Mahmut’un ilk Roma seferi

Sizinle çok açık konuşacağım, dondurma benim kırmızı çizgim. Diyetimden her şeyi çıkarırım, ama dondurmama dokundurmam. Şüphesiz ki hakkında en çok yazılıp çizilmeyi hak eden şehirlerden biri Roma. Cümle Mahmut’un defaatle kulağını çınlatacağından, daha nice Roma yazısı okuyacağımızdan hiç şüphem yok. Lakin tam bir Oburcan olarak ben, her köşe başını tutan bilcümle sanat eseri, akla zarar mimari mucizeleri dururken namı kendinden büyük İtalyan dondurmasından bahsetmeyi uygun gördüm.

Roma’da her dondurmacı bir macera. Bunlar bende en çok iz bırakanlar…

Cioccogelateria Venchi – En ünlüleriyle başlayalım. 1878’den beri dondurma işinde Venchi. Biz sorbelerden çok Gelato’larını sevdik, misal fındıklı olan fındığı ezip krema yapmışsın gibi. Zaten artık zincirleşmiş oldukları için Avrupa’nın dört yanında, bizde de Zorlu Centre’daki Eataly’de kendileriyle karşılaşmak, hasret gidermek mümkün. Tamam, Gelato yerinde güzel, ama gidemiyorsak ne yapalım, ölelim mi yani…

Adres: Via della Croce, 25/26, Roma

Gelateria Alberto Pica – Bir diğer şehir rehberi gediklisi, illa ki gidilecek adres Alberto Pica. Spesiyalleri rice pudding’li dondurma, biraz dondurulmuş sütlaç yemek gibi, hem tanıdık hem yepyeni. Öte yandan içine bal giren çeşitlerin de, mevsimlik meyvelerden yaptıkları güzelliklerin de hepsi pek müstesna. Önce ödemeyi yapıyoruz, sonra sıraya giriyoruz.

alberto-pica-gelatoAdres: Via della Seggiola, 12, 00186 Roma

Il Gelato di San Crispino – Çeşitli kaynaklarda şehrin en iyi dondurması diye geçiyor San Crispino, bence Aşk Çeşmesi’ne yakınlığını fırsata çevirmiş kendisi. Ne sunumunu ne tadını sevdik biz, öte yandan belki de doğru seçimi yapamadık dedik, kendisine bir sonraki sefere bir şans daha vermeyi seçtik. Şimdiden Amalfi Limonlu sorbesinin karamelli meringue’sinin hayalini kuruyoruz.

SanCrispinoAdres: Via della Panetteria, 42, 00187 Roma

Gelarmony Turistik rotanın azıcık dışında olsa da Gelarmony ziyaretine ayıracağınız vakte değecektir. Dondurmada Sicilya ekolünün Roma temsilcisi olan Gelarmony’e girdiğiniz anda roma dışarıda kalıyor, çünkü içeride Güney İtalya rüzgarları esiyor. Özellikle meyveli dondurmaları ve sorbeleri çok güzel. Şeftalili dondurması şeftali dilimi yemek gibi, limonlusu kabuğundan 5 dakika önce çıkmış gibi. Dondurmayı almadan önce ödemeyi yapmak gerekiyor, aksi halde meşhur İtalyan aksiliği ile tanışma ihtimaliniz artıyor. Hemen yanında da  Mondo Arancina var, ayaküstü atıştırmalık bir şeyler, mütevazı pastane ürünleri ararsanız denenebilir.

gelarmony_2Adres: Via Marcantonio Colonna, 34, 00192 Roma

Sweetness & Co. (Hedera) – Vatikan ziyaretinizi 10 dakika mesafedeki Sweetness & Co. ile taçlandırabilir, Tanrı’ya ve meleklere şükredebilirsiniz. İncirli dondurması, taze sütün içinde incir eritmişsiniz gibi, efsane! “Ay, her yer Gelato, çok sıkıldım!” derseniz, mevsimlik meyvelerden sorbeler olsun, klasik İtalyan tatlıları (ben diyeyim Brioche siz anlayın Cannolo) olsun, her paşa gönle göre şerbet bulmak mümkün.

foto1Adres: Borgo Pio, 179, 00193 Roma

Giolitti – Kısa bir süre öncesine kadar İstanbul’da da şubeleri bulunan Giolitti, yeşil logosuyla pek tanıdık gelecektir bazılarınıza. İçerideki mermer tezgahlı, yüksek tavanlı antika servis salonu, misafirler (turist demeyelim, alınırlar) kadar Roma’lıların da içinde olduğu mutlu kalabalığı ile Roma’da en sevdiğiniz yer olmaya aday. Dondurma seçimine gelirsek, ben bir çeşidini seçtim, sonra “siz ne önerirsiniz” diye sordum, civan dondurmacı bol kepçe doldurdu kabı sağ olsun, üstüne krema ister misiniz diye soracak, cevabı ben vereyim, evet istersiniz.

Giolitti
Adres: Via degli Uffici del Vicario, 40, 00186 Roma

*Fotoğraflar, mekanların kendi sitelerinden, sahibinden…

6 thoughts

  1. Of hepsi ruyama girecek, muthis elzem bi yazi olmus. Dondurma bence insanligin yaptigi en iyi sey. Su an bogazim agriyor ama inatla, sevdayla bunlarin hepsini dusluyorum. Dondurma <3

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s