Biraz da eksklusif içerik, evet

Bu satırları Türkçe klavye yüklediğim ofis bilgisayarımdan, gizli gizli yazıyorum. Biraz zor oluyor. Noktalama işaretlerinin yerini unutmuşum, klavyede de görünmüyor. Artık ekibin geri kalanı editler. Mahmuting buna değer……………

Burayı ne kadar önemsiyorum? İşte bu kadar. Özetle: Londra’dan selamlar.

Efendiim, geçen hafta (yıllık aidat ödeyen diğer üyelerle birlikte) Tate Modern’in yeni binasının üyelere özel açılışına gittik. Exclusive Preview for Members dersem sanırım daha da havalı olur, evet. Tate Modern, görece kısa bir süre içinde şimdiki 5 katlı binasının yanına 10 katlık bir ek bina çıkıverdi. Bina cuma günü halka açıldı ve evet bu geç kalmış bir yazı; ama ilk ben gördüm, en çok ben gördüm. Hem, bu sadece basit bir yeni bina değil. Tate Modern, bu yeni bina ile dünyanın en büyük modern sanat galerisi oldu (Haklısınız, bence de buna içilir).

20160615_212401

Öncelikle, mimarisiyle başlayalım. Tate Modern de İstanbul Modern gibi eski bir antrepo olduğundan, ek binada da o antrepo dokusunu korumuşlar. Pek fazla cam yok; ama zaten niye olsun, etrafı mı seyredeceğiz? HAYIR YANİ BURAYA GÜNEŞLENMEYE Mİ GELDİK? (yağmur yağıyo şu an, özür dilerim). Aradaki iki köprü ile de eski binaya geçiliyor ki gayet güzel geçişler bunlar, yormuyor. Kaba saba binaların en güzel hali. Bu vesileyle, yaşasın Londra’nın brutalism* sevdası – betonun İngilizlerin elinde (sıcak diyemesem de) misafirperver bir malzeme olabilmesini seviyorum.

Bina girişi sürprizsiz:  restoran ve hediyelik eşya mağazasıyla başlıyor. Vestiyer niyeyse alt katta ama bu da dert değil, merdiven güzel ve hemen sonuna ufak bi sergi alanı ekleyecek kadar düşünceliler. “Boşuna dolanıyorum katlar arası” hissi olmuyor.  Girişteki mağaza rengarenk ve kendine çekiyor, ayrıca soluklanmak, buluşmadan önce oyalanmak için ideal. tam bi Tate mağazası.

20160615_202714
iki binalı Tate planı

Yeni bina ki adı Switch House imiş, 10 katlı. Sergi alanı ilk 4 kat. 5. Katı henüz çözemedim, atraksiyonlar henüz başlamamış. Geri kalan katlar ise personel, üyelere özel restoran, restoran, kafe, restoran diye gidiyor. Bu binada eskisine göre çok daha fazla restoran ve kafe alanı var ki tam bir TURİSTLERE MÜJDE durumu çünkü etrafta pek de öyle kolayca bulunan alternatifler yoktu. Galerimiz de kolay yoldan para kazanıyor ve gayet lezzetli seçenekler. Alkışlıyoruz.

Sergi salonları irili ufaklı, katlara güzelce dağılmış. Tek tip, tek boy salonlardan sonra güzel bir değişiklik. Eski binaya kıyasla çok daha düzenli ve rahat geldi bana, ama bunun sebebi binadan çok yeni direktör de olabilir tabii. Binanın tamamını sıfırdan gezecekler için neredeyse koreografik bi düzen var; sürprizli ama aptala çevirmiyor. Bir de eserler çok daha yakınınızda: sanatçıların niyetinin aksine YAKLAŞMAYIN CISS tipi sergilemeden şaşmayan Tate için bence harika bi değişiklik olmuş. Sergi alanı sıkıntısı kalmadığı için çok daha ferah bir düzende, üst üste çıkmadan geziliyor. Eski bina olan Boiler House’a bu sefer uğramadım ama bu yeni mekanın orayı da ferahlattığından şüphem yok. Sabit koleksiyonun (ki giriş bedava) sergilenmesi sınıf atladı diyolla, inanırım. Sizi de inandırırım.

20160615_202949
Ferah ferah gezmeler

20160615_204400

Bu vesileyle: şu an halihazırda Georgia O’Keefe ve Mona Hatoum sergileri var, ancak sabit koleksiyon da daha düzenli sergilendiğinden bir daha gezilmesi şart. Ayrıca irili ufaklı odalarda mesela Louise Bourgeois eserleri ce-e diyor ki daha ne isteyebiliriz? Hiç.

En üst kat ise seyir terası.  Düzayak şehirlerde yaşayan her fani gibi yüksekçe bir nokta bulduğumuz an derhal tepesine çıkıyoruz ve oh boy – döne döne seyrediyoruz. Bir yanında Tate Modern binası ve St Paul Katedrali, diğer yanda ise şehirde mantar gibi biten lüks studyo daire kulelerinden bir tanesi. Hatta o kadar yakın ki salon ve mutfaklarını seyredip içimizdeki voyeurism ateşini biraz söndürebiliyoruz. Onlar da bizi görebiliyor ama tuhaf şekilde, bakmıyorlar. Sahne bizim değil, onların: Biz bu 10. kata anca geçici olarak çıkabilen ayaktakımıyız, onlarsa her gün burada yaşıyor.

20160615_210206
Yeni restoran / kafe alanlarından biri, 9. kat.
20160615_210330
10. kattaki seyir terası sözünü tutarken

Dar vakitte geldiğimiz için sergileri biraz ayaküstü dolanıyoruz. Vaktimizin çoğunu ise merdivenler alıyor. Binada 6-7 tane asansör var ama biz 10. kata kadar yürümek zorunda kalıyoruz. Nedeni tamamen teknik: asansör dolunca kapısı kapanıyor (malum); ancak hareket etmeden hemen önce birisi düğmeye basarsa, bu komutun bir sonraki asansöre gitmesi yerine o dopdolu olanın kapısı yeniden açılıyor. Yaklaşık 8 tane asansör çağırma düğmesi olduğundan, sonuç: katı terk edemeyen bi asansör dolusu insan ve  etraftakilere DÜĞMEYE BASMAYIN diye haykıran bi kat dolusu insan. Birkaç kez açılıp kapanma sonrası fobisi olanlar BOZUK BU diye iniyor. Benim gibi “aa geldi şimdi… yok gelmedi.. aa bu kez kesin geldi.. hmm yok… peki şimdi” azmiyle, çamaşır makinesi izliyormuşçasına büyülenerek asansör kovalayan salaklardansanız, gezmeye pek vaktiniz kalmıyor. Ay amma asansör yazdım! Hamiş: asansör işi çözülene kadar, zemin katta binin ve direkt 10. kata çıkın. Ara katlardan imkansız.

Sonra, Tate Modern’i St Paul Katedrali’ne bağlayan Millenium Bridge üzerinden, alacakaranlıkta bir yürüyüşle kapanış.

Bize de bekleriz.

20160615_213135

fotolar: hep el emeği göz nuru.

*Brutalism sevenlerden Londra’ya gelen varsa tavsiyem (biraz bariz de olsa) The Barbican’a gidip, o kocaman kültür sanat külliyesini görmeleri. Evet külliye, esas külliye böyle olur. Bir diğer canımız örnek de Tate Modern yakınlarındaki National Theatre ve Southbank Centre ikilisi. Konuyla ilgili 101 seviyesinde linkler de burada ve şurada.

4 thoughts

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s