Bir büyücü, büyüyle birini öldürebilir mi?

JonathanNorell

“Bir büyücü sanırım öldürebilir. Ancak bir centilmen asla öldürmez”

GoT ve HoC’ın sezon arasında olması nedeniyle mağdur olan okuyucularımız için mahmut’tan bir mini dizi önerisi: Jonathan Strange & Mr.Norrell. Eğer benim gibi İngiliz işi düşkünü bir fantastik edebiyat severi iseniz ve biraz da büyülenmeye hazırsanız; dizinin yaratacağı tek pişmanlığı “ah o 7.bölümü izleyip bitirmeyecektik” cümlesinin anlatacağını düşünüyorum.

Susanna Clarke’ın aynı adlı romanından uyarlama olan BBC dizisinin konusu ise şöyle: 19. yüzyıl Viktoryan dönemi İngiltere’sinde Napolyon Savaşları’nın devam ettiği esnada, insanlar İngiliz büyüsünden tamamen umutlarını kesmişken; kahramanlarımız geçimsiz Bay Norrel ve tutkulu Jonathan Strange’in yolları kesişir. Bize de bundan sonra, büyünün iyinin yanında mı, kötünün yanında mı gücünü göstereceğini merakla beklemek kalır. Bizler bu alternatif tarihi hikayenin içinde heyecanlanırken, yapımcılar görsellikte izleyiciye şölen vermeye and içmişler. Kostümler, makyajlar, sahneler ve kendi adıma Jonathan Strange’e hayat veren sevgili Bertie Carvel zaten pek güzel olan diziyi kremalı çilekli tatlıyla taçlandırıyor. Hakkını vermek gerekir ki, Eddie Marsan da oyunculuğa takla attırmış.

hstagen

Bu arada ilgililerine, dizinin adapte edildiğini romanın 2005 yılında Hugo Ödülü aldığı bilgisini de vermek isterim. Keyifli seyirler efendim.

Fotoğraflar için tıkırtı.

Yazar: melahatbaykusolsam

hayata karşı çok ilgiliyim.

3 thoughts

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s