“Üzgünüm, sorunu anlayamadım.”

Bugün kendi aramızda yaptığımız bir konuşmada, İngilizlerin altın çağını yaşadığından bahsettik. Hayır, konumuz politika ve ekonomi değil. Müzik, yeme-içme ve sanat. Sonrasında farkettim ki, son dönemde tadı damağımda kalan şeylerde hep bir İngiliz dokunuşu var. Bugünkü konumuz yine bir mini dizi olan Humans. Janrı bilimkurgu diyebiliriz, ama bir kategoriyi öne çekme şansımız olsa ben bir numaraya dramayı eklerdim.

2015 yılı Haziran ayında izleyiciyle tanışan dizinin lansman hikayesi biraz ilginç. Persona Synthetics isimli şirket bir gün İngiliz TV’lerine reklam veriyor ve her şeyin çok hızlı geliştiği dünyamızda insanlar bunun bir viral olduğu ihtimalini akıllarına getirmeden ürünleri denemek için talepleriyle hatları kilitliyorlar, arama motorlarındaki arama sayısı çılgınlar gibi coşuyor. Şirketin ilgili videoda hizmet vereceğini iddia ettiği ürün ise sentetik bir insan. Evde, işte, bahçede kısaca aklınıza gelebilecek her yerde size yardım edebilecek insan görünümlü robotlar. Şimdi buraya bir Milliyet manşeti yakışır, “işte o video!”:

Buraya kadar her şey klişe gibi. Channel 4’ün dizisinde işler, paralel gelecekteki bu parlak günlerde; üretilen 6 kişilik sentetik grubunun aslında duygularının olduğunu öğrenmemizle değişiyor. İnsan doğasında olan acımasız duygular, özellikle ırkçılık, o kadar herkesin üzerinde durduğu konular öyle yerinde kullanılarak işlenmiş ki;  kendimi daha fazla ifade ederek istemeden de olsa spoiler vermek istemiyorum. AI denildiğinde içimizi bayan hiçbir şey barındırmayan bu 8 bölümlük AMC yapımı mini dizimizin ikinci sezonunun geleceği haberi de bitirdikten sonrası için teselliniz olsun.

 

Çok önerdikleri için dizinin peşi sıra Ex Machina‘yı izledim ama Humans çıtayı çoktan yükseltmişti. İyi seyirler Mahmutterlar.

 

Fotolar imdb’den alınmıştır.

 

Yazar: melahatbaykusolsam

hayata karşı çok ilgiliyim.

4 thoughts

  1. Bu dizi için alışveriş caddesi Regent Street’te “mağazamız yakında sizlerle” yazılarıyla kaplanmış gerçek bir dükkan kiraladılar! Yani sahiden her şey o kadar gerçekçiydi ki hemen alt köşedeki Channel 4 logosuna bile takılmadı çoğu insan. Eşik yükseltti.

    Liked by 3 people

    1. Bunu bilmiyordum. Vay be, insanların gerçek sanması normal, anormal olan galiba aniden buna çok ihtiyaçları varmış gibi davranmaya başlamaları ^.^

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s