Makyaj videoları

Makyaj videoları izlemek, herkesin yanında itiraf etmeye utandığım zevklerimden birisi.

Olaya tamamen yabancı olanlar için “neden makyaj videoları izlemeliyiz?” konusundan kısaca bahsetmek isterim. Aslında cevap çok basit; tabii ki tüketim çılgınlığına yakalanmak ve o alanda da hiçbir şeyden eksik kalmamak için izlemeliyiz. Vakit öldürmek de çok geçerli bir neden olabilir. Vaktinizi öldürürken birkaç beyin hücremizden de feragat etmeyi unutmuyoruz tabi ki. Video çekip youtube’a yüklemeyi ekmek kapısı haline getirmiş genç insanlara birkaç kuruş kazandırmak da ulvi amaçlarımızdan biri olabilir aslında. Diğer açıdan bakarsak, artık marketteki dondurmayı bile ya internetten araştırdıktan ya da birilerinden duyduktan gidip alıyoruz. Deneyimleyerek yaşamamanın takdir gören bir tarafı kalmamış gibi hissediyor, illa sizden önce birileri tarafından beğenilmiş ve onaylanmış şeyleri yapmaya veya almaya karşı derin bir arzu duyuyor da olabiliriz. Bu da kesinlikle geçerli bir sebep olarak sayılabilir.

Mesela diyelim ki, mevsimlerden yaz, yüzünüzde bir gariplik hissediyorsunuz. Hafif bir parlama diyeyim ben, gerisini siz hayal edin. Diğer insanlara bakıp, onların normal hayatlarına sanki nemden öldürmeyen, sıcaktan kavurmayan bir şehirdeymiş devam ettiğini görüp sorunu kendi cildinizde arayabilirsiniz. Ancak daha önce birkaç makyaj videosu izlemiş olsaydınız, şu ana kadar yalnız olmadığınızı bilir, acil durumlarda alınması gereken üç beş makyaj malzemesini ya beyninizin bir köşesine ya da ajandanıza kaydetmiş olur hatta çoktan almış ve denemiş olurdunuz.

Makyaj videoları izlemek için bu kadar geçerli sebeplerimiz olmasına rağmen yine de biraz seçiçi olmakta fayda var. Öldürmeye karar verdiğiniz fazladan vaktiniz ve beyin hücreniz olduğunda farkediyorsunuz ki aynı anda en az on youtuber da aynı ürünü hayatımın ürünü diyerek favori videosuna eklemiş, her makyajında kullanmaya başlamış. Kandırılmış hissetmenizi, en favori markalarınızdan sırf bu yüzden soğumanızı, elinizdeki ürünleri sorgulamaya başlamanızı asla istemem. Bu nedenle, reklam yapmayan, lansmandan lansmana koşmayan, içeriğine güvenilir ve bir nebze faydalı bilgiler paylaşan blogger ve vlogger’lar keşfetmeye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. İşte benim güvendiğim bazı Türk youtuber keşiflerim:

  • Cansu Dengey: Cansu zaten youtube harici işi gücü olan bir kadın, yani diğer youtuber’lar gibi lansmandan lansmana, bir otel açılışından diğer markanın kokteyline koşmuyor. Sadece kendi alışkanlıklarını, makyaj yapma tecrübesini ve favori ürünlerini paylaşıyor. Benim en sevdiğim özelliklerinden biri de, bir video yayınladıktan sonra diğeri arasında uzun boşluklar bırakmaması. (Çalışkan ve tertipli insanları her zaman bir başka severim, elimde değil.) Ayrıca, Cansu’nun bahsettiği ürünler, diğer youtube kanallarında ezberlediğimiz ürünlerden asla değil. Gerçekten merak ettiriyor ve alıp deneme içgüdüsü uyandırıyor bende. Umarım binlerce yüz binlerce takipçisi olur ama o hep sadece sevdiği ürünleri paylaşmaya devam eder.

 

  • Görkem Karman: Görkem’in kanalı aslında eskilerden bir kanal, onunla beraber kanal açanlar reklam yüzü oldular ancak Görkem bir yandan kendi işini yapmaya devam etmeyi seçmiş olmalı. Lansmanlarda ve partilerde görmediğiniz gibi, ağız birliğiyle favori ilan edilen ürünler hakkında samimi yorumlar yapabiliyor. Kendisine hediye olarak gönderildiğini, neden beğenmediğini söylüyor örneğin. Bu nedenle, Görkem’in kanalını başucunda tutmakta fayda var diye düşünüyorum. Bana göre, eksik kalan yanı kendisini çok fazla yenilemiyor oluşu. Devamlı küçültmekten bahsettiği bir makyaj koleksiyonu var. Kendi makyajında ve cilt bakım ürünlerinde de genelde memnun kaldığı ürünleri kullanma ve değiştirmeme eğiliminde. Böyle olmasını doğallığına ve içtenliğine bağlıyor ve takip etmeye devam ediyorum.

 

  • Ilgın Özgan: Ilgın aslında bir makyaj blogu değil, vloglarını ve deneyimlerini paylaştığı bir kanala sahip. Benim için ilham verici kişilerden, videolarını izlediğimde harekete geçme ve birşeyler yapma isteği uyandırıyor. Paylaştığı ürünler ve yaptığı makyajlar da kendi deneyimleri olduğu için güvenilir buluyorum. Bir marka işbirliği içerisindeyse de, özellikle duyuruyor. Bana göre, tek olumsuz tarafı kanalını düzenli güncellemiyor oluşu. Üste üste iki üç video yayınladıktan sonra uzun bir süre haber alamıyoruz maalesef.

 

  •  Ezgi Kırmızı: Ezgi de kanalında tamamen kendi tecrübelerini aktaranlardan. Daha önce kimsenin kullanmadığı bir ürünle kontür yaparken görebilirsiniz kendisini mesela. Oluşturduğu listeler de reklam çabasında uzak, orijinal içerikler. Makyaj yapmayı çok iyi bilmesi yada çok geniş bir koleksiyona sahip olması değil, tamamen kendi emeğini ve tecrübelerini aktarması onu sempatik yapıyor. Vloggerlıkla beraber bloggerlığa da devam eden Ezgi’yi esgilim.co dan da takip edebilirsiniz.

 

  • Aşkım İrem Aktulga: Çok çok geniş bir makyaj koleksiyonuna sahip olan Aşkım’ı daha önce hiç reklam yaparken görmedim. Fazla popüler olmayan konularda da içerik üretmesini ve makyaj harici konularda da deneyimlerinden bahsettiği aylık favori videolarını ilgi çekici buluyorum. Aşkım’ın kanalına girdiğinizde bir farklılık hissediyorsunuz, yapmacık olmayan, işe yarayacak bilgiler sunuyor ve bazı konularda elini taşın altına sokmaktan çekinmiyor.

 

Not: Bahsettiğim vloggerlarda herhangi bir içerik değişikliği ve reklamcılık başladığını gözlemlediğim takdirde hiç üşenmeden bu listeyi güncelleyeceğime dair söz veriyorum.

 

Görsel: Gpobana

4 thoughts

  1. yazıyı okuyunca hiç makyaj videosu izlemediğimi fark ettim, tam bir cahilim, bu sayede youtube’da kaybolmam ez azından :))

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s