Harry Potter and the Cursed Child: Genç Potterhead’ler rahatsız!

21 Temmuz 2007’de Harry Potter ve Ölüm Yadigarları yayınlandığında J.K. Rowling bir çok defalar açıklama yapmıştı, epilogue bölümü sizi yanıltmasın, başka Harry Potter hikayesi olmayacak diye. Israrla her röportajında okuyucularını temin ediyordu. Çok da güzel bir karardı çünkü Harry ve dostlarının hikayesi çok güzel bir sona ulaşmıştı.

2

Sonra bir gün enteresan bir haber geldi. Harry Potter büyüyüp aile babası olmuştu, yepyeni bir hikaye vardı ve tiyatroya uyarlanacaktı! Oyun Harry ve arkadaşlarının son kitap ile bıraktığı yerden 19 yıl sonra, yani epilogue bölümündeki sahnelerle geri dönüyordu hikayeye. Harry ve arkadaşları birer yetişkin olarak sihir dünyasında ciddi görevler alırken çocukları Hogwarts’ta mini mini birler çalışkan ikiler olarak eğitilmekteydi. Harry’nin küçük oğlu Albus ünlü babasının, kendisiyle ilgili endişelerinin gölgesinde büyüyordu.

J.K. Rowling’in kendisiyle çelişmesi biraz üzse de aklım çıktı bittabii, çocuğum olsa bilet bulmak için kesecektim. Biraz sakinleyince ise oturdum, Londra’ya uçak biletini, vize ücretini, tiyatro biletini, konaklamayı falan üst üste koydum. Çocuğumun gül gibi olduğuna ve hiç de kesmeye gerek olmadığına karar verdim. Ama gel gör ki yeni hikayeyi kaçıracağım diye de geceleri gizli gizli ağlamaya devam ediyordum.

Oyuncu seçimleri, gösterim tarihlerinin belirlenmesinin hayhuyu derken zaman geçti, oyunu seyredemeyecek biz fakirler için de Harry Potter’ın doğumgününde, 31 Temmuz’da oyun senaryosunun kitap olarak çıkacağı duyuruldu. D&R da sağolsun 82,5 TL’cik fiyat biçtiği kitabı tüm dünyayla aynı anda satışa sundu.

1

Kitap roman değil bir oyun olduğu için hacimli gözükmesine rağmen oldukça çabuk bitiyor. İki uçak yolculuğu içeren 1,5 gün içinde rahatlıkla bitirdim. Peki beğendim mi? Ölümüne bir Potterhead olarak söylemek zorundayım ne yazık ki hayır. Öncelikle Rowling neden böyle bir girişime ihtiyaç duydu sorusunun duymaktan korktuğum cevapları var. Mükemmel bir kapanış yaptığı hikayeyi resmen deşe deşe kanatmış ve oldukça sakil, Rowling’e de HP dünyasına da yakışmayan anlamsız bir macera çıkmış ortaya.

3

Yazı bu noktadan sonra kitaptaki hikaye ile ilgili spoiler’lar içerecek!

  • Harry’nin babasız büyümesi ve çocuklarına ideal baba olamaması güzel bir yaklaşım. Ama mükemmel baba olmamakla çocuğuna “senin yaşamamanı dilerdim” demek arasında insan olmakla öküz olmak arasındaki kadar dev bir fark var. Bu hikayedeki Harry bizim tanıdığımız bildiğimiz ergen Harry’den bile beter.
  • Zaman yolculuğu ve paralel evrenler muhabbeti bulaştığı her hikayeyi tabir-i caizse bok eden bir mesele, oldukça karmaşık ve mis gibi kurduğunuz karakterlerinizi de olay örgünüzü de mahvetmeye çok yatkın. Neden bu konsept temel alındı da bütün hikaye buna güvenerek oluşturuldu anlam veremiyorum. Binlerce başarısız zaman yolculuğu / paralel evren hikayesi zaten var.
  • Hermione’nin okulda Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Dersi hocası olduğu paralel evrende tam bir cadaloz oluşu ve bunun Ron ile evlenemeyişine bağlanması dehşete sürükledi beni. Bunun cinsiyetçi bir yaklaşımla yapıldığına ihtimal dahi vermiyorum ama Rowling klasına hiç yakışmayan bir nokta daha.
  • Nasıl ama nasıl ama nasıl Voldemort’un bir çocuğu olduğunu ve bu çocuğun annesinin Bellatrix Lestrange olduğunu içine sindirebilir ve kitaba basabilirsin be kadın nasıl? Voldemort’un normal bir insan gibi cinsellik fonksiyonları olacağına hadi inandık peki Bellatrix ile hangi ara seviştiler, Bellatrix çocuk yaptı anne oldu falan? Yok artık gerçekten insana zorla LeBron James şakası yaptırır bunlar.
  • Harry’nin üç çocuğu var ama büyük oğlu James var ile yok arasında. Çocukcağızın adı bir kere geçiyor ondan sonra ne yaptı ne etti kimlerle arkadaşlık etti, hiçbir şey yok. Karakter yaratmada bu denli mahir bir yazar nasıl böyle bir şeye müsaade eder?

Spoiler’lar burada sona erdi.

Sevgiyle andığınız Harry’nizin, döne döne okuduğunuz kitapların tadı kaçsın istemiyorsanız bu hikayeden uzak durmanızı öneriririm. Belki tiyatroda harika bir esere dönmüştür, belki gerçekten de çok güzel bir oyundur ama kitaptan okuyunca ne yazık ki hayal kırıklığının ötesine gidemiyor.

İşte böyle.

NOT: Geçen gün Nişantaşı’nda önümden geçen, elindeki Ollivander’s kutusundan asasını çıkaran çocuk, asanın başına bir şey gelirse benden bil.

EKLEME:

Kitabın kapağında

Based on an original new story by

J.K. Rowling

John Tiffany & Jack Thorne

A new play by Jack Thorne

yazıyor. Yeni hikayenin orijinal olarak Rowling’e, detaylarıyla birlikte yukarıda adı geçen üçlüye, oyun metninin ise Thorne’a ait olduğu anlamını çıkarttım ben buradan. Fakat haklı bir şekilde bu metni sadece Rowling’e değil, bu üçlüye mal etmenin daha sağlıklı olacağı konusundaki uyarısı için canım dostum Eda’ya teşekkür ediyorum.

Fotoğraflar:

http://www.lepoint.fr/pop-culture/lifestyle/harry-potter-et-l-enfant-maudit-que-disent-les-premieres-critiques-08-06-2016-2045145_2944.php

http://www.newstatesman.com/2016/05/new-harry-potter-and-cursed-child-pictures-analysis

http://www.comingsoon.net/extras/news/625141-harry-potter-and-the-cursed-child-play-gets-a-poster#/slide/1

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s