Olumlamalar

Sabah 7.30 oldu mu, Latin ezgileri çıkartarak titremeye başlıyor üst komşunun cep telefonu. Biliyorum ki benim telefonumun benzer ezgilerle, bambular ve vurmalı çalgılarla titremesine daha 8 dakika var. 7.30 ila 7.38 arasındaki yarı uyur yarı uyanık hâlimi kâr sayıyorum. 7.38 dedin mi doğrulmuşum, ayaklarım, gece boyunca üşümüş parkenin üstünde. “Ben kendine güvenen, ne istediğini bilen bir kadınım. Bugün güzel bir gün ve bugünün getireceği sürprizlere tamamen açığım!” diye geçiriyorum içimden. Güne böyle başlamanın devamında güzel şeyler olacağına dair bir yazı okumuştum internette. Bu tür öz-telkinlere “olumlama” deniyormuş. Annemin, “İyi düşün, iyi olsun. Canım kızım, sen her şeyin en güzeline layıksın!” demesi gibi bir şey. Eskiden böyle kendi kendimi olumlama filan gibi bir huyum yoktu. Bir sabah yine işe, hayata, üstlerime, sevgilime öfkeyle uyandım, sırf kendimle dalga geçmek için patlatıverdim bu “olumlama”yı. Gerçekten o anla ve kendimle dalga geçmek için söyledim, orada olsan inan sen de gülerdin.

Sonra bir bakmışım, işe gitmek için uyandığım her sabah kendi kendimi olumluyorum. Tabii her sabah aynı şeyleri söylemiyorum, bazen metin dışına çıktığım da oluyor. Örneğin, o güne özgü olumlamalar yapıştırıveriyorum. “Dün akşam yatmadan evvel ne yediysem, canım çok istediği için yedim. Vücudumun ihtiyacı olan çikolatayı bilerek ve isteyerek bedenime aldım. Bünyeme kabul ettim. Bunun bana zarar değil, faydası olacağına inandım, inanıyorum.” filan diyorum. Bazen, “Dün yaşanan olumsuzluklar, bugünümü etkilememeli. Her yeni bir gün, yeni bir başlangıçtır.” diye zırvalıyorum. Bu tip olumlamaları yaparken, fark ettiysen eğer, nedense üçüncü sınıf bir kişisel gelişim kadınıymışım gibi kelimeler seçiyorum: beden diyorum, bünye diyorum, evren diyorum… Mütemadiyen şimdiki zamanda bitiriyorum fiillerimi. Bak yine…

Her ne yaptıysam ve ne yaşandıysa, o an o şeyin yaşanması gerektiğine inandırmaya çalışıyorum kendimi. Mevlana gibi bir şeyim, ama Mevlana gibi de geniş değilim. Kendi kendimi olumladıktan sonra aksiyon almaya yönelik adımlar da atıyorum.

Dişlerimi fırçaladıktan sonra kendime oda sıcaklığında büyük bir bardak su alıyorum. Suyu kafama dikerken, “Her sabah açken içilen oda sıcaklığında bir bardak su, cildi güzelleştirir, bağırsakları çalıştırır, metabolizmayi hızlandırır.” diye geçiriyorum içimden. Bunu da birkaç sene evvel ofiste internette gezinirken, bir gazetenin sağlık ekinde okumuştum. Aslında o zamana kadar da her sabah, dişlerimi fırçaladıktan sonra bir bardak su içiyordum; ama o yazıyı okuduktan sonra o güne kadar içtiğim tüm su içmeler bir anlam kazanmış oldu. O güne kadar içtiğim ve o günden sonra içmeye devam edeceğim tüm kaynak suları yerini buldu. O güne kadar içtiğim suyun oda sıcaklığında olduğunu bile o yazıyı okuduktan sonra fark ettim. O güne kadar cahil gibi tezgahtan suyu alıp içiyordum işte. İşte sırf bu sebepten ötürü daha önceden içtiğim sular yeterince metabolizmamı hızlandırmıyordu sanki, cildim yeterince nemli ve taze değildi. Ha dağların el değmemiş kaynaklarından şişelenmiş suları içmişim, ha İstanbul’un musluk suyunu… Bu uyanışa nail olduğum an, o güne kadar bilinçsizce içtiğim tüm şişe sulardan özür diledim ve beni affederek yollarına devam etmelerini rica ettim. Böylece bunca zaman boşa içilen suların vücudumda bıraktığı gereksiz yük ve şişkinlikten kurtulmuş oldum. O günden sonra yükselen bir grafikle, tüm iç organlarım nefis bir ritmle üst komşunun Latin ezgileriyle titreyen cep telefonu gibi neşeyle çalışmaya başladı. Ruhsal dünyamdaki Mevlevi tutumumu, fiziksel dünyama da yansıttığım ve her ikisini bir potada buluşturabildiğim için mutluydum. Değil kendi kendimi sadece olumlamak, kendi sağ elimle yine kendi sağ elimi tutarak tokalaşabilirdim bile. Denedim, olmadı. Bunun yerine, uzanıp sağ omzuma ufak bir öpücük kondurmakla yetindim.

OT dergi Temmuz 2016 sayısında yayınlanmıştır.

One thought

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s