Pokemon Go: Dünya çıldırdı mı?

Hayatınızda hiç oyun oynamamış olamazsınız. Hepimiz en azından Nokia 3310’larımızda yılan oynadık, hiç boşuna saklamayın.

Şimdiyse ya yollarda kafası telefona eğik Pokestop arayarak yürüyen ekiptensiniz ya da kapitalizmin mankafalaştırdığı gençleri eleştirip sanal gerçekliğin dünyayı ele geçireceğini facebook arkadaşlarınıza duyurmakla meşgulsünüz.

En son bu kadar meczupça kendimizden geçtiğimizde Flappy Bird vardı. Dünyanın en anlamsız ve sinir bozucu mobil oyununda 8bit bir kuşu çeşitli engeller uçurmak gerekiyordu. Oyun öylesine zor ve saçmaydı ki bir anda fenomen oldu.

Bir hafta önce başlayan Pokemon Go deliliği ise bambaşka. İşler öyle bir hale geldi ki oynayan oynamayan herkes Pokemon konuşuyor. TV kanalları real-time marketing’le ekmeğinin peşine düşüyor, belediyeler parklara Pokemon aramaya gelenlere çay ve su ikram ediyor, Kanyon AVM Pokemon avı için organizasyon yapıyor. Üstelik oyun daha Türkiye pazarına verilmedi bile! Oynayan herkes çeşitli katakullilerle yüklemiş durumda telefonlarına.

photo363198098751729516

90’larda ve 2000’lerin başında çocuk olmuş jenerasyon için Pokemon’un manevi anlamı gerçekten çok büyük. Çizgi filmini izleyenler, Pokemon kartları biriktirenler, kendi Pokedex’ine sahip olmanın hayalini kuranlar (Pokedex nedir derseniz erken dönem bir iPad modeli diyebiliriz) şu anda çıldırmış durumda. Çünkü rüyalarında yaşadıkları Pokemon ustası olma macerası gerçek oldu. Evet beklenenden 20 yıl sonra ama kimin umrunda?

F2B3B83HHS9LSW8.LARGE
Pokedex

Temel olarak artırılmış gerçeklik ve GPS temelli Pokemon Go oyununda siz bir Pokemon avcısısınız ve çevrenizdeki Pokemonları avlayabilir, etrafınızdaki çeşitli noktalarda bulunan Pokestop’lardan oyunda işinize yarayacak itemlar elde edebilir ve gym adı verilen merkezlerde diğer pokemon ustalarıyla mücadele edebilirsiniz.

Oyunun benzerlerinden en büyük farkı evde veya başka bir yerde oturarak oynamanın mümkün olmaması. Sokak sokak dolaşıyorsunuz, camilere, parklara, bahçelere giriyorsunuz, mahallenizde hiç görmediğiniz 50 yıllık tarihi çeşmenin kenarına gidiyorsunuz. Bir yerde toplanmış 5-6 kişi görünce “kardeş Charizard mı Mewtwo mu?” diye yanaşıyorsunuz ve av hep birlikte devam ediyor. Diyanet bile memnun olsa gerek zira her camii Pokestop neredeyse.

İşin ekonomik boyutunun da çok kısa sürede büyüyeceğini görmek çok zor değil. Yakın zamanda kafe ve restoranların Pokestop olup müşteri çekebilmek için oyun geliştiricilerine para ödemesi, çeşitli takas sistemleri oluşması dün akşam yemeğinde erkek arkadaşımla bizim aklımıza gelen seçenekler sadece. Ayrıca oluşacak merchandise pazarını saymadım bile.

Oyunların negatif etkilerinin yanı sıra kişiler üstünde olumlu etkilerinin de bulunduğu bilimsel olarak ispatlanmış durumda. 2014 yılında yayımlanan çalışmada oyunların kognitif, motivasyonel, duygusal ve sosyal pozitif etkileri anlatılıyor (Granic, I., Lobel, A., & Engels, R.C.M.E. (2014) The benefits of playing video games. American Psychologist, 69(1), 66-78.). Oyun tasarımcısı Jane McGonigal’ın TED konuşmasında da benzer bir savunma yapılıyor. Oyunların aynı anda birden farklı konuya dikkatini verebilmeye, dünyanın sorunlarına farklı bakış açılarından çözümler getirebilmeye, el-göz koordinasyonuna katkısı olduğu belirtiliyor.

Pokemonseverler çok kısa sürede çok ağır eleştirilerle karşılaştılar. Boş işler peşindeler dendi (Pokemon Go oynamayanlar insan genetiği üzerine çalışıyor kalan vakitlerinde), sokakta telefona bakarak yürüyorlar dendi (çünkü hiçkimse telefonunu eline dahi almıyor sokakta!) insanlar gerizekalı, o yüzden oyun bu kadar patladı dendi, popüler olan her şeyin anında haterlarını de doğurması fenomeni aynen yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Gündeme gelen her konu hakkında yorum yapmanın milli spor olduğu memleketimizde oynayanı oynamayanı herkes iyi ya da kötü konuşuyor. Ekşi Sözlük’te oyunun başlığına girilmiş yüzlerce “oyunu oynamıyorum ve ne kadar da farklıyım” girdisi var.

Modern resme “iki boya atmış tuvale, bunu ben de yaparım” diyenler şimdi artık “bi app geliştirip zengin olmak çok kolay, çünkü herkes gerizekalı” demeye başladı. Kendilerini Appstore’un çıkmaz sokaklarında görürseniz benden de çok selam söyleyin, dilerlerse oyuna başlarken nasıl Pikachu yakalayabileceklerini anlatabilirim.

photo363198098751729514

Ana sayfada çıkan görsel şu videodan alınmıştır.

 

 

 

2 thoughts

  1. Socrates’ın da kendi zamanının teknolojisi, yazı yazmayı, en ağırından eleştirdiğini okumuştum bir yerde. İnsanların belleklerini körelttiği için unutkanlığa sebep olacağını ileri sürüyormuş. Yapacak bir şey yok; haters gonna hate. Bilimsel referansı bile olan inci gibi yazı <3

    Liked by 3 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s