Ters Yöne Kültür İhracı veya Neden Avustralya Bohemlerinden Ders Çıkarmalıyız?

Yıllar önce ilginç bir reklam kampanyasına denk geldim. “Tarih farklı akmış olsaydı ve kültürel hegemonya kuzeyin güneye değil güneyin kuzeye üstünlük kurduğu bir yönde gelişseydi bugün maruz kaldığımız popüler kültür neye benzerdi?” sorusunu sormuşlar. Afrika’nın bugünkü Amerika, yani bir nevi “benign hegemon” rolüne oturtulduğu çekimlerin fotoğraflarını inceleme şansım olmuştu.

Soru ilgi çekici olsa da kampanya fotoğraflarında uydurma “kültür” fazla düşünülmemişti. Bugünün Amerikan jet sosyetesinden kareler Afrika’da yeniden canlandırılıyor gibiydi. Konsept, “partileyen Amerikalıları” “partileyen Afrikalılara” çevirmişti, detaylarda hiç varyasyon yoktu, yozdu.

Ancak sordukları sorunun –Kuzey güneye değil, güney kuzeye kültür ihraç ederse ne olur?- bir süredir geçerliliği arttı. Instagram’da Avustralyalı veya Avustralya’da yerleşik birkaç blogger/model/tasarımcı/vizyoner yeni bir yaşam tarzı üretip pazarlıyor gibiler. Şeker rengi günbatımlarından, göz alabildiğine uzanan denizlerde yarı sualtı yarı su üstü fotoğraflara; egzotik fonlar önünde kaldırılan tropik meyve kadehlerinden, silikon denizkızı kuyruklarıyla yüzen denizkızı “kabilelerine”, güneşten açılmış dalgalı “sahil saçlarından” bitmeyen-tatil-bronzluklarına bu kadınlar alternatif bir hayal dünyasının mimarı gibiler. Ölümüne feminenler ama çok doğallar, doğaya aşıklar. Doğal dalgalı saçlarını illa süsleyeceklerse ortancalar takıyorlar. Aşırı güzeller, ama aşırı makyajlı değiller. Sportifler, ama kendilerini spor salonuna kapatmıyorlar, yüzüyor, sörf yapıyor, dalıyor, çıkıyor, eğleniyorlar. Ve alternatif bir moda akımını yavaş yavaş işliyorlar. Hepsi zarif, hepsi çingene ruhlu, hepsi gezgin, hepsi bohem ama hiçbiri bitli değil! Hayal bir fonda özgür ve mutlu bir hayat yaşadıkları algısını yaratmayı çok iyi başarıyor, beraberinde ürettikleri/sattıkları ürünleri de Kuzey yarımküreye dahice pazarlıyorlar. Kuzey yarım küreli bizler sanki dünyanın bu tarafını 30 yıldır kullandığımız eski bir apartman gibi yıpratmışız da onlar kendi bakir topraklarına daha yeni, daha sevimli, pırıl pırıl küçük bungalovlar konduruyormuş hissi yaratıyorlar.
İmrendiriyorlar!
İmrendirdikçe satıyorlar.

Peki kimden bahsediyorum?

GypsyLovinLight

Pembe-lila gökyüzü <3 turkuaz deniz fotoğrafları en iyi olan hesap. Finlandiya asıllı Avustralyalı bir kadının “evrenle hemhal olup içinizdeki ışığı yansıtırken size bu aksesuarlar da gerekebilir” yaklaşımıyla kurduğu online satış sitesini destekleyen sosyal medya paylaşımları dip düşürücü, hasetlendirici, “ah o gemide ben de olsaydım” dedirtici. 15 yıl biyomedikal natüropat ve şifacı olarak otizmli çocuklar ile çalıştıktan sonra tüm kalbiyle stil dünyasına atladığını ve hayatının en iyileştirici yolculuğunda olduğunu beyan ediyor. Helena Janneson Bense’in hem maddi hem de manevi olarak nasıl iyileştiğini sosyal medya hesaplarından takip etmek, takip ederken Türk işi halhalların Avustralya sahillerinde nasıl da “bohemian gypsy” bir ruhla ışıldadığına tanık olmak için link aşağıda.
Dipnot: Çin Helena’yı taklit etmeye başladığına, ürettiği aksesuarların yan sanayi versiyonları ona ait izinsiz fotoğraflarla aliexpress’te dolanmaya başladığına göre kültür ihracı küresel bir boyut kazanmış bile!
gypsyloveinlight instagram

Mahina Mermaid

Kazzie Mahina yıllarca denizkızı şovları yapmış Avustralyalı bir model/dalgıç. Çocukken bacaklarını bir iple bağlayarak “denizkızıcılık” oynadığı, bu sayede en yakın arkadaşları olan yunuslarla yüzebilme hayalleri kurduğuna dair romantik bir hikaye paylaşıyor. Denizkızlarının insan ve doğa arasındaki bağlantıya dikkat çekecek harika bir olgu olduğu inancı ile (şüphesiz bu alandaki tecrübesinin de etkisiyle) prototip denizkızı kuyrukları ve mono paletler tasarlamış, piyasaya sürmüş. Geri dönüştürülebilir malzemeden tasarladığı denizkızı kuyrukları ile sürdürülebilirliğe katkıda bulunurken küçük kızların doğayla içiçe spor yapmasını da teşvik etmek istiyor. Avustralya’da denizkızı kavramı bizdeki Barbie gibi. Bütün küçük kızların özendiği, popüler bir kavram. Ancak Mahina’nın paletleri yalnızca Avustralya’ya değil, Amerika ve Avrupa’ya da yoğun olarak satmaya başlaması kültürel etkiler açısından dikkat çekici.
mahinamermaid instagram

Ulyana Aster

Rus asıllı, Avustralya’da yerleşik saç tasarımcısı Ulyana çiçeklerle süslediği süper feminen dağınık saç modelleri ile kalplerimizi fethedeli birkaç yıl oluyor. Çıkış zamanında sadece bir fenomendi. Daha sonra çiçekli saç aksesuarlarını dünyaya pazarlamaya başladı. Bu aksesuarlarla Orta Doğu’nun ötesindeki dünyadan habersiz Eminönü eşrafının bile radarına girdi. Bunlarla yetinmedi, Şimdi Amerika, Avrupa ve Anavatanı Rusya’da kuaförlere saç tasarım atölyeleri veriyor, websitesinden saç modeli bazında yapılış videoları satıyor ve Avustralya’daki kuaför salonunda bahar dalları arasında hayal bir hayat yaşıyor.
ulyana.aster instagram

Nectar & Stone

Caroline Khoo 2013’te yenilebilir sanat tasarlama fikriyle yola çıktığında bu fikir aslında çoktan bayatlamıştı –pun intended– . Ancak fikre hakkını öyle iyi verdi ki yarattığı minik kekleri, küçücük dondurmaları, menekşelerle süslü waffle’ları, altın pırıltıları tam da dozunda kullanarak tasarladığı tatlıları yemelere kıyamazsınız. Magnolia Bakery yanında halt etmiş! İş tek merkezden küresel olarak pazarlanması zor olan gıda gibi bir konuya gelince bakıp da yalanacağımız instagram fotoğrafları biz uzak ve tekil tüketiciler için ana etki alanı oluyor ama haliyle çok karın doyurmuyor. Ancak sosyal medyadaki 350K takipçisinin yanı sıra Martha Stewart ve Apartment Therapy ile yaptığı işbirlikleri; Sony, West Elm ve Williams Sonoma gibi yaşam tarzı devleri ile çalışmaları güney yarımkürenin kuzeye kültür sıçratmasında ciddiye alınır mihenk taşları olarak yerini almış bile. Caroline bugünlerde gıdanın bozulabilirliğini aşan yeni bir pazarlama projesi üstünde çalışıyor: n&s’in muhteşem tatlılarını içeren –ve şüphesiz tüm dünyada satılacak – bir yemek kitabı!
nectarandstone instagram

Yazar: deniquo

Başıma gelenler hep senin yüzünden.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s