktı ve devam ettim. Şundan emin olabilirsiniz: Kitap gerçekten yeni hiçbir şey söylemiyor. Hatta halihazırda tiryakiyseniz, kitabı okuduğunuz süre boyunca sigara içmeye devam etmeniz önerildiği için sigara üstüne sigara yakıyorsunuz; çünkü insana sigaranın bahsinden ve görüntüsünden daha çok sigara içiren bir şey yok (sigaraya karşı hazırlanan kamu spotlarında bir süredir sigara görmeyişimizin nedeni de bu olsa gerek).

Kitaptaki tekrarların hipnoza benzer bir etkisi olduğunu okumaya devam ettikçe anladım. Sigara içerken kendimi “aslında bunun tadı gerçekten kötü ya” diye, “hakikaten de zevk için içmiyoruz bunu, sırf alışkanlık” diye düşünürken yakalamaya başladım. Hatta arada sigara içmediğim günlerin olduğunu hatırlayarak, nikotin bağımlılığından ziyade el alışkanlığının kölesi olduğuma hükmettim.

Kitabı bitirirken Carr “artık kesin karar verdiyseniz son sigaranızı yalnız başınıza ve sakin sakin için” dedi, ben kendimi hiç hazır hissetmediğim için sırf o gece üç sigara içtim. İnatçı biri olduğumu bilmeme rağmen, bu kadar insanda işe yarayan bir kitabın bana etki etmeyişine de bozuldum açıkçası. Ancak, ertesi sabah kalktığımda ağzımdaki çöp tadından, şimdiye kadar olduğumdan çok daha fazla rahatsız oldum ve son sigaram olduğunu bildiğim mereti söndürmek için epey sabırsızlandım.

“Hayatınızın bir anda güzelleşeceğini düşünmeyin” diyen Carr’a katılıyorum; böyle bir aydınlanma anı beklemek, 18 yaşına uyandığınız sabah ebeveynlerinizin size birdenbire yetişkin gibi davranaklarını ummak kadar nafile… Bir mucize vuku bulmuyor. Birdenbire acayip dinç, sağlıklı bulmuyorsunuz kendinizi; motivasyonel poster mankeni gibi kırlarda kollarınız açık koşturmuyorsunuz. Ama güçlü hissediyorsunuz. Muktedir olduğunuzu, bedeniniz üstünde kontrolün sizde olduğunu düşünüyorsunuz. Bunlar da epey yeterli.

Sırf ne kadar zamandır sigara içmediğimi ve böylece ne kadar paranın cebimde kaldığını (ya da kendime hediye alacak ne kadar param olduğunu) göreyim diye indirdiğim kick.it uygulamasına göre bu yazıyı yazmaya başladığım gün olan dün itibariyle 4,5 lira kardayım. Şu an ise tam iki gün oldu; yani ciğerlerim şimdiden bir paket ekside. Bu yazıya görsel ararken karşıma çıkan sigara bırakmakla ilgili mizahı bile başka bir şekilde algıladığımı hissediyorum.

Bu iki gün içinde aklıma sigaranın hiç gelmediğini söylersem yalan olur. Ne de olsa 5 yıllık alışkanlık kolay kaybedilmiyor. Bununla ilgili olarak Carr’ın bence en anlamlı tavsiyelerinden biri, sigarayı düşünmemeye çalışmayı bırakmak. “Her gece yatmadan yüzde doksan sigara düşünürüm” diyor Carr, “ve o pislikten kurtulduğum için ne kadar şanslı olduğumu.” Benim için de durum böyle. Sabah kahvesinin ya da akşam rakısının yanında sigaranın aklıma gelmemesi imkansızdı elbette ama o sigarayı içme ihtiyacı hissetmediysem, “bıraktım” demek için 3 gün, 3 hafta ya da 3 ayı beklememe gerek yok.

Ben sigarayı bıraktım. Ne derece inatçı olduğumu asıl bundan sonra göreceğiz.

Yazar: bellatrixbegins

twitter, instagram: @bellatrixbegins kişisel blog: www.bellatrixbegins.blogspot.com Daha ne diyem, Mahmut mu diyem? (DEDİ)

35 thoughts

 1. Bu adamın adını hep duyarım, ama sigarayı bırakmak için bu tür kitaplara bel bağlamayı hep zayıflık olarak gördüm. Çünkü muhteşem irademle tabii ki istediğim zaman sigarayı bırakabilirdim. (Bırakamadım.) Şimdi ilk kez bu kitabı edinme konusunda gaza geldim. Benim tek korkum, sigara bırakma sonrası alınan kilolar. Allen Carr bu konuyla ilgili de bir şeyler söylüyor mu?

  Beğen

  1. “Almazsiniz diyemem, ama almamak elinizde” diyor kisaca. Diyetisyen benzeri bir egitimi olmadigi icin fazla konusmuyor bu hususta ama “zaten sigara icmeyince nefesiniz filan acilacak, spor yapmak daha keyifli hale gelecek” filan diyor. Benim sahsi tecrubem ise, aksine 1 haftada 800 gram verdigim icin gayet olumlu :))

   >

   Beğen

 2. Sigarayı bıraktığımda vicks burun açıcı inhaler kullanmıştım bir süre. Biliyorum çok saçma ama işe yaramıştı. Özellikle sadece bir sigaracık daha içeceğim hepsi bu. En son son sigaram olacak, yalanlarını kendime söylemeye başladığımda bir fırt inhaller beni sakinleştiriyordu. Tabii abartmadan kullandımı da söyleyeyim.

  Beğen

  1. Burun spreylerinin uzun süre kullanılması önerilmiyor ama siz abartmadıysanız zaten problem yok. Bence herkes, işine yarayan her yöntemi deneyebilir – tabi başka bir bağımlılık ya da sorun edinmediği sürece…

   Beğen

 3. Sigarayı ilk önce hamilelik dönemlerinde bıraktım emzirme dönemlerinde hiç içmedim,sonra tekrar başladım,üstüne 6 yıl,4 yıl 1 yıl 3 ay bıraktım her defasında geri başladım ben bile kendimden sıkıldım başla bırak şu an 47 yaşındayım ve karar verdim 60 na kadar bırakıyorum.bu gün ikinci gün,kilo almıyorum yemek yiyemiyorum içimde atam bombaları patlıyor

  Beğen

  1. Yorumunuzu geç görmüşüm. Umarım tekrar başlamamışsınızdır; yazıda da dediğim gibi sırf sigarayı bırakabildim diye “ıyy, siz neden hala içiyorsunuz?” deme hakkını kendimde bulmuyorum. Kimi insan bırakması gerektiğini biliyor ama içinden gelmiyor bırakmak, bunu da anlıyorum. İtiraf etmeliyim ki ben bu yazıyı yazdıktan sonra birkaç kez, özellikle de içki eşliğinde sigara içtim. Daha yakar yakmaz “bu ne ya?” dedim ve bıraktım çoğunlukla yarısında, ama hiçbir zaman ertesi sabah kalkıp sigara yakmak istemedim. O yüzden, sigaraya bir kez başlayınca o alışkanlığın maalesef edinildiğini yakinen biliyorum, bi kere telefonunuzu verdiğiniz için yıllarca sms almaya devam ettiğiniz uyuz markalar gibi sigara :(

   Beğen

 4. 63 yaşındayım..bırakalı 8 yıldan fazla oldu..sigaraya ortaokul yıllarında başlamıştım o şimdi yok..irade..

  Beğen

 5. Merhabalar. Ben yaklasik 15 yildir bu mereti içiyordum. Lise yillarimda basladigim sigara serüvenine artik son verme karari aldim. Bunun icin kullandığım formül ramazan ayında bulundugumuz için buna son verme istegi oldu. Su an ramazan ayinin 12.nci gunu ve agzima sürmedim. Ara ara yokluk hissediyorum fakat bunu bastirabiliyorum. Zaten gunduzleri oruç geceleri de biraz sıkınca sorun kalmiyor. Yalnız sunu soylemeliyim burnum o kadar keskinlesti ki her kokuyu aliyorum muhtesem! Cesitli sebepler olabilir ancak eger sonunda kurtulduysaniz her formül kendi capinda etkili olacaktir. Bu formülü oruçla bırakmayı deneyin derim. Sağlıklı yaşamlar..

  Beğen

  1. Ne güzel söylemişsiniz; eğer sonunda kurtulduysanız her formül etkili olabilir. Benim için kitao yeterli oldu, hala içmiyorum. Sizin için de oruç işe yaradıysa ne mutlu, umarım kalıcı bir bırakış olur.

   Beğen

   1. Merhabalar. Evet Ramazan ayında bırakmış olduğum sigarayı hala şükür ki elime almadım. Artık sigara içme isteğim aklımın ucuna gelmiyor 15 yılımı nasıl bu merete harcadım üzülüyorum. Evet bırakalı tam 38 gün oldu sigara içmediğim zamanlarda yaşadığım yoksunluk içgüdüsü tamamen ortadan kalktı. Beynim ilk edapta sigara içmemi emrederken 3 hafta sonra lütfen iç demeye başladı kısık sesle sonra o da kayboldu ;) Arkadaşlar bu gerçek ben bıraktıysam emin olun herkes bırakır. Sizden ricam bırakmak için denemeler yapın. Sağlıklı yaşamlar..

    Liked by 1 kişi

 6. Sigarayı bırakmak çokk kolay kendi içinizde bir mücadele veriyorsunuz içmeden de oluyor mutluluğuyla devam ediyorsunuz. Yaşama sevincini kaybettiğinizde en yakınızdaki sigarası olana verse deyip tekrar başlıyorsunuz tamam sinirinizi azaltmıyor üzüntünüzü sevince mutluluğa çevirmiyor ama bir iki başlıyorsunuz yorumu yazarken aklıma geldi insan yaşama sevincini kaybedince hiçbir şeyi umursamıyorum heralde.

  Beğen

  1. Yaşama sevincini kazanmanın çözümü sigara değil. Olsaydı kimseyi sigaradan uzak tutmak mümkün olmazdı. Ben açıkçası şundan yanayım: Sigarayı içen içsin ama bunun için yaşam sevinci, gerginlik vb gibi sebepler öne sürmesin. İstedim, içtim desin. Bu daha doğru oluyor.

   Beğen

 7. sigarayı bıraktım. ikinci günümdeyim.allen car videosunu izledim.kitabı okudum.okurken bir karton l&m içtim.temmuz 2007de başlayan ahmak ilişkime son verdim.nikotin canavarını kalbimin en karmaşık dehlizlerine attım ve bitti. arada canım çekse de BEN ÖZGÜRÜM!!! diyorum ve o tek sigarayı yakmıyorum…

  Beğen

 8. Merhaba 29 yaşındayım 12 yıldır sigara içiyorum.2014 yılındaki bırakma denememde 3 ay sonra ve 2015 yılındaki bırakma denememde 2 ay sonra geri başladım. sigaradan nefret ediyorum bugün 6. gün inşallah başlamam bir daha. Bu arada son 3 gündür çok ağır bir nefes darlığı çekiyorum. Aldığım nefes resmen yetmiyor derin derin nefes alma isteği duyuyorum. bu durum normal midir?

  Beğen

  1. Geçmiş olsun, ne yazık ki ben hekim değilim, hala nefes darlığı çekiyorsanız bir göğüs hastalıkları uzmanına görünebilirsiniz, belki solunum testi uygularlar. Fakat benim böye bir tecrübem olmadı, hatta daha iyi nefes aldığımı söyleyebilirim. Tekrar geçmiş olsun.

   Beğen

 9. Belki bir bırakmak isteyene yardımcı olur düşüncesi ile ben de bir kaç söz etmek istiyorum.6 yıl içtikten sonra 3 yıl içmedim.nikotin sakızı ile bırakmıştım.zaman beni 1 yıl başka bir ilde yalnız yaşamaya sürükledi.evli idim ve eşim uzaktaydı.yalnızlıktan kahve ve çay yanına sigara yaktım.başladım.herşey yoluna girince tekrar bıraktım.nikotin sakızı ile ki bırakmalarım cok fazla içtiğimde gerçekleşirdi.rahmetli babam ansızın teşhis konan rahatsızlığı (birden 6 ay ömür biçilmesi) birden 2 paket sigarata sürükledi.babamı kaybettim.rüyamda’ içme şunu ben burda nefes alamıyorum’ demesi ile bıraktım .bebeğim olacağını öğrendim ertesi günü de..içmedim.tayin durumu ile doğu iline gelmem ve bunalmamla tekrar başladım 1.5 yıldır içiyormuşum.halbuki kısa bir süreliğüne diye başlamıştım.dün oğlumun sigara paketinden bir sigara ile gelip ağzıma koyma cabası ile kendime geldim.şimdi yeniden defalarca o tek sigara ile başladığım ilişkiyi bitireceğim.başıma gelecekleri biliyorum.ilk gün kolay ve mutlu geçiyor.karar alınması ve içmemek.ilk gün şu ana kadar şu kadar içmiiştim vay be akşam oldu,yatıcam gün bitti en zoru diyorsunuz.ertesi günü bınu taşımak biraz ağırlaşıyor.yakmamak için dışarı atıyorum kendimi ya da sigara içemediğim ortamlar.diş sıkmalar ..yatağa atabilirseniz kendinizi akşam oh diyin..üçüncü gün kahvaltı,çay ,yemek ardından yakılanlar yakanızda olsa da..belki bir sakız,karanfik vs.hepi topu 3-4 dakikalık bir kriz. Ki babamın acısı ve kayıbına dayanmış bu yürek sigaranın yokluğuna mı üzülecek.uzun bir paylaşım oldu.belki sıkıldınız.olabilir ama ben dwfalarca gerçekleştirdiğim durumu illa ki blog okuyarak ,yaşanmış öyküleri ve benzerlikleri yakalayarak geöiriyorum.insan yalnız olmadığını bilsin.sebebim bu.kitabı ben de okudum zamanında izlemediğim film kalmadı..en güzel olanı yaşanmış paylaşımlar.en faydalısı bu.abartmayın! Mekan ,zaman arkadaş değişikliğine gitmeyin.normal yaşayın.çaya şeker atmamış gibi..hatta çayı şwkersiz de için.sigara düşlediğinizde 4 dk süren o macerayı düşünün.uzun twlefon sohbetlerinde içtiğiniz sigaranın hesabı yok
  .allen carr filmini izlemenizi tavsiye ederim.aslında söylwmek istediklerim bitmedi.tekrar yazacağım.oğlumu doya doya öpmek istiyorum.hepsi bu.

  Liked by 1 kişi

  1. Bu yazıyı okuyanlar genelde yorum bırakıyor, o yüzden yorumunuzun okunacağını düşünüyorum ve sevindim buna :) Teşekkürler. Geçmiş olsun :))

   Beğen

 10. Allen Car ‘ın Türkiye versiyonu Emre Üstünuçar’ı izledim. Ama videoyu izlemeden önceki gün bir arkadaşımın “sigarasız hayatın ilk günü” diye duvarına yazdığı yazı düştü benim duvarıma. Kıskandım onu. Keşke ben de bırakabilsem dedim. Allah çok çabuk duydu sesimi. O bunu yazdıktan sonra altında diğer arkadaşları ona yorumlarda zorlandığında Emre Üstünuçar’ı aç dinle yardımcı olur sana diye yazmışlar. O ara çok öksürüyordum ama öyle böyle değil. Hatta öksürüğüm hala devam ediyor. O gün doktor bana sigarayı bırakmak zorundasın.Sana ilaç vericem ama ilk tedavin sigarayı bırakmak olmalı. KOAH’a çevirebilir yoksa dedi. (Babam KOAH olduğu için 15 gün hastanede yattı 3 sene evvel. ) 2 tane oğlum var. Büyük olan spotları falan izliyor anlıyor tabi nefret ediyor sigara içmemizden bu arada. Kendimi onlara karşı da suçlu hissediyorum. Dişlerim rahatszı dişeti çekilmesi yaşıyorum ama dişeti tedavisi gördüğüm gün ağzım uyuşukken bile sigara içmiş insanım ben. TAM 22 SENE. 37 yaşındayım. 15 yaş böyle bir şeyi içmememiz gerektiğini ona alışırsak bırakamayacağımızı bilmediğimiz bir yaş herhalde. Yani ben sigara içip de ilk yaktığı sigaranın bir dakika öncesine dönmeyi istemeyen bir tane insan tanımıyorum. O yüzden 1-2 senedir içenlere daha fazla anı biriktirmeden bırak şu arkadaş sandığın düşmanı diyorum. Neyse O arkadaşımın yazısı ve doktor a rağmen o gün bütün gün normal bir şekilde devam ettim içmeye ve doktorun söylediğini yapmayı da hiç düşünmedim. Bırakamam ki diye. Fakat ertesi sabah erken uyandım. Bugün de benim sigarasız hayatımın ilk günü olsun dedim. 15 gün oldu. O gün Emre Üstünuçar ve Allen Car videolarını izledim. Bütün gün. Çok anlamlı geldi. Hiç aramadım sigarayı. O günden şu ana kadar da. Şimdi burnuma kahve kokuları falan geliyor. Birden içmek istedi canım ama buradaki yorumları okuyana kadar o isteğim de geçmiş. Bugüne kadar yani 15 gündür öyle aman aman canım istemedi. Tek derdim kilo alıyor olmak. Ama hakikaten nefesim öyle güzel açıldı ki yüzmeye falan gitmek istiyorum. Bakalım kilo olayını da öyle çözersek inşallah bu kötü tecrübeyi geçirdiğim 22 seneyi ucuz atlatırım.
  İradenize sahip çıkın. Bir taneden bir şey olmaz demeyin. Hiç içmeyen insanların istek duymayışı gelsin aklınıza. Onların nasıl gelmiyorsa aklına böyle bir şey kendinizi onlar gibi hissetmeye ya da başladığınız günün bir gün öncesini hatırlamaya çalışın. Başarılar dilerim..

  Liked by 1 kişi

  1. Yorumunuz için çok teşekkürler. Ne güzel benzer şeyler yaşayan ve sonunda kurtulan insanlar görmek. İçinizi rahatlatacaksa, “15 yaş böyle bir şeyi içmememiz gerektiğini ona alışırsak bırakamayacağımızı bilmediğimiz bir yaş herhalde.” yorumunuza katılmadığımı söyleyeyim; çünkü ben bunu pekala bildiğim bir yaşta, 26’da başladım sigaraya. 31’de de bıraktım. Yani bu sigaraya başlama durumunun çocuklukla ilgisi yok. Ama bırakmanın büyümekle var sanırım :) Sevgiler.

   Beğen

  1. Ben fazla bir kilo alımı yaşamadım ama hayatımda da iyi bir dönemdeydim, belki biraz da o yüzden yemeğe vermemişimdir kendimi… Yine de sigarayı bırakmak birkaç kiloya değer bence :)

   Beğen

 11. bende neredeyse 6 yıldır az da olsa içiyorum.ilk beş yıl hergün haftasonu hariç 2,3 dal içtim. son yıl haftada bir paket alıp içiyorum. paketi salı günü alıyorum perşembe yada cuma bitiyor. haftasonu almıyorum. tekrar salı günü alıyorum bu böyle devam ediyor. fazla içtiğim zaman tiksinti geliyor sigaraya karşı. ama o salı günü dayanamayıp alıyorum. ama inanıyorum ki bunu iki haftaya bir pakete düşürüp sonra ayda bir paket ve sonra mutlu son. kafama da böyle içmek hergün bi paket içmekten daha mı zararlı acaba sorusu geliyor herzaman. içmediğim 3 gün boğazım gıcık oluyor içtiği sigaralardan.

  Beğen

 12. Sigaraya başlamadan bir önceki güne dönmek için ufacık bir imkan olsa sonuna kadar kovalardım emin olun.Bu illeti içmeyeli 2 gün oldu.Tabi aman aman etkisi olmadı hemen ama son 1 senede kahvaltıda yemekte yemediğim kadar yedim iştah hemen açıldı.Tam kurtuldum mu onu bende bilmiyorum.Hiç içmek istemiyorum zaten kimse istemez böyle pis kokan bir şeyi.Ama bu pisliğe nasıl bilerek başladıysak aynı bilinçle de öyle temizleyip bırakmak bizim elimizde.Daha önce bırakıp başlayanlar daha da şanslı gerçekten sakın bu seferde olmadı diyip başa bırakmayı denememezlik yapmayın.İnanın bırakacaksınız.Ben eşim ve kızım için bıraktım.Annem babam da çok üzülüyordu onların etkisi çok bu olayda.Ama illada bir sebep arıyorsanız işin aslı şu ; illaki hepimiz bu dünyadan göçüp gideceğiz.Ama yaş 60 olunca sürünmeden bir hayat yaşamak istiyorum diyorsanız bu yeterli bir sebep.Yaşamak var; yaşamak varrr.İkisinin arasında dağlar kadar fark var.İnşallah bir gün herkes bu pislikten arınır kurtulur..

  Beğen

 13. Ramazan ayının baslamasiyla sigarayi birakmaya karar vermiştim. Ramazan bitti, bayaram 2. Sabahı ! Ne mi yapıyorum? Hesap. Evet yaklaşık 64$ cebimde kalmış, en belirgin fark sanırım cüzdanımda olacak. Nefes aldığımı hissediyorum. Ohh bee. 26 yıl sonra, 39 yaşımda sigara içmiyor olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

  Benim gibi sigarayı yeni bırakmış veya bırakacak olanlara nacizane önerim;
  “Bir taneden ne olacak” dememeniz, daha da önemlisi, başlarda minik kaçamaklar yapsanız da asla ve asla paket almamanızdır. Biraz sabırlı olun ve sigara olmadan da yaşanabileceğinin farkına varıyorsunuz.

  Haa bu arada,
  “Sigarayı bırakmak” falan gibi şeylere odaklanmayin. Biz bu pisliği içiyoruz arkadaş. Gerçekçi olalım. Ha ama artık bundan sonra “içmeyeceğiz” Sevgilim değil, karım değil, ben bunun nesini bırakayım. 🤣 Yani;
  İçmek ya da içmemek var. Hepimiz için;
  Basiralar, bol şanslar, sağlıklı yaşamlar dilerim.

  Liked by 1 kişi

 14. 8 yıldır sigara içiyorum sigara içmeyeli 7gün oldu, ara ara ciğerlerimin içinde karıncalar böcekler geziyormuş gibi hissediyorum, sigarasızlık çok zorluyor, keşke öğrenci olmasam çok param olsa ve gönül rahatlığı ile sigara içebilsem :(

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s