Plus size ikiyüzlülüğü

Bir süredir büyük beden modellerin yükselişi malumunuz. Hatta sürekli “Aslında sağlıklı beden buymuş!” gibi içeriklere rastlıyoruz. El birliğiyle sağlıklı beslenmeyle, spor yapma ile kafayı yediğimiz bu günlerde bu içerikler epey dikkat çekiyor, büyük ihtimalle de fazlasıyla ‘tık’ alıyor.

Geçen gün Kelly Brook’un vücudunun dünyadaki en sağlıklı vücut olduğuna dair –tabii ki- bolca görselle süslenmiş bir galeriye rastladım. Zapzayıf olmayan, oldukça dolgun hatlara sahip bu kadının bel ölçüsünün ne kadar da iyi olduğu, kalçasının 0 beden olmadığı anlatılmış da anlatılmıştı. Bu tabii rastladığım ilk 0 beden olmayan vücut övgüsü değil. Çeşitli kampanyalar, her vücuda yönelik üretilen hazır giyim ürünleri, vücudunla barış içerikleri, markaların büyük beden alt markaları sürekli önümüze geliyor. Kendimi bu içeriklere tereddütle yaklaşırken buluyorum, özellikle de “sen de şunu giyebilirsin, senin de artık bir markan var” tadında aslında dışlayıcı mesajlar ve her şeyin aslında tüketime yönelik oluşu beni bu akımı takdir etmekten uzaklaştırıyor.

Gelelim başlıkta bahsettiğim iki yüzlülüğe, büyük beden modellerde ve bu anlamda bayraklaştırılan ünlülerde dikkatimi çeken bir şey hepsinin zayıf kadın yüzüne sahip olması. Avurtlar çökük, elmacık kemikleri çıkık, köşeli çeneler… Bize sunulanlar büyük beden kadınlar da olsa asla gıdılı, tombul yanaklı kadınlar değil.

0ed1ae68df8d38245160446e42cc7294

Çeşitli kontür makyajı teknikleriyle incecik gösterilen suratlar, yapıca ince yüzlü büyük beden kadınlar bu sektörde tercih edilenler oluyor. Dolayısıyla içeriklerin hedef kitlesinde olan kadınlara bedenleriyle barışık olmaları tembihlenirken aslında yine ulaşmak isteyecekleri, özenecekleri “makbul” kadın yüzü sunuluyor. Sonra gelsin Kardashian kontürü, gitsin photoshop hamleleri, çeşitli estetik müdahaleler.

Beni çokça ikileme düşüren büyük beden güzellemeleri konusunda sevgili mahmutterların da fikirlerini merakla bekler, şen ve esen günler dilerim.

4 thoughts

 1. Büyük beden mankenlerde beni rahatsız eden ama adlandıramadığım şeyi anladım sayende. Mesela göbekleri de olmuyor genellikle. Ona takılmış sanırım benim kafam da.

  Beğen

 2. Bir plus size marka için çekim yapıyorduk, dünyanın en iyisi dedikleri model geldi, sanırım İspanyol’du. Ben konuya yabacıydım o zamanlar, sokakta gördüğümüz normal, gıdısı olan biri gelecek sanıyordum ve anladım ki onların plus size anlayışı iri model kullanmak. Yani kendall jenner’ı 4-5 beden büyütüyorsun gibi. Her yer eşit oranda büyüyor. Kollar kocaman olsa da sallanmıyor. Bacakta kiloya rağmen selülit yok. Kadın sadece iri. Ve evet bu iki yüzlülük.

  Beğen

 3. bence bi karar verilmesi lazım: şişmanlıktan mı yanayız, yoksa doğallıktan mı?
  çünkü eğer ikincisi yoksa, sadece ilkinin olması pek bir şey ifade etmiyor. eğer gıdı, sallanan kol, bacakta gamze yoksa o zaman “plus size” model kullanmanın da bir manasını göremiyorum ya.
  ama ben göremiyor da olabilirim, aşırı mümkün.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s